Hariduse minihäkk Haapsalus - kokkuvõte
22. veebruaril toimus Haridusinnovatsiooni keskuse eestvedamisel Haapsalu Kutsehariduskeskuses Haapsalu esimene mini-hackathon - Garage48 formaadist inspireeritud ajurünnak. Koolinoored tulid kokku, et sõnastada probleeme praeguses haridussüsteemis ning otsida lahendusi.
22. veebruaril toimus Haridusinnovatsiooni keskuse eestvedamisel Haapsalu Kutsehariduskeskuses (HKHK) Haapsalu esimene mini-hackathon (Garage48 formaadist inspireeritud ajurünnak). Läänemaa koolinoored tulid kokku, et sõnastada meeskonniti probleeme praeguses haridussüsteemis ning otsida siis võimalusi nende probleemide lahendamiseks. Üritus kestis kokku 6 tundi ja osales ligi 70 õpilast.
Sissejuhatuses rääkis ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli psühholoogia tudeng Heli Aomets arengu uskumusest - sellest, miks on oluline mõista, et meie ajud on plastilised ja oleme oleme alati võimelised õppima, kui usume sellesse. Heli rõhutas, et läbikukkumine ei defineeri meie intelligentsi, vaid pakub võimalust saada tagasisidet selle kohta, kus hetkel oma teadmistega asume ja mida ta peab veel tegema, et soovitud eesmärgini jõuda.
Järgmise etapi juhatas sisse Maarja Hallik Haridusinnovatsiooni keskusest. Maarja alustas oma õpikogemuse kirjeldamisega, näitas koomiksit kaasavast haridusest ja videoklippe väljakutsetest, mida teised noored on esile toonud. Järgned ajurünnak, mille tulemusel õpilased kirjeldasid probleeme, mis nende hinnangul ja kogemust mööda hetkel haridussüsteemis rohkem silma paistavad. Probleemipüstitused üllatavalt laiapõhjalised: näiteks mainiti ära õpilaste motivatsioonipuudus, õpetajate ülekoormus, mitteformaalse õppe vähesus, õpetajate ja õpilaste vaheline puudulik infovahetus ning sellest tulenevad kommunikatsiooniprobleemid.
Seejärel asusid meeskonnad välja töötama lahendusi. Abiks oli ettevõtjatest mentorid, kes käisid meeskonna juurest meeskonna juurde ning aitasid mõtteid vormida. Viimaseks ülesandeks oli oma lahenduse esitlemine lühikeses ja löövas nn liftikõne vormis.
Publiku lemmiku tiitli saanud meeskond HKHK-st (liikmed Eryn Heide, Silver Tülp, Laura Vaher, Marelle Posti, Helina Mätlik, Doris Taliväting) pakkus välja koolinoorte jaoks motiveerivate edulugude veebikeskkonna loomise, kus oma alal edu saavutanud professionaalid tutvustaks, kuidas nad oma eesmärgi saavutasid: kuidas alustasid, mida selleks õppisid jne. Samuti võiks noorel olla seal võimalus koostada isiklik tegevuskava oma eesmärkide saavutamiseks ning küsida nõu inimestelt, kes on juba teda huvitaval erialal läbi löönud.
Žürii hindas parimaks Haapsalu Põhikooli õpilaste (meeskonnas Karina Kaur, Sander Kollom, Mattias Metsalu, Kaarel Metssalu, Gris-Markus Reinesberg) idee muuta õppimine õpilase jaoks huvitavamaks, kasutades nn mängustamise kontseptsiooni. Selleks loodaks mobiilirakendus ja veebileht, mis oleks nagu e-kool, aga õpilasele antaks hinnete asemel punkte, millega saab arvutimängu laadselt liikuda tasemelt tasemele ning saada mängus auhindu. Punkte võiks saada koolitöö eest (nt kontrolltöö tegemine, kodutööde esitamine), aga ka kooli esindamise eest võistlustel, koolivälise huvitegevuse eest jne. Selline lahendus aitaks tuua esile iga õpilase tugevaid külgi, tunnustades tema saavutusi ja arengut mitte ainult õppeainetes, vaid ka spordis ja huvitegevustes.
Pildil: Haapsalu Põhikooli meeskond
Ürituse õnnestumisel mängisid võtmerolli Haapsalu Kutsehariduskeskus, JCI Haapsalu Noortekoda ja Läänemaa Arenduskeskus. Lisaks mentordasid meeskondi Kristjan Võrno, Kristjan Toots, Anni Oja ja Henrik Aavik ja üritusel olid abiks vabatahtlikud tudengid ja vilistlased ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœ±ô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù. Aitäh kõigile!
Loe lisaks