1 Minuti Loeng - Kuidas mõista ruumi? (Krista Aren)
Kuidas mõjutab nii sise- kui ka linnaruum inimese enesetunnet, töökvaliteeti ja tervist? Enamik meist ei pane tähelegi, milline on ruumi proportsioon, mis värvi on seinad või kuidas on lahendatud valgus. Ometi on sel kõigel otsene ja kaudne mõju. Ruumist ja selle mõjust räägib Ӱ Ülikooli dotsent ja sisearhitekt Krista Aren.
Kuidas seinavärv meie emotsioone mõjutab? Milline on hea proportsiooniga ruum? Milline valgus ergutab, milline uinutab? Kuidas mõjutab ümbritsev ruum meie enesetunnet, sellest räägib Ӱ ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi dotsent, sisearhitekt Krista Aren.
Kaasaegne urbaniseerunud inimloom veedab üha rohkem aega siseruumides. Linnastumise kiire tempo sunnib inimesi elama kellegi teise loodud elukeskkonnas.
Enamik inimesi ei pane tähelegi, millest koosneb neid ümbritsev ruum. Ometi mõjutab see meie enesetunnet.
Kehvasti planeeritud hoones või linnaruumis pole turvaline kulgeda. Pidev kooselu valede materjalidega mõjub halvasti meie tervisele.
Viletsalt valgustatud tööruum kurnab nägemist, agressiivne värvikasutus jätab jälje enesetundele. Kõik need komponendid mõjutavad meie töö kvaliteeti, kuigi me pole harjunud sellele mõtlema.
Kuidas saab inimene, kes pole arhitekt, disainer ega kujundaja osaleda end ümbritseva keskkonna loomisel? Alustada võib jälgimisest.
- Milline on hea proportsiooniga ruum?
- Milline valgus käivitab meis aktiivsed mõtteprotsessid ja milline uinutab?
- Milline materjal tundub väärikas ja ajas vastupidav, milline “odav” ja lühikese elueaga?
- Millised värvid võimaldavad meil oma tööpäeva kergemini mööda saata, millised väsitavad juba poole tunni pärast?
Vaadake ja mõelge!
Tähelepanelik jägimine ja analüüs võimaldavad üsna pea tajuda tervikpilti riivavaid või mittevajalikke komponente. Ka seda, et vahel on ehe puhas materjalikasutus tervislikum visuaalsest mürast ja risust, millega liigagi harjunud ollakse.