TLÜ IET avatud seminar: PUT projekti uurimistulemuste tutvustamine
19.12.2017 kell 05.00 - 07.00
Lisa kalendrisse
iCal calendarTLÜ interdistsiplinaarsete eluteeuuringute tippkeskuse (IET) avatud seminaride sari keskendub sel sügisel värskete teadusuuringute tulemuste tutvustamisele ning kutsume kõiki ülikooli teadlasi kaasa mõtlema ja rääkima.
Järgmine seminar toimub 19. detsembril 2017 algusega kell 15.00 (ruumis M552) ja keskendub PUT projekti „Minu aeg, sinu aeg, meie aeg. Leibkondade ajakasutus – valik või paratamatus?„ (grandihoidja Kadri Täht) seniste uurimistulemuste tutvustamisele.
Projekti keskne fookus on leibkondade ajakasutus - seda kujundavatel teguritel ning selle võimalikel lühi- ja pikaajalistel mõjudel leibkonna liikmetele. Leibkondade ajakasutust käsitletakse kui eelistustel ja võimalustel põhinevat väljundit, kusjuures nii eelistused kui võimalused on mõjutatud nii vahetust kui laiemast keskkonnast, kus nii ajakasutuspraktikad kui "läbirääkimised" nende kujundamiseks aset leiavad. Perekonna seisukohast vaadates on oluline nii partnerite ühiselt veedetud aeg kui ka kogu perega koos veedetud aeg, sest see mõjutab suhete kvaliteeti ja stabiilsust. Lastega veedetud aeg mõjutab laste arengut, käitumist, hoiakuid ja heaolu praegusel hetkel, aga ka nende eluteed pikemas perspektiivis – õpitulemusi ja toimetulekut koolis, haridustee jätkamise võimalusi ja töötee valikuid. Lisaks kujundab valikuid ja võimalusi üldine institutsionaalne ja väärtuste keskkond.
Seminari esimeses ettekandes tutvustab Kadri Täht lühidalt uuringuprojekti tausta, eesmärke ja metoodikat ning andmeid. Seejärel annab ta peamiselt Eesti ajakasutusuuringu andmetele tuginedes lühikese ülevaate Eesti leibkondade ajakasutuspraktikatest, täpsemalt majapidamistööde ja laste kasvatamisega seotud aja ja ülesannete jaotusest erinevat tüüpi leibkondades ning selle seosest erinevate individuaalsete ning leibkonna tasandi teguritega.
Teises ettekandes esitleb Pille Ubakivi-Hadachi projekti raames läbiviidava kvalitatiivse uuringu esialgseid tulemusi tutvustades üht lõpusirgel olevat artiklit keskklassi lapsevanemate haridusvalikutest. Keskklassi vanemate ajakasutuse puhul on paljud uurijad märganud suundumust korraldada täpselt ja eesmärgipäraselt laste igakülgsele arendamisele ja "harimisele" kuluvat aega, oluliselt vähem on aga pööratud tähelepanu nii seatud eesmärkide kui ka toimimisstrateegiate varieeruvusele keskklassi vanemate seas. Lisaks uuritakse artiklis, kuidas keskklassi vanemate haridusvalikud on seotud perekondade majandusliku ja kultuurilise kapitaliga. "Valikuid", mida need vanemad just kui langetavad, võib tõlgendada ka kui nende poolt enim kogutud kapitali rakendamist, millest tulenevad iga konkreetse vanema võimalused ja piirangud.
Registreerumine kuni 19.12.17.
Tegevust toetab ja rahastab projekt "TLÜ TEE ehk ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool kui targa eluviisi eestvedaja".