Ettevõtte maineprofiili uuring
Maineprofiili uuringu eesmärk on teha kindlaks, milline on organisatsiooni imago oluliste huvigruppide seas (partnerid, kliendid, konkurendid jne). Uurimisobjekt saab olla nii organisatsioon tervikuna kui eraldiseisvad üksused, ka teenus või toode. Tegemist ei ole maineuuringuga, mille tulemus on arvuliselt hinnatav teiste organisatsioonide suhtes, vaid imago profiili lahtikirjutusega. Iga profiili komponenti on võimalik eraldi arendada, mis kokkuvõttes parandab imagot tervikuna.
Maineprofiili uuringu eesmärk on teha kindlaks, milline on organisatsiooni imago oluliste huvigruppide seas (partnerid, kliendid, konkurendid jne). Uurimisobjekt saab olla nii organisatsioon tervikuna kui eraldiseisvad üksused, ka teenus või toode. Tegemist ei ole maineuuringuga, mille tulemus on arvuliselt hinnatav teiste organisatsioonide suhtes, vaid imago profiili lahtikirjutusega. Iga profiili komponenti on võimalik eraldi arendada, mis kokkuvõttes parandab imagot tervikuna.
Ettevõttel on väga raske muuta kliendi hoiakuid, seega edu saavutamiseks tuleb muutuda organisatsioonil. Saades uuringuga teada, kuidas ettevõtet väljastpoolt tajutakse, on võimalik planeerida oma tegevusi nii, et need tõstaks organisatsiooni mainet. Kokkuvõttes tõuseb klientide silmis usaldus organisatsiooni vastu, mis omakorda aitab kaasa püstitatud eesmärkide saavutamisele.
Hetkel on käimas ning 2009.a veebruaris valmib maineprofiili uuringEesti Kunstimuuseumi vene keelt kõnelevate külastajate seas. Tellimustöö täitmisel osaleb kaks üliõpilast, keda juhendab reklaami ja imagoloogia lektor Tiina Hiob. Maineprofiili uuringu käigus selgitatakse välja sihtgrupi „ Ӱ venekeelses meediaväljas liikuv KUMU potentsiaalne külastaja” poolt tunnetatud muuseumi maine komponendid ja edaspidised vajalikud reklaamikanalid.
Eesti Kunstimuuseumi arendusdirektor Ebe Nõmberg on koostööga uuringut läbiviivate tudengite ja nende juhendajaga rahul: „Tähtaegadest on siiani ilusti kinni peetud ning ühiste sünergiliste arutelude tulemusena on projekt saanud töö käigus ka sisulisi täiendusi.” KUMU maineuuringu läbiviimine Ӱ Ülikooli (TLÜ) abiga on Eesti Kunstimuuseumi jaoks esmakordne kogemus tellida uurimisteenust mõnelt ülikoolilt. Uuringute tegemine on muuseumite jaoks üldse suhteliselt uus valdkond. Varem on ise mõningaid muuseumikülastajate küsitlusi läbi viidud, aga sihipäraseid kliendiuuringuid hakati tegema alles 2006. aastal. Idee tellida "Maineprofiili uuring vene keelt kõnelevate potentsiaalsete KUMU külastajate seas" TLÜ-lt tekkis juba olemasolevate koostöösidemete pinnalt praktikabaasi osas. „Võtsime ülikooliga ise ühendust, leidsime kergelt ühise keele ja maineuuringu projekt hakkas algusest peale hästi sujuma,” on Ebe Nõmberg koostööga rahul ja ütleb, et midagi negatiivset sellest koostöökogemusest ta ei oskagi välja tuua.
Sarnast uuringut ei teosta TLÜ esmakordselt. 2006. aasta sügisel pakkus teadmussiirde keskus Ida- Ӱ Keskhaiglale (ITK) välja viis projektiideed, mis ülikooli kompetentsidest kõige enam haakusid haigla valupunktidega. ITK valis välja maineprofiili uuringu. Peale haigla turundusjuhi ja õppejõud Tiina Hiobi täpsustusi ülesandepüstituses ja sisulistes tingimustes sõlmis teadmussiirde keskus augustis 2007 poolte vahel lepingu. Uuringu meeskonda kuulusid ka tookord kaks bakalaureuseõppe üliõpilast, keda juhendas lektor Tiina Hiob. Tänaseks on projekt edukalt lõpetatud ning üliõpilased koostasid uuringu põhjal ka oma bakalaureusetöö.
ITK sai uuringu tulemusena teada maine komponendid, millega edasi töötada või millele tähelepanu mitte pöörata, sest nad ei mängi rolli kliendi tajus. Mainemudel, mida töös kasutati, koosnes kuuest faktorist: emotsionaalne ja hoiakuline faktor, toodete ja teenuste kvaliteet, ettevõtte majanduslik edukus, ettevõte juhtimine ja tuntus, keskkond ja atmosfäär ning kuuendaks faktoriks oli ettevõtte sotsiaalne vastutus. Nendest kuuest faktorist ja faktorite alla kuuluvatest aspektidest kujuneb maine ehk see, millest sõltub ettevõtte imago (potentsiaalsete) tarbijate silmis.
Mõlemas uuringus tudengeid juhendanud reklaami ja imagoloogia osakonna lektor ja juhataja Tiina Hiob selgitab teadlasepoolset vaatenurka ning ülikoolile tellimustöödest tulenevat kasu järgmiselt: „Tellimustöö vastuvõtmisel tuleb arvestada lisaks ettevõtte eesmärkide täitmisele ka seda, et töö vastaks instituudi uurimisvaldkonnale ja et töö tulemused omaksid lisaks ka üldistavat jõudu, mis toetaks kogu uurimisvaldkonda laiemalt. ITK ja KUMU uuringute käigus kogutud andmete põhjal tehtud järledusi saab rakendada jätkuuuringutes, et selgitada välja need mainefaktorid, mis mängivad teistest kaalukamat rolli sarnast ärimudelit kasutavate või sarnast sotsiaalset funktsiooni täitvate ettevõtete puhul.”
Negatiivne kogemus ettevõtetega seotud uuringute osas Tiina Hiobil puudub. Ta ütleb vaid, et „võib ehk esineda arvamust, et tellimustöö täitmine tähendab koheselt ka oodatud tulemuste saamist ning sedagi, et tudengi tööd hinnatakse eelkõige ettevõtte kriteeriumide alusel. Nii see ülikoolis siiski olla ei saa – uuringuandmete käsitlemine ning tööde hindamine lähtub ikka vaid akadeemilistest standarditest lähtuvalt.” Kui nii ettevõtte kui ülikooli huvides on kaalukas ühisosa, siis soovitab Hiob ka teistel teadlastel äriühingutega koostööd teha.
Loe lisaks: Ida- Ӱ Keskhaigla maineprofiili uuringu meediakajastused:
30-11-2007 - , Äripäev Online
15-11-2007 - , Äripäev