Haridusinnovatsiooni keskuse ümarlaud - "Uus õpikäsitus - mis see on?"

2. aprillil korraldas Haridusinnovatsiooni keskus avaliku ümarlaua teemal "Uus õpikäsitus - mis see on?". Ümarlaual osales ca 50 huvilist nii ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœ±ô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù, SA Innove kui ka teistest ülikoolidest. 

Ajendiks ümarlauda korraldada oli hiljuti vastu võetud Eesti elukestva õppe strateegia, mis seab eesmärgiks muuta tänast õpikäsitust. Strateegia ütleb - eesmärk on iga õppija individuaalset ja sotsiaalset arengut toetava, õpioskusi, loovust ja ettevõtlikkust arendava õpikäsituse rakendamine kõigil haridustasemetel ja -liikides. 

Et strateegias kirjutatu ei jääks vaid kõlavateks sõnadeks, kutsuti esinema viis erineva tausta ja kogemusega inimest haridusvaldkonnast, et arutleda selle üle, kuidas näeb uus õpikäsitus välja koolis ja klassiruumis, mida peavad teisiti tegema õpetaja ja  koolijuht, kas juba täna võib leida uue käsituse toimivaid näiteid? Kas muutunud õpikäsituses on tänase praktikaga võrreldes midagi põhimõtteliselt teistsugust või on see hoopis unustatud vana?

Ümarlaual esinesid oma arusaamaga muutunud õpikäsitusest ja selle rakendamisest EKKA juhataja, haridusstrateegia töörühma liige Heli Mattisen, Õpetajate Lehe ajakirjanik Raivo Juurak, TLÜ kasvatusteaduste dotsent Tiiu Kuurme, SA Noored Kooli koolitusjuht ning loodusainete õpetaja Helene Urva ja Haridusinnovatsiooni keskuse arendusjuht Pille Slabina. 

Põnevate väljaütlemiste käigus jõuti paljuski järeldusele, et strateegias kirjapandud uus õpikäsitus ei ole tegelikult uus. Seda on kirja pandud mitmeid kordi, aga kahjuks pole tegudeni terviklikult jõutud. Arutelu käigus räägiti 21. sajandi oskustest, kujundavast hindamisest, õpetajakoolituse ning koolijuhtide võtmerollist strateegias kirjapandu rakendumisel, rühmaõppest ning positiivse tagasiside andmisest õpetajaile, kes omakorda peaksid innustama õpilasi. Arutelu lõppes soovidega kuldkalale, millest ehk kõige kokkuvõtvamalt kõlab soov - et õpilased ja õpetajad tuleksid rõõmsate ja särasilmsetena kooli. 

Arutelu jätkuna soovitas TLÜ emeriitprofessor Viive-Riina Ruus kutsuda strateegia üle mõtteid vahetama haridusega otseselt igapäevaselt mitte seotud olevaid inimesi, et kuulda nende ettepanekuid strateegia sisu ning rakendumise võimaluste kohta. 

Peagi saab ümarlaua kokkuvõtet lugeda ka Õpetajate Lehest.