Esitletakse uuringut “Täiskasvanud õppijad Eesti kõrgharidussüsteemis”

Esmaspäeval, 26. augustil kell 11–15 esitletakse Ӱ Ülikooli Astra majas ruumis A242 uuringut täiskasvanud õppijatest Eesti kõrg- ja kutseharidussüsteemis. Uuring kaardistab üha kasvava õppijate grupi – täiskasvanud õppijate – kogemusi ja arvamusi ning pakub sisendit kõrg- ja kutsehariduse arendamiseks.

Esmaspäeval, 26. augustil kell 11–15 esitletakse Ӱ Ülikooli Astra majas ruumis A242 uuringut täiskasvanud õppijatest Eesti kõrg- ja kutseharidussüsteemis. Uuring kaardistab üha kasvava õppijate grupi – täiskasvanud õppijate – kogemusi ja arvamusi ning pakub sisendit kõrg- ja kutsehariduse arendamiseks.

Täiskasvanud õppijaks loetakse üle 25-aastaseid inimesi, keda 2012. aastal oli Eesti üliõpilaste hulgas 37%. Nad moodustavad bakalaureuseõppe tudengitest veerandi, kutse- ja rakenduskõrghariduse ning diplomiõppe tudengitest 40%, magistriõppe tudengitest pea poole ning doktoriõppe tudengitest valdava enamuse.

2012. aasta sügisel läbi viidud uuring “Täiskasvanud õppijad Eesti kõrgharidussüsteemis” otsis vastuseid järgmistele küsimustele:  mis ajendab inimesi muude kohustuste kõrvalt haridust omandama, mida kõrgharidus täiskasvanud õppijale tähendab, millisena tajutakse õpikeskkonda, kuidas ollakse oma õpingutega rahul, milliseid raskusi kogetakse õpingute ning töö- ja pereelu ühildamisel ning millist tuge täiskasvanud õppijad vajavad.

Uuringus osales 26 Eesti õppeasutust: 2 kutseõppeasutust, 18 rakenduskõrgkooli ja 6 ülikooli.

Uuringu tulemused pakuvad ülikoolidele ja kutseõppeasutustele uusi teadmisi selle kohta, mida täiskasvanud õppijad vajavad ning kuidas antud õppijate grupiga arvestada. See omakorda võimaldab tuua rohkem täiskasvanud õppijaid kõrgharidust omandama ja tagab neile kvaliteetsema õppe.

Esitletav uuring on osa Primuse programmi projektist „Tööturu väljakutsed kõrgharidusele: Eesti Euroopa Liidu kontekstis“, mida toetab Euroopa Liidu Sotsiaalfond. 

Uuringu raport on kättesaadav projekti  „Tööturu väljakutsed kõrgharidusele: Eesti Euroopa Liidu kontekstis“ kodulehelt , kus on võimalik tutvuda ka teiste projekti raames varem läbi viidud uuringute aruannete ning nende põhjal valminud artiklitega.


ä𱹲첹:&Բ;

Kell 10.30                   Tervituskohv ja registreerimine

Kell 11.00                   SISSEJUHATUS: Paindlikkus kõrghariduses ja hariduse kvaliteet: projektide ePoAbi ja TööKõrgEEL uuringud - Kadrin Kergand (Programmi Primus tegevjuht)

Kell 11.10 – 11.45      ePoAbi prototüüp ja õppekava arenduse kompetentsihalduse disaini põhimõtted - Kai Pata (TLÜ Informaatika Instituudi vanemteadur), Kairit Tammets (TLÜ Informaatika Instituudi teadmussiirde koordinaator)

Kell 11.45 – 12.00      TÄISKASVANUD ÕPPIJAD EESTI KÕRGHARIDUSSÜSTEEMIS: Kes püüab kõigest väest, saab üle igast mäest? - Marge Unt (TLÜ Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi vanemteadur)

Kell 12.00 – 12.30      ÕPPIMAASUMISE AJENDID: Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea? - Triin Roosalu (TLÜ Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi teadur)

Kell 12.30 – 13.00      ÕPIKESKKOND JA ÕPPEKORRALDUS: Kas teadmiste tagaajamiseks üksi raamatutest ja loengutest piisab? - Eve-Liis Roosmaa (TLÜ Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi nooremteadur)

Kell 13.00 – 14.00 Lõunapaus

Kell 14.00 – 14.30      ÕPINGUTE AJAL KOGETUD RASKUSED NING PERE- JA TÖÖELU SOBITUMINE ÕPINGUTEGA: Raske õppustel, kerge lahingus ja kes palju teeb see palju jõuab? - Triin Roosalu (TLÜ Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi teadur)

Kell 14.30 – 15.00      ÕPINGUTEKS VAJALIK TOETUS JA RAHULOLU ÕPINGUTEGA: Küsija suu pihta ei lööda? - Eve-Liis Roosmaa (TLÜ Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi nooremteadur)

Kell 15.00 – 15.15      Arutlus ja lõppsõna

Arutlust juhib: Kadri Kiigema (TLÜ turundusjuht)