1+1=11 - alustavate õpetajate mõttetalgud 2016
Juba traditsiooniks kujunenud kutseaasta mõttetalgutel otsiti seekord vastust küsimusele Mida saab teha selleks, et oleks hea olla endal ja teistel ning kuidas aidata kaasa sellele, et kool oleks koht, kus kõikidel on hea olla? Tutvuti vaikuseminutite, lihtsuse ülima keerukuse, graafilise visualiseerimise, hea olemise ja hea tulemusega.
1+1=11 - alustavate õpetajate mõttetalgud 2016
21. sajandi koolis tähendab õppimine koos loomist. Koos tegutsedes on rõõmu ja energiat rohkem, sest ühendatud tegutsemises sünnib tulemus, mis on suurem kui individuaalsete toimetamiste summa st 1+1 =11. Juba traditsiooniks kujunenud mõttetalgutel otsiti seekord vastust küsimusele Mida saab teha selleks, et oleks hea olla endal ja teistel ning kuidas aidata kaasa sellele, et kool oleks koht, kus kõikidel on hea olla?
Ideaalis on koostöö tunnete, ideede ja info jagamise protsess, mille tulemust aktsepteerivad kõik osalejad. Protsess ei pruugi olla lihtne, sest igaühe potentsiaali avaldumine grupis eeldab erinevuste märkamist ja tunnustamist, oskust kuulata teisi ja julgust ennast väljendada, oma tugevuste teadmist ning tunnete juhtimist. Õppides protsessis paigale jääma, saavad inimlikud kontaktid võimalikuks.
Mõttetalgute 1+1=11 töötubades keskenduti selleks vajalike oskuste arendamisele.
Kaia Köster, õppija ja õppimisruumi looja, ütles oma ettekandes "Hea olla", et kui inimesel ei ole hea olla, siis on keeruline ka olla hea, teha head, luua head tulemust. Kati Orav, loovuskoolitaja ja protsessijuht näitas oma töötoas "Graafiline visualiseerimine kui tõhus tööriist kaasaegsele õpetajale", kuidas tuua õppimisse värvi, pilte ning koosloomist, kuidas teha õppimine nähtavaks ning arusaadavaks. Töötuba andis ülevaate meetodist ja selle kasutamisest õpetajana. Lisaks oli võimalus kiirete ning lihtsate joonistusnippide omandamiseks.
°Õöö³Ù´Ç²¹²õ „Lihtsus on ülim keerukus!" (Leonardo da Vinci) tutvustas Tuuli Vellamaa, Eesti Moreno koolituskeskuse koolitaja, superviisor (T.E.P.) Laste ja Noorte Kriisiprogrammi grupiterapeut praktilist sotsiomeetriat ja selle rakendusvõimalusi koolis. Selleks, et klassis avalduks iga õpilase, aga ka õpetaja potentsiaal ja andekus, peab klassis valitsema üksteist toetav koostööõhkkond. J.L. Moreno on öelnud: "Kõik inimesed on andekad, tuleb vaid leida koht ja inimesed, kelle keskel ma saan olla andekas!"
°Õöö³Ù´Ç²¹ "Vaikuseminutid - laste tähelepanu ja meelerahu saavutamine" läbiviijaks oli Edvard Ljulko, karjääriõpetuse õpetaja, koolitaja, Vaikuseminutite eestkõneleja. Vaikuseminutite nime alla on koondatud lihtsad tähelepanu ja meelerahu harjutused, mis aitavad märgata paremini enda sees ja ümber toimuvat, et olla tähelepanelik ja hooliv nii enda kui teiste suhtes. See on praktiline töövahend õpilaste ja õpetajate vaimse heaolu edendamiseks. °Õöö³Ù´Ç²¹²õ kogeti vaikuseminutite harjutusi ja räägiti nende kasutusvõimalustest klassiruumis.
Päeva lõpetas noorte õpetajate refleksioon töötubades kogetust, vt pilte:
Järgmised alustavate õpetajate mõttetalgud toimuvad jaanuaris 2017.