HIK-i didaktikud – kes nad on ja millega nad tegelevad?

HIK-is töötavad oma põhitöö kõrvalt ainedidaktikud, kelle ülesanne on aidata mõtestada ja juurutada muutunud õpikäsitust nii ülioolis oma aine valdkonnas, aga samas panustades ka Eesti koolide arengusse erinevate koostööprojektide, õpistsenaariumide ja muu sarnase näol. Nii peaks ülikoolis (õpetajahariduses) ja üldhariduskoolis/lasteaias toimuv liikuma käsikäes. Viimasel paaril kuul on HIK-i didaktikute meeskonnaga liitunud uusi inimesi ning alguse saanud uued projektid.

HIK-is töötavad oma põhitöö kõrvalt ainedidaktikud, kelle ülesanne on aidata mõtestada ja juurutada muutunud õpikäsitust nii ülioolis oma aine valdkonnas, aga samas panustades ka Eesti koolide arengusse erinevate koostööprojektide, õpistsenaariumide ja muu sarnase näol. Nii peaks ülikoolis (õpetajahariduses) ja üldhariduskoolis/lasteaias toimuv liikuma käsikäes. Viimasel paaril kuul on HIK-i didaktikute meeskonnaga liitunud uusi inimesi ning alguse saanud uued projektid.

Siinkohal tutvustame teile neist mõnda.

__thumb_-2-ElynaNevski.jpg

Elyna Nevski, Haridusteaduste instituudi lektor ja kolmanda kursuse doktorant:

“Põhitööna juhendan nii klassiõpetajaid kui ka alushariduse õpetajaid just selles osas, kuidas rakendada haridustehnoloogiat ja meediakasvatust õppeprotsessis. Samuti olen juhendaja BFMi laste filmikoolis, kus eesmärgiks läbi väärtuskasvatuse ja digikultuuri arendada lastes loovust, visuaalset kirjaoskust ja meediateadlikkust. HIK-iga olen seotud aastast 2013, alates sellest hetkest kui osalesin koolitusel, kus tutvustati HIK-is olevaid ruume ja vahendeid. 

Peale koolitust olen oma igapäevatöös tudengitega kasutanud HIK-i võimalusi maksimaalselt. Võin tänasel hetkel öelda, et 70% oma aineid viin läbi HIK-i ruumides ja vahenditega, sest HIK-is on õppeprotsessi mugav korraldada ja keskkond on õppijatele reaalset kogemust pakkuv. Minu suurimaks projektiks HIK-is on pilootkoolituste välja töötamine partnerkoolidele, koolituste läbi viimine ja koolituste integreerimine oma kursuseprogrammidesse. Ehk siis teisisõnu viia tudengid ja õpilased kokku reaalajas reaalses õppeprotsessis.

2015. aasta septembrist olen ka HIKi juhtivdidaktikute rühma liige, mis tähendab minu jaoks iganädalast panustamist HIKi tegevustesse. Olen selle võimaluse eest väga tänulik, sest töörühma kuulumine tähendab minu jaoks häid võimalusi koostööks kolleegidega. Kui seni pidin ise leidma oma põhitöö kõrvalt aja ja koha, et teha õppekavaülest koostööd ja arendust, siis nüüd on see minu põhitöö üks osa ja HIK pakub ise aja, koha ja motiveeritud inimesed. Ehk, seda aega, mis enne kulus mul organisatoorse töö peale, saan rakendada nüüd sisulise töö tegemiseks.”


Eva Veeber, käsitöö didaktika lektor Ӱ Ülikoolis:

 “Töötan Ӱ Ülikoolis käsitöö didaktika lektorina ning sellest sügisest ka HIK-i didaktikuna. Lisaks sellele õpin Helsinki Ülikooli kasvatusteaduste osakonnas doktorantuuris. Oma doktoritöö raames mõtestan käsitööhariduse rolli muutuvas ühiskonnas ja uurin käelise tegevuse mõju teismeliste igakülgsele arengule rõhuasetusega käsitööõpetajate panusel käsitöö aine sisu loomisel ja kandmisel üldhariduses. Enne TLU-sse tööle asumist töötasin seitse aastat oma kõrvalerialal - prantsuse keele õpetajana.

Minu jaoks on HIK-i meeskonnaga liitumine olnud kõrvust tõstev kogemus. Töötan ülikoolis alles kolmandat aastat ning saada osa värskeimatest tuultest ja mõtetest hariduse vallas on olnud inspireeriv nii üldises plaanis kui ka töös tudengitega. Silmiavav on kokku puutuda teiste valdkondade didaktikutega ning ühistegevusi kavandada ja ellu viia. Palju mõtteid tekitas muutunud õpikäsituse koolitus ning selleteemalise kirjanduse lugemine, lisaks olen saanud väärtuslikke kogemusi rühmatöö rohkem või vähem eduka toimimise kohta. Mulle meeldib enim see, et saan HIK-is kogetu viia tudengiteni, õpitut seminarides nii tulevaste kui tegevõpetajatega reflekteerides.”


__thumb_-2-ViktorSaaron.jpg

Viktor Saaron, võimlemise lektor Ӱ Ülikoolis, fookus kehakultuuri ja rekreatsiooni teoorial, didaktikal ja praktikumil:

“Alates septembris osalen HIK-i didaktikute meeskonnas. Eriline on luua ühist õpistsenaariumi erinevatest valdkondadest, otsida ja leida ühele kindlale omadusele väärtus erinevate lähenemisteede kaudu. Meie õpistsenaarium keskendub üsna ebatavalisele teemale: “ilu”. Sellist omadust nagu ilu võib näha ja mitte näha, tunda või mitte tunda.  Üritame õppida ja anda teistele võimaluse otsida ilu mitmetahulistes pealtnäha tavalistes tegevustes, et ikka rohkem posiitiivsust enda ümber märgata. 

Didaktikutele mõeldud koolitustest jäi eriliselt meelde International School of Estonia (ISE) külastus. ISE külastamine kinnitas, et koduselt sohvadega ja muude mugavate istumisvõimalustega varustatud õpikeskond toimib positiivselt. Õhkkond rahulik ja tänu väikesearvulisele õpilaskonnale rakendatakse aktiivselt individuaalset lähenemist tööl õpilastega.”


Mare Oja, Humanitaarteaduste Instituudi ajaloodidaktika lektor, üheksandat aastat toetab didaktikuna ka Noored Kooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajaid:

“HIK-i didaktikuna olen tegev Südalinna kooli arendusprojektis Koolikultuur ja õppestsenaariumi Teeme uut ja vana ettevalmistamisel. Kooliarendusprojekt on algusfaasis. Vaatleme tunde ja peame aru, kuidas tihendada õpetajate omavahelist koostööd õppetegevuse teadlikuma planeerimise suunas. Õppestsenaariumi peamine idee on pakkuda koolidele võimalust õppida HIK-i innovaatilises keskkonnas loomingulisi ülesandeid täites ilma ainetevaheliste seinteta. Õppestsenaarium laiendab teadmisi matemaatikas, emakeeles, ajaloos, loodusteaduses, ja kodunduses, ning arendab õppijate loovust, info otsimise, funktsionaalse lugemise, arvutamise, kirjutamise, toidu valmistamise ja digivahendite kasutamise oskust.

Didaktikutele on toimunud mitmed koolitused. Väga huvitav kogemus oli tutvumine IB õppekava alusel töötava International School of Estonia-ga. Meeldis kooli arusaam hariduse eesmärkidest ja kooli võimalustest õpilaste arendamisel, tegutsemine ühtse meeskonnana – õpetajate koostöö, õpilaste toetamine ja individuaalne lähenemine. Õhkkond oli sõbralik, toetav, arendav, inimest (nii õpetajat kui õpilast) väärtustav. Õpiti õppima, laiendati teadmisi, arendati oskusi ja seda kõike seostatult ja mõtestatuna, võimalusel praktilise tegevuse kaudu. Õppeainete lõimimine suurteks teemablokkideks peaks olema teostatav ka kehtiva riikliku õppekava raames tavakoolides.”

 

__thumb_-2-KairiTammoja.jpg


Kairi Tammoja, 
lektor Loodus- ja Terviseteaduste Instituudis:

“HIK-i didaktikuna olen väga palju õppinud oma teistel erialadel tegutsevatelt kolleegidelt. Huvitavad vaatenurgad ühistel ülesannete ja probleemide lahendamisel, seda eriti uute HIK-i õpitubade projektide raames. Edna, Priit, Aleksandra ja mina oleme koos oma aktiivsete tudengitega kokku panemas uut projektipäeva nimega "Saladuslik saar", mis on mõeldud kooliõpilastele vanuses 8-19 ning aitab neil omandada keele- ja eneseväljendusalaseid oskusi lõimituna loodusteaduste ja kunstiga. Koostöö on olnud väga tore ja meie uus põnev projekt peaks käivituma juba selle aasta lõpus. Ootame õpilasi Ӱ Ülikooli ja HIK-i projektipäevale.”

***

Koostööst Eesti Rahvusvahelise Kooliga

HIKi partner Eesti Rahvusvaheline kool on koostööprojekti raames pakkunud mitmeid huvitavaid võimalusi TLÜ ainedidaktika õppejõududele. Lisaks tavapärasele kooliga tutvumisele said 12 õppejõudu oktoobris võimaluse varjutada päeva jooksul üht klassi, kehastudes selle klassi õpilaseks. Enda panek õpilase rolli oli õppejõududele vägagi põnev väljakutse, aidates koolis toimuvat mõtestada uuest vaatevinklist. Järgmise etapina jälgivad õppejõud päeva jooksul ühe õpetaja tööd. Koostööprojekti eesmärk on analüüsida muutunud õpikäsitust IB programmi läbiva kooli näitel.