Teadus

FilmEU+ tegevused toetavad ülikooli kui tervikut

Esmaspäeval, 2. oktoobril allkirjastasid kaheksa ülikooli rektorid laieneva ülikoolide võrgustiku FilmEU+ missioonidokumendi ja 3. oktoobril algas FilmEU senist tegevust kokkuvõttev konverents.

FilmEU_25A FilmEU+ ehk kaheksa ülikooli rektorid ja teised juhtkonna esindajad kohtusid Leuvenis, et arutada, millised on parimad koostöömudelid
Foto: Ellen Verhegge

Rektor Tõnu Viigi sõnul on ülikoolide liidu FilmEU senine tegevus olnud inspireeriv. “ Ӱ Ülikool liitus FilmEU-ga küll alles 2022. aasta alguses kui võrgustik oli juba tegutsenud kaks aastat, kuid selle lühikese ajaga oleme osalenud väga mitmetes ettevõtmistes, mis toetavad meie rahvusvahelistumist nii teaduse, õppetöö kui ka teadmussiirde vallas.” 

 Ӱ Ülikooli delegatsioon

FilmEU ja FilmEU+-ga on seotud terve hulk kaasnevaid projekte ja tegevusi. Muu hulgas on valminud ülikoolide koostööd toetav ja selgitav FilmEU , sõnastatud on FilmEU õppekavade kvaliteedimärgis , innovatsiooni ja teadmussiiret toetatakse projekti kaudu ning projekti raames tehakse koostööd loomevaldkondade ettevõtlikkuse arendamiseks. Alates uuest aastast rakendub ka teadustööd ja innovatsiooni toetav projekt WIRE, juba tegutseb üks ühine magistriõppekava ja lisanduma peaks ühisõppekava Re_Play.

Oktoobris 2023 lõpeb FilmEU senine tegevusperiood ja alates novembrist alustab liit suurenenud liikmete hulga ja uue rahastusperioodiga FilmEU+ nime all. 

FilmEU+ eesmärk on arendada välja ühiseid õppekavu, ühine teaduse ja innovatsiooni

FilmEU_50  Ӱ Ülikooli BFM-i direktor Birgit Vilgats ja  Ӱ Ülikooli rektor Tõnu Viik arutamas teiste ülikoolide esindajatega
Foto:Ellen Verhegge 

tegevuskava, ühised teenused nii teaduse kui ka üliõpilasvahetuse vallas. 

Rektor Tõnu Viigi sõnul on Euroopa Liidu tasandil suur huvi ja toetus tugevate Euroopa ülikoolide, teisisõnu Euroopa ülikoolide liitude loomiseks. “Meie jaoks on oluline mitte lihtsalt olla ühiste üle-euroopaliste kõrgharidust mõjutavate ettevõtmiste juures, vaid aktiivselt osaleda nende kujundamises. Võib öelda, et FilmEU ja tema järglane FilmEU+ on mootor ülikoolide ja ühiskonna huvide paremaks sidumiseks ning ülikoolide ühistegevuste võimestamiseks. Saame õppida ja toetuda teiste parimatele praktikatele ja eksportida teadmist, milles meie oleme parimad.” Tõnu Viigi sõnul on võrgustik kõigi ülikoolide jaoks oluline, et FilmEU ja FilmEU+ ei ole pelgalt loomevaldkonna erialade liit, vaid toetab ülikooli kui tervikut. “Novembris algaval perioodil on muu hulgas tähelepanu all just üleülikoolilise mõjuga tegevused,” selgitas Viik.

Lusofona Ülikooli professor Manuel José Damásio sõnul on kõige olulisem ühtse ja tugeva kogukonna loomine, ilma milleta ei ole kõik need ülikoole läbivad muutused võimalikud.

oli algselt pühendatud võltsuudiste ja usalduse teemale, kuid tehisintellekti järsu esiletõusu tõttu liikusid konverentsi keskmesse tehisintellekti rakendatavuse ja eetilisusega seotud küsimused. 

Konverents avati loovuurimusliku näituse “” avamisega. Näitusel on eksponeeritud Ӱ Ülikooli humanitaarteaduste nooremlektori Aleksandra Ianchenko ja Ӱ Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituuti nooremlektori Carlos E. Lesmesi ning Eesti Kunstiakadeemia doktorandi Tõnis Jürgensi tööd. Konverentsi arutelupaneelides osalesid Ӱ Ülikooli audiovisuaalkunsti dotsent Dirk Hoyer, üliõpilane Lennart Mathias Männik ja humanitaarteaduste nooremlektor Aleksandra Ianchenko.

FilmEU on Euroopa ülikoolide liit, mille eesmärk on edendada kõrgetasemelist haridust, innovatsiooni ja teadustegevust multidistsiplinaarses filmi- ja meediakunsti valdkonnas ning tugevdada Euroopa rolli maailma juhtiva kultuuri- ja loomemajanduse keskusena. Allianssi ehk ülikoolide liitu kuuluvad (Portugal) ja (Belgia), ehk Dún Laoghaire kunstide, disaini ja tehnoloogia instituut (Iirimaa) ja Ӱ Ülikool.
FilmEU+ liiduga lisanduvad olemasolevale neljale partnerile veel etenduskunstide akadeemia (Slovakkia), ehk Leedu Muusika- ja Teatriakadeemia, University College (Taani) ja ehk Rahvuslik Teatri- ja Filmikunstide Akadeemia (Bulgaaria).