Doktoritöö: veebipõhine õpikeskkond, mis lähtub pedagoogilisest lähenemisest
Esmaspäeval, 23. septembril kl 11 kaitseb TLÜ Kasvatusteaduste Instituudi doktorant Mart Laanpere doktoritööd "Pedagoogikast lähtuv veebipõhiste õpikeskkondade arendus“, mis võtab kokku TLÜ Informaatika Instituudi haridustehnoloogia keskuses kümne aasta jooksul tehtud arendusuuringud veebipõhiste õpikeskkondade alal.
Esmaspäeval, 23. septembril kl 11 kaitseb TLÜ Kasvatusteaduste Instituudi doktorant Mart Laanpere doktoritööd "Pedagoogikast lähtuv veebipõhiste õpikeskkondade arendus“, mis võtab kokku TLÜ Informaatika Instituudi haridustehnoloogia keskuses kümne aasta jooksul tehtud arendusuuringud veebipõhiste õpikeskkondade alal.
Juba 2002. aastal käivitus ÌìÃÀÓ°ÊÓ Pedagoogikaülikoolis Mart Laanpere eestvedamisel e-õppekeskkonna IVA arendusprojekt, mida tõukas tagant rahulolematus olemasolevate e-õppe platvormidega. „Nimelt olid need loodud pedagoogika valdkonnas asjatundmatute tarkvaraarendajate poolt ja kippusid seetõttu põlistama tuupimisel põhinevaid õpetamise ja õppimise praktikaid,“ selgitas Laanpere.
Kui seni on valdav osa veebipõhistest õpikeskkondadest loodud pedagoogiliselt neutraalsetena (vältides meelega sidumist mõne konkreetse pedagoogilise lähenemise või metoodikaga), siis käesolev doktoritöö võtab sellise neutraalsuse suhtes kriitilise positsiooni. Kuigi õppimisel ja õpetamisel kasutatavate tehnoloogiliste lahenduse nõrka seotust kaasaegse pedagoogikaga on teaduskirjanduses mainitud sageli, ei ole seni loodud süsteemset lähenemist pedagoogikast lähtuvale õpitarkvara arendamisele.
E-õppekeskkonda IVA on kümne aasta jooksul kasutanud üle 80 000 õpilase, üliõpilase, õpetaja ja õppejõu. Nendest kasutajatest jäänud digitaalseid jalajägi analüüsib ka Mart Laanpere doktoritöö, võrreldes IVAs leiduvaid õpimustreid Eestis populaarseimas e-õppekeskkonnas Moodle asetleidvatega. „Üheks võrdlustulemuseks on, et Moodle'it kasutavad õpetajad kipuvad oluliselt sagedamini kuhjama oma e-kursusele staatilisi õppematerjale ja hindama õpitulemusi valikvastustega testide abil,“ sõnas Laanpere. Samas on IVA kasutajad oluliselt sagedamini tegelenud enesejuhitava õppimise ja aktiivse teadmusloomega.
Käesolev doktoritöö on interdistsiplinaarne, kombineerides käsitlusi, praktikaid ja uurimismeetodeid kolmest erinevast teadusvaldkonnast: lisaks kasvatusteadustele ka tarkvaratehnika ja inimese-arvuti interaktsiooni alal.
E-õppekeskkonna IVA arendamise lähtekohtadeks olid teaduspõhisus ja pedagoogilise teadmuse kaasamine õpikeskkonna arendusprotsessi. Esmalt koostati kaasaegsel õpikäsitusel ja toimivatel praktikatel põhinev pedagoogiline mudel, millest lähtudes loodi IVA tarkvara arhitektuur, kasutajaliides ja selles kasutatav sõnavara. IVAs sisaldus mitmeid pedagoogiliselt uuenduslikke töövahendeid ja selle kasutamisvõimalused suunavad õpetajaid rakendama õpilasi aktiviseerivaid õppemeetodeid.
Doktoritöö koosneb kuuest artiklist, millest neli on seotud IVA platvormi arendusuuringu ja hindamisega, viimased kaks artiklit aga on seotud arendamisjärgus oleva uudse e-õppelahendusega Dippler. See sotsiaalmeedia ajastust inspireeritud e-õppe platvorm jätab õppijale senisest enam võimalusi ise oma õppimist juhtida, õpingukaaslastega koostööd teha ja oma õppimist analüüsida. Ka Dippler on loodud pedagoogikast lähtuva arendusmudeli põhjal ja see on piiratud ulatuses juba ka kasutusele võetud TLÜ informaatika instituudis.
Avalik kaitsmine toimub ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli auditooriumis A-242, Narva mnt 29. Doktoritöö juhendaja on Sussexi Ülikooli professor Brian Hudson. Doktoritöö on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu repositooriumis .