HIK-i arendusspetsialistid Kerttu ja Maarja

HIKi toreda meeskonnaga on vahepeal liitunud kaks uut arendusspetsialisti – Maarja ja Kerttu. Järgnevas intervjuus saame nendega paremini tuttavaks.

Maarja Hallik

Maarja

Maarja Tartu Erakooli külastuse ajal pinki proovimas


Mis on sinu taust?

Minu taust on rahuharidus, konfliktide lahendamine ja jätkusuutlik areng. Õppisin ja töötasin Bradfordi Ülikoolis Suurbritannias pea kuus aastat ning saatuse tahtel, aga ka soovist oma armsale kodumaale tagasi tulla, olen nüüd Eestis.

Miks töötad HIK-is?

Haridus on väga südamelähedane valdkond olnud kaua aega – juba varasest koolieast. Nägin unes, kuidas rääkisin haridusministriga ning küsisin koolis õpetajalt nõu, kas ja kuidas protestima võiks minna, sest väikse lapse suur koolimure vaevas pead. Samas nägin selle elu olulise osa juures suurt potentsiaali. Eks see peamine sisemine motivaator tulenegi sügavatest isiklikest kogemustest ja hiljem ülikooliõpingute jooksul analüüsitust.

Parafraseerides Nelson Mandelat – haridusel on jõud muuta maailma. Seetõttu huvitavadki mind enim teemad nagu õppimise lähedasem sidumine ühiskonna arenguvajadustega, koostöö ja innovatsiooniprotsessid ning nende disain. Terve HIK-i meeskond kannab endas soovi haridusvaldkonda (ja seeläbi ühiskonda) muuta ning hullud ideed on alati teretulnud. Tunnen, et siin on minu kirele väljund ning kasvan ja õpin iga päev. Alates järgmisest aastast loodan oma tööga siduda ka õpingud Lehigh Ülikooli kaugõppes Globalization and Educational Change erialal.

Mis on sinu roll?

Minu töö arendusspetsialistina keskendub eelkõige partnerlussuhete loomisele ja nende indiviidide kui ka organisatsioonide toetamisele, kes tahavad aidata kaasa hariduse edendamisele, muutunud õpikäsituse mõtestamisele ja juurutamisele. Meil Kerttuga on töö jaotatud nii, et tema keskendub peamiselt koolidele ja mina kõigile ülejäänud partneritele, kuigi olen seotud lähedalt ka ühe kooliarendusprojektiga ja jooksvalt teen ka muid asju (nt. HIK-i äriplaani).

Kerttu Mölder

Kerttu

Kerttu HIK valikkursuste tudengitele juhendeid jagamas


Mis on sinu taust?

Olen alates 18. eluaastast olnud õpetaja. Seega kohe, kui lõpetasin keskkooli ja asusin ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli klassiõpetajaks õppima, läksin ka päevaõppes õppimise kõrvalt tööle õpetajaks. Peaaegu 8 aasta jooksul olen olnud nii lasteaiaõpetaja, abiõpetaja, ringijuhendaja, laagrikasvataja, aineõpetaja, eelkooliõpetaja, keelekümblusõpetaja (õpilased on mul vanuses 3-70 aastat) ja klassiõpetaja. Viimased 4 aastat olen samal ajal mitmes kohas töötanud. Nüüd juba paar kuud õpetaja ameti kõrvalt paralleelselt ka arendusspetsialist HIK-is.

Miks töötad HIK-is?

Selleks on vaja teada natuke minu kaugemat minevikku. Olin koolis korralik, tubli ja eelkõige püüdlik õpilane. Samas tundsin, et oleksin tahtnud kõike muud teha, kui tunnis istuda, sest suur osa ajast oli seal igav - mitmete ainete õpikud lugesin septembri esimesel nädalal juba läbi. Algkoolist mäletan, kui tüütu oli pidada järge ahellugemisel, kui oma tempos lugedes oleksin juba 4 lehekülge kaugemal olnud. See polnud tore viis õppimiseks ei nõrgemale ega ka võimekamale õpilasele nagu mina. Kitsaskohti märkasin ka oma õpingute ajal ülikoolis ja seetõttu huvitusingi "haridusuuendusest". Arvasin, et suudan muuta maailma ja teha kooli kõigile põnevaks kohaks - sellise ideaalini on veel pikk tee minna, aga lootus on säilinud.

Mulle meeldib töö HIK-is, sest siin on inimesed, kellega mul on küllaltki sarnased vaated õppimisele ja õpetamisele. Lisaks on kolleegid toetavad ja neil tõesti silm särab, kui nad räägivad oma töödest ning tegemistest. Usun, et mul on igalt oma töökaaslaselt midagi väga olulist õppida. Näiteks Maarjalt kuulamisoskust, Klemenilt unistamise oskust, Oliverilt rahulikku meelt, Pillelt märkamise ja kiitmise oskust, Merlinilt tahtmist kõikide soovidega arvestada jne.

Mis on sinu roll?

Jagame Maarjaga sama ametinimetust, kuid mina tegelen peamiselt koolidega, sest tunnen hästi õpetajate hingeelu ja koolisüsteemi. Esiteks võtan vastu HIK-is õpilasi ja õpetajaid, kes soovivad kogeda muutunud õpikäsituse põhimõtteid järgivat õppimist. Teiseks tegelen hetkel partnerkoolide võrgustiku loomisega, sest usun, et selle kaudu annab teha hariduses ja ka õpetajakoolituses olulisi muudatusi.