Haapsalus testiti ratastooliga liiklemise võimalusi ja jagati soovitusi

17. oktoobril startisid Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse fuajeest üheksa ratastoolis liiklejat testsõidule mööda Haapsalu linna tänavaid, et kaardistada ratastooliga liikumise võimalused Haapsalu linnas, tuua välja kitsaskohad ning teha ettepanekuid olukorra muutmiseks.

17. oktoobril startisid Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse fuajeest üheksa ratastoolis liiklejat testsõidule mööda Haapsalu linna tänavaid, et kaardistada ratastooliga liikumise võimalused Haapsalu linnas, tuua välja kitsaskohad ning teha ettepanekuid olukorra muutmiseks.

Sõidus osalenud üheksast ratastoolis liiklejast kaks – TLÜ Haapsalu Kolledži tervisejuhi eriala esimese kursuse tudengid Tiit Moor ja Marika Koit – tavaelus ratastooli ei kasuta. Nende huvi testsõidul oli kogeda omal nahal, kui ratastoolisõbralikud on meie teed ja tänavad. Samuti soovisid nad mõista paremini, mis tunne on liikuda ratastoolis ning milliste probleemidega tuleb silmitsi seista.

Ürituse stardi andsid Haapsalu Neuroloogilise Rehabilitatsioonikeskuse juhatuse liige Priit Eelmäe ja ürituse initsiaator Tiit Moor. Sõidu järel toimunud ümarlauda ja kogemustevahetust Müüriääre kohvikus juhtis TLÜ Haapsalu Kolledži direktor Triin Laasi koos kolledži liikluskorralduse lektori Margus Nigoliga, kes eksperdina analüüsis testsõidu tulemusi ja tegi parandusettepanekuid.


Õhtusest sündmusest Haapsalus tegi video Ivar Soopan.
Ettevõtmise tulemusena sai kinnitust kartus, et Haapsalus kui puudega inimeste seas tuntud haridus- ja ravilinnas on veel arenguruumi, et ratastoolis liiklejad saaksid sulanduda üldisesse linnapilti ja tunda end täisväärtusliku linnakodanikuna. Testsõidu tulemusel saab välja tuua peamiste kitsaskohtadena ohtlikult kaldus kõnniteed, mida ääristavad kõrged äärekivid ning veerennid keset kõnniteid. Paraku osutusid ka väga mitmed kaldteed sisuliselt kasutuskõlbmatuks, sest nende ehituslik kalle oli vale. Ilma kõrvalise abita jäid ratastoolis inimestele ligipääsmatuks ka enamik kohvikuid ja poode. Leidus ka asutusi, kus loodud küll korralikud tingimused liikumispuudega inimestele, ent jäetud need võimalused markeerimata. Sildid, viidad ja märgised aitavad tehtud investeeringud ka tegelikult sihtrühma huvides töösse panna ning pakuvad ka mittekohalikele ratastooliliiklejatele vajalikku infot.

Eilne testsõit ratastoolis liiklejate tingimuste kaardistamiseks oli TLÜ Haapsalu Kolledžil juba teine. Aasta tagasi tehti analoogne kaardistus koostöös Haapsalu Sanatoorse Internaatkooliga. Mõlema aasta testsõitude tulemused on osa TLÜ Haapsalu Kolledži poolt Maanteeameti tellimusel läbiviidava projektist "Haapsalu linna, Uuemõisa ja Paralepa aleviku kergliikluse ohutusanalüüs”.

Kogu ettevõtmine jäädvustati kolme kaameraga TLÜ Haapsalu Kolledži rakendusinformaatika eriala üliõpilaste Kevin Laanemäe ja Sten Lippuri poolt, eesmärgiga kasutada filmitud materjale edaspidi õppematerjalina.
Lisateave:
Ruth Randoja
TLÜ Haapsalu Kolledži infospetsialist-raamatukoguhoidja
telefon 472 0246
ruth.randoja@tlu.ee
www.hk.tlu.ee