ÜTI IE tippkeskuse avatud seminar: rahvastiku-uuringud TLUs

12.10.2015 kell 07.00 - 09.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

TLÜ interdistsiplinaarsete eluteeuuringute tippkeskuse (IET) esimesele avatud seminarile on oodatud kõik huvilised ühiskonnateaduste instituudist.

IET ühendab sotsioloogid, demograafid ja riigiteadlased, et ühiselt algatada ja ellu viia kõrgetasemelisi interdistsiplinaarseid teadusprojekte erinevate põlvkondade ja sotsiaalsete rühmade eluteede kujunemise uurimiseks arvestades institutsionaalset ja sotsiaalset konteksti ning ühiskondade arengu rajasõltuvust. Avatud seminaride sarja eesmärgiks on tutvustada tippkeskusesse kaasatud teadurite seniseid uurimissuundi ja leida uusi ühishuve, millele edasises koostöös keskenduda.

12. oktoobri seminaril „Rahvastiku-uuringute fookused ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ã¼likoolis: tutvustus“ annavad Luule Sakkeus ja Allan Puur ülevaate demograafia keskuses viimastel aastatel läbiviidud rahvastiku-uuringute põhifookustest ja tulemustest.

Demograafia keskuse teadustöö programmi keskmes on Eesti rahvastiku nüüdisareng, käsitletuna ruumilises ja ajalises võrdlusperspektiivis. Kui üldiselt peetakse rahvastikuprotsesse paljude teiste ühiskonnanähtustega võrreldes suhteliselt inertseteks, mille põhjapanevaks muutumiseks kuluvat aega arvestatakse põlvkondadega, siis viimase veerandsajandi kohta seda kindlasti öelda ei saa. Oleme olnud tunnistajaks ühele kõige dünaamilisemale etapile Eesti nüüdisajastumisele järgnenud rahvastikuloos. Rahvastikuprotsesside teisenemine on moodustanud ühiskonnas asetleidnud pöörde lahutamatu osa ning selle tulemusena on rahvastikupilt põhjalikult muutunud.

Rahvastikutaaste põhikomponentidest tuleb ettekandes enam juttu sündimusest, mille suundumused hoiavad jätkuvalt üleval küsimust nüüdisaegse rahvastikuarengu pikaajalisest kestlikkusest. Ettekandes käsitletakse erinevatele analüüsitulemustele tuginedes protsessis asetleidnud pöörde olulisemaid tahke (periood- ja põlvkonnasündimus, sünniajastus ja selle mõju, hoiakud), võrreldes Eestit Euroopa erinevate piirkondadega. Puudutatakse ka sündimusalase poliitika eesmärgiseadet, sihtrühmi ning teostust. Rahvastikumuutuste ühiskonnamõju poolelt keskendub ettekanne vananemisega seotud mitmesuguste tulemuste tutvustamisele.

Ettekandes arutletakse samuti rahvastiku-uuringute ja elutee-uuringute kokkupuute ning ühisosa üle.