HIK Loovlabori tegemised novembris 2013 - Eksperimenta!

Kunstihariduse keskse uuendaja Sally Stuudio asutaja Annely Kösteri, HIK loovlabori juht Heie Treieri, TLÜ õppejõud Kai Kaljo jt eestvedamisel on täies hoos Koolinoorte Kaasaegse Kunsti Triennaali ettevalmistused.

Juba mõnda aega on käimas teise „Eksperimenta!“ ettevalmistamine. Tegemist on jätkuva sündmusega, mis sai alguse 2011. aastal ÌìÃÀÓ°ÊÓ kultuuripealinnas ja mille ambitsioon on erakordne isegi rahvusvahelises mastaabis. Nimelt pole veel keegi tulnud selle peale, et korraldada koolinoorte kaasaegse kunsti triennaali, analoogiliselt suurtele rahvusvahelistele biennaalidele-triennaalidele Itaalias, Saksamaal jm. Algatus pärineb praeguse kunstihariduse ühelt keskselt uuendajalt Annely Kösterilt, kes viib seda ellu tema asutatud Sally Stuudio väikese meeskonnaga ja koostöös paljude institutsioonide ja kõrgkoolidega Eestis ja teistes riikides.

Esimene „Eksperimenta!“ kandis üldpealkirja „Ruum“ ning see toimus tähenduslikult Laululava all ja Maarjamäe lossis. Triennaali ettevalmistavas grupis osalesid praegu HIKi loovlaboriga seotud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli kunstihariduse osakonna õppejõud Kai Kaljo ja Heie Treier, kes ärgitasid tudengeidki osalema vabatahtlikena.

Selle pikema protsessi tulemusel kaitses Katrin Talvi 2013. aasta kevadel TLÜ kunstihariduse osakonnas Heie Treieri juhendamisel magistritöö „Õpilastööde kureerimise ja juhendamisega seotud dilemmad Koolinoorte Kaasaegse Kunsti Triennaali Eksperimenta! näitel“. Teema osutus üsna uudseks, millele on vähe tähelepanu pööratud ka rahvusvahelises mastaabis. Mudeldamist võimaldas aga esimese triennaali rikkalik materjal – eksponeeritud oli enam kui 400 kunstitööd 14-19-aastastelt autoritelt Eestist, Soomest, Venemaalt, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Sloveeniast, Portugalist, Iirimaalt, Islandilt, Türgist, Kanadast ja Lõuna-Koreast.

Nüüd on suurnäituse rööpad sisse sõidetud ja korraldajad mõtlevad juba varakult ka rahvusvahelise uurimisgrupi kokkupanekule. 2014. aasta „Eksperimenta!“ võtab vaatluse alla kunsti ja teaduse suhte. Hetkel otsitakse üle Eesti noori talente, keda kutsuda kunstnikena Eesti ekspositsiooni tegema. Latt on kõrgel ka kunstiõpetajate seisukohalt, motiveerides neid toimuva suhtes huvi tundma ning oma teadmisi ja oskusi jätkuvalt täiendama, et tuua veelgi rohkem lapsi kunsti ja isetegemise ning isemõtlemise juurde. Loe

kaasaegse kunsti triennaal.gif