EHI õppejõud osalesid Vilniuse BAASi konverentsil 2014
ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Eesti Humanitaarinstituudi Aasia uuringute osakonna õppejõud osalesid aprilli alguses Vilniuse Ülikoolis toimunud Aasia Uuringute Balti Alliansi esimesel konverentsil.
ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Eesti Humanitaarinstituudi Aasia uuringute osakonna õppejõud osalesid aprilli alguses Vilniuse Ülikoolis toimunud Aasia Uuringute Balti Alliansi esimesel konverentsil.
3. ja 4. aprillil toimus Aasia Uuringute Balti Alliansi (the Baltic Alliance for Asian Studies, BAAS) esimene konverents Vilniuse Ülikooli Orientalistika Keskuses. Teadlased Eestist, Lätist, Leedust, Armeeniast, Taanist, Soomest, Saksamaalt, Ungarist, Itaaliast, Suurbritanniast ja Ameerika Ühendriikidest kogunesid 10 paneeli, esitasid 50 individuaalset ettekannet, sealhulgas plenaarkõned (keynote addresses) ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli endiselt rektorilt ja Helsingi Ülikooli esindavalt professor Rein Raualt ning Vene Teaduste Akadeemia Filosoofia Instituudi professor Viktoria Lysenkolt.
Paneelide teemad katsid laia skaalat Aasia uuringute teemasid, millega tegeletakse kolme Balti riigi ülikoolides. Esinejad keskendusid Tangi ja Songi ajastu luulele ja maalikunstile, budistlike tekstide (re-)interpretatsioonidele, Aasia lingvistilistele traditsioonidele ja teistele Aasia tundmise traditsioonilistele süsteemidele, Ida-Aasiaga seotud kaasaegse filosoofia problemaatikale, Aasia kirjanduslike tekstide tõlgetele ja nende vastukajale Balti riikides, Ida-Euroopa türgikeelse elanikkonna religioossele mitmekesisusele, islamistlikule poliitilisele diskursile Kesk-Aasias ning Aasia rahvaste antropoloogilisele uurimusele.
Vilniuse Ülikooli Orientalistika Keskus oli BAASi eesistuja alates 2013. aastast, mil tekkis idee 2003. aastal loodud ühenduse tegevus taaselustada, ning Vilniuse konverents oli seda eesistumise perioodi lõpetavaks ürituseks. Pärast konverentsi toimunud BAASi juhatuse kogunemisel kirjutasid ühenduse viieks asutajaliikmeks oleva institutsiooni esindajad alla BAASi leppele ning nimetasid BAASi järgnevaks kaheaastaseks eesistujaks Tartu Ülikooli Orientalistika Keskuse. Kogunemisel arutati ühenduse tuleviku väljakutseid. Jõuti ühisele arusaamisele, et ühenduse tähtsaimaks eesmärgiks on välja arendada Aasia uuringute regionaalne konkurentsivõimeline infrastruktuur Baltimaades. Selle eesmärgi saavutamine eeldab ilmselgelt ühenduse osapoolte koostöö parendamist, kaasa arvatud ülikoolide ja nende arengu suunajate ning kogu erialase kogukonna tõhusamat kaasamist. Samuti leppis BAASi juhatus kokku, et edaspidi luuakse ühenduse konverentsidel ka üliõpilasuurimuse tutvustamiseks eraldi sektsioon.
Balti Aasia Uuringute Allianss on Balti riikide (Eesti, Läti, Leedu) Aasia uuringutele spetsialiseeritud institutsioonide (akadeemilised instituudid, osakonnad ja programmid) koostöö raamistik. Ühenduse asutajaliikmeteks on ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli, Läti Ülikooli, Tartu Ülikooli, Vilniuse Ülikooli ja Vytautas Magnus Ülikooli Aasia uuringute osakonnad või keskused. Ühendus taotleb kooskõlastatud raamistiku loomist, et ressursse koondades ühiselt planeerida erinevaid koostööprojekte. Ühenduse eesmärgiks on edendada Balti riikide Aasia uuringute teadlaste ja üliõpilaste vahelist suhtlust, täiustada kõrgetasemelist koostööd uurimustöös, rajada Aasia uuringutes konkurentsivõimeline regionaalne uurimistööks vajalik infrastruktuur ning stimuleerida Balti riikides toimuva Aasia alase uurimistöö esile kerkimist rahvusvahelisel akadeemilisel areenil. Ühenduse tegevused toetavad uurimistööd, suhtlusvõrgustikke ja haridust, ekspertide teadmiste, ressursside ja teenuste pakkumist, teaduspublikatsioone, uurimisfondide taotlemist, uurimistulemuse levitamist avalikkuses ning akadeemilist suhtlust ja vahetust institutsioonide vahel.
Järgmine Balti Aasia Uuringute Alliansi konverents toimub Tartu Ülikoolis 2016. aastal.