Haapsalu kolledžis toimus eakate päev

Järjekorras juba neljas interdistsiplinaarne loovtöötuba [Ku:r] toimus 5. oktoobril 2015 ja oli üliedukas. Kuna teemaks olid eakatele mõeldud tooted/teenused ja nende arendamine, siis kutsusti lisaks tudengitele kuuri ka eakad.

Viies kokku järgmised märksõnad – rahvusvaheline eakate päev, tudengite ettevõtlusõpe, juba kuulsust kogunud Haapsalu kolledži [Ku:r] meetod ning design for all põhimõte - sündis imetabane teemapäev nimega "Õnnelikud, tegusad ja terved eakad". Päeva juhtima kutsuti Reet Linna, kes alguses ka sütitava kõne pidas.

Järjekorras juba neljas interdistsiplinaarne loovtöötuba [Ku:r] toimus 5. oktoobril 2015 ja oli üliedukas. Kuna teemaks olid eakatele mõeldud tooted/teenused ja nende arendamine, siis kutsusti lisaks tudengitele kuuri ka eakad. Kohale tulnud 12 eakat oli just nii palju, et igasse laudkond sai üks või kaks eakast eksperti. Kuuri meetod tähendab seda, et kõikide erialade esindajad jagunevad võrdselt meeskondadesse ja igas meeskonnas oli juures veel oma ekspert – eakas. Üheskoos tuli välja mõelda 2 tunni jooksul mõni uus idee või lahendus, mis kergendaks eakate igapäevaelus toimetulekut.

Meie neli rakenduskõrghariduslikku õppekava on väga hästi omavahel integreeritavad – tervisejuht, liiklusohutus, rakendusinformaatika ning käsitöötehnoloogiad ja disain ja nende pinnalt ühiste loovtöötubade pakkumine annab suurepärase võimaluse tudengite ettevõtlikkuse ja koostöö arendamiseks.

Kokku esitati 9 ideelahendust uutele toodetele või teenustele. Zürii, kuhu kuulusid peale Reet Linna ja Haapsalu aselinnapea sotsiaal-alal Kaja Rootare ning kolledži töötajad, reastasid ideed laekunud punktide alusel. Kriteeriume, mille järgi ideid hinnata, oli neli: originaalsus, kasutatavus, esitlus ning teostatavus.

Kolm paremat, edasiarendamist väärivat ideed  

Žürii hindas enim kolme ideelahendust - (H)eaenergia, Trepipoiss ja Pagasilift. Võitjaks kuulutati Trepipoiss.

Trepipoiss on ratastel kott, millega on eakamatel, kuid miks mitte igas vanuses, inimestel hea raskeid asju kanda, näiteks kartulikotti või toidukraami. Kotil on all rattad, millega saab ka trepiastmetest üles. Rattad peaksid olema nii suured, et nendega on võimalik liikuda ka porisel teel. Kui kott püsti panna, saab kotile kaane peale lasta ja selle peal istudes jalgu puhata. Kotil on mugav käepide ja ka pidur. Kui mõelda, kuidas selle ideega edasi minna, siis kindlasti tema mõõtmed, kokkupandavus jm, mis teeb sellise koti kandmise, hoidmise hõlpsaks ja ei võtaks koduses majapidamsies palju ruumi. Naljaviluks lisati veel, et iga pensionile jääv inimene võiks saada riigilt sellise koti.

Pagasilift on nn väike kast, mille saab ehitada majaühistu oma liftita korterelamusse.Igale majaelanikule antakse isiklik lifti kasutamiseks vajalik magnetlukk, millega saab esimesel korrusel oma pagasi lukustada ja elamiskorrusel lukust lahti teha ning pagasi välja võtta.  Lifti saab panna kuni 10 kg pagasit. Jällegi hea idee, mis on täiesti teostatav, eeldades inseneride, disainerite ja ettevõtjatega koostööd, samuti koostööd majaühistuste ja investeerimisfondidega.

(H)eaenergia on üritustesari, mis on juba valmis idee ja hästi lihtsasti teostatav. Tegelikkuses siis koolitussari, kus peamisteks teemadeks on liikumine, toitumine ja sotsiaalne sidusus ja seda nii teoreetiliselt kui ka praktiliselt. Kui eakas on juba toast välja tulnud, siis sageli ta välja ka jääb. Tuleb anda vaid võimalus olla sarnase vanuse ja huvidega inimestega koos.

Need eakad, kes olid meie üritusele tulnud, olid väga rõõmsad ja tunnistasid, et esmane pelg ülikooli maja ees sai sooja vastuvõtuga kohe maha võetud. Nii mõnigi neist ütles, et arutades noortega, tunnevad nad end 20 aastat nooremana. Kohe tulles lausus üks daam Reet Linnale kuldsed sõnad: „ Vanaks sa võid jääda, aga rooste minna ei tohi!“ Ja sama üllatunud olid meie noored eakate südikusest, ettevõtlikkusest ja positiivsusest. Nii mõneski laudkonnas läks hulk aega, et leida mõni probleem, millele lahendust otsida, sest eakal ei olnudki probleeme. Aga arutledes, jõuti siiski mõne kitsaskohani, mida üheskoos lahendama hakati.

Järgmine [Ku:r] toimub kevadpoolaastal ja selle teema on veel lahtine.