Digitaalne kirjaoskus ja sotsiaalmeedia kasutamine kujundavad teineteist

Täna, 26. oktoobril kaitseb Juan Daniel Machin Mastromatteo Ӱ Ülikooli digitehnoloogiate instituudis doktoritööd, milles ta uuris, millised probleemid ja väljakutsed kaasnevad kõrghariduses sotsiaalmeedia kasutamisega.

Täna, 26. oktoobril kaitseb Juan Daniel Machin Mastromatteo Ӱ Ülikooli digitehnoloogiate instituudis doktoritööd, milles ta uuris, millised probleemid ja väljakutsed kaasnevad kõrghariduses sotsiaalmeedia kasutamisega.

Töö autor on kriitiline tehnoloogilise determinismi suhtes, mille kohaselt on tehnoloogia ühiskonna arengute käivitajaks ning muudab iseenesest väärtusi, praktikaid või käivitab sotsiaalseid muutusi. Machin Mastromatteo sõnul kujundavad ka praktikad ja väärtused tehnoloogiaid ning nende kasutamist: “Õ辱Ա, digitaalne kirjaoskus ja sotsiaalmeedia kasutamine on teineteist vastastikku kujundavad tegurid. Näiteks õppimise eesmärk võib tagant sundida sotsiaalmeedia kasutust ning suunata disainereid parandama ja disainima õppimist edendavaid funktsioone. Sotsiaalmeedia kasutamine toob aga kaasa mitmeid kirjaoskuste arendamisega seotud interaktsiooni- ja õppimisvõimalusi, mille kasutamine nõuab head planeerimist. Samas vajalike oskuste puudumisel ei pruugi õppijad uutes tehnoloogilistes keskkondades edukad olla.”

Kuna sotsiaalmeedia on mitmekülgne ning kasutajale mugav, on see tänaseks saanud inimeste elu lahutamatuks osaks. Siiski on vaja kriitiliselt mõista ja mõtestada õpetajate ja õppurite vaateid, ideid ning kogemusi Veeb 2.0-ga, samuti seda, millised oskused on omakorda vajalikud nende rakendamiseks kõrgharidusõppes.

Suuremateks väljakutsetest sotsiaalmeedia integreerimisel kõrgharidusesse on usalduse ja usaldusväärsuse, kvaliteedikontrolli ja info ülekülluse küsimused: “Kuna õppekeskkond kui selline soosib autorsust, on ohuks privaatsuse ja isikuandmete väärkasutamine, seega kerkib usalduse küsimus. Samuti peab informatsioon olema usaldusväärne – spetsiifilised sotsiaalmeedia kvaliteedikontrolli standardid puuduvad, seega on oluline usaldusväärsuse kriteeriumist teadlik olla. Info ülekülluse probleem viitab aga vajadusele infokorralduse struktureerimise ja kategoriseerimise ning netiketi ja infopädevuse hindamisoskuse arendamise järele,” selgitab Machin Mastromatteo.

Juan Daniel Machin Mastromatteo doktoritöö „The Mutual Shaping of Social Media, Learning Experiences, and Literacies / Sotsiaalmeedia, õpikogemuste ja kirjaoskuste vastastikune mõju“ on valminud Ӱ Ülikooli professor Sirje Virkuse juhendamisel. Oponendid on Wellingtoni Victoria Ülikooli (Uus-Meremaa) vanemteadur Gillian Oliver ja Ӱ Ülikooli professor Timo Tobias Ley.

Doktoritöö on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu keskkonnas 

Doktoritöö avalik kaitsmine toimub täna, 26. oktoobril algusega kell 14.00 Ӱ Ülikooli auditooriumis M-225 (Uus-Sadama 5). Kaitsmine toimub inglise keeles.