Doktoritöö: tõlkimise mõtestamine aitab paremini mõista tõlkeprotsessi keerukust
Täna, 3. novembril kaitseb Triin van Doorslaer Ӱ Ülikooli humanitaarteaduste instituudis doktoritööd, milles ta uuris, milline roll on tõlkimise mõtestamisel tõlkijate hariduses.
Täna, 3. novembril kaitseb Triin van Doorslaer Ӱ Ülikooli humanitaarteaduste instituudis doktoritööd, milles ta uuris, milline roll on tõlkimise mõtestamisel tõlkijate hariduses.
Väitekiri lähtub eeldusest, et tõlkijahariduses on oluline aidata tõlketudengitel teadvustada tõlkimise laiemat kontseptsiooni ja seda, et tõlkimise mõtestamine kui niisugune on vajalik.
“Varasemalt on tõlkijaid peetud võõrkeeli hästi valdavateks inimesteks. Nüüdseks on selge, et tõlkimine on keeruline kognitiivne tegevus, mis hõlmab lisaks keelepädevusele probleemide lahendamist, otsuste vastuvõtmist, oskust analüüsida ja reflekteerida. Tõlkijahariduse üks uusi käsitlusviise ongi aidata tudengitel teadvustada tõlkimist kui keerukat kognitiivset tegevust,” selgitab van Doorslaer.
Doktoritöö analüüsib kolme erinevat aspekti, mis peaksid aitama kaasa tõlkimise kontseptsiooni avardamisele. Vaatluse all on üldised hoiakud tõlkimise kohta, konkreetsete rühmade (tõlketudengid, professionaalsed tõlkijad ja tõlkimist õppida soovijad) poolt tõlkimise defineerimine ja mõtestamine, õpipäevikute kasutamine tõlkijahariduses ning tagasiside andmine tudengitele ja nende tõlgetele.
Doktoritöös leitakse, et tõlketudengid on üldjuhul avatud aruteludele tõlkimise mõtestamise teemadel ning kui õppejõud suunab tudengeid teadlikult tõlkimise kontseptsiooni üle arutlema, aitab see neil paremini mõista ka tõlkimise protsessi keerukust. Samas on arutlemine hoiakute ja vaadete üle tõlkimisest kasulik ka tõlkeõppejõududele, kuna annab hea ülevaate sellest, millele tuleks tõlketunnis tähelepanu pöörata.
Triin van Doorslaeri doktoritöö „Conceptualising Translation as an Awareness-Raising Method in Translator Education /Tõlkimise mõtestamine kui teadlikkust tõstev käsitlusviis tõlkijahariduses“ on valminud Ӱ Ülikooli professor Suliko Liivi juhendamisel. Oponendid on Tartu Ülikooli teadur Elin Sütiste ja Tartu Ülikooli dotsent Arvi Tavast.
Doktoritöö on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu keskkonnas .
Doktoritöö avalik kaitsmine toimub täna, 3. novembril algusega kell 16.30 Ӱ Ülikooli auditooriumis M-225 (Uus-Sadama 5).