Seminar

Seminar "Muusika ja tantsu mõju Parkinsoni haiguse korral"

12.04.2025 kell 11.00 - 16.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Tule seminarile!

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ ja Harjumaa Parkinsoni Haigete Selts kutsuvad kõiki huvilisi seminarile "".

Seminaril tutvustatakse muusika ja tantsu bioloogilist toimet Parkinsoni haiguse korral, muusikateraapia tehnikaid ja nende mõju sümptomaatika vähendamisele. Päeva teises pooles toimuvad praktilised tantsu töötoad (Argentiina tango ja ladina-ameerika tantsud).

Seminar toimub 12. aprillil 2025 kell 11-16 ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Astra majas (Narva mnt 29, ruum A-325).

Esinejate seas on neuroloog ja ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Loodus ja terviseteaduste instituudi  neuroloogia professor dr. Toomas Toomsoo ning muusikaterapeudid Kaili Inno, Siiri Viil ja Marion Musting. Tantsuõpetajatena osalevad Kadri Kiiskmann ja Merle Peters.

Täpsem info ja registreerimine:
Ljubov Irs, 56969775, ylle.metsar@gmail.com

Koos saame parandada arusaamist, vähendada stigmat ja toetada üksteist igal sammul!

-------------------------------------------

Taustainfo

Miks on Parkinsoni tõve päev 11. aprillil?

Ülemaailmset Parkinsoni tõve päeva tähistatakse 11. aprillil, sest see on arst James Parkinsoni sünnipäev. James Parkinson sündis 11. aprillil 1755 Londonis ja oli esimene arst, kes 1817. aastal kirjeldas süstemaatiliselt haiguse sümptomeid oma teoses "Esseе värisevast halvatusest" (An Essay on the Shaking Palsy).

Parkinsoni tõve päeva ajalugu

Parkinsoni tõve päeva tähistamise algatas 1997. aastal Euroopa Parkinsoni Tõve Assotsiatsioon (EPDA) koos Ameerika Parkinsoni Tõve Ühinguga. Sellest ajast alates on see muutunud ülemaailmseks teadlikkuse tõstmise päevaks, et pöörata tähelepanu haigusele, toetada patsiente ja edendada uurimistööd.

Mis on Parkinsoni tõbi?

Parkinsoni tõbi on progresseeruv neurodegeneratiivne haigus, mis mõjutab peamiselt liikumist. Haiguse korral hävivad ajus dopamiini tootvad närvirakud, mis põhjustab sümptomeid nagu:

Värin (treemor) puhkeolekus
³¢¾±³ó²¹²õÂáä¾±°ì³Ü²õ
Liigutuste aeglustumine
Tasakaalu- ja kõnnakuhäired
Hilisemas faasis võivad lisanduda ka mälu- ja mõtlemishäired

Tulp kui Parkinsoni haiguse sümbol

Punane tulp on Parkinsoni tõve rahvusvaheline sümbol. See traditsioon sai alguse Hollandist, mis on tuntud oma tulbikasvatuse poolest. 1980. aastatel alustas Hollandi Parkinsoni Ühing tulbi kasutamist oma sümbolina ning see levis üle maailma.

Punane tulp valiti sümboliks mitmel põhjusel:

Tulp sümboliseerib lootust ja kevadist uuenemist, mis on oluline sõnum Parkinsoni tõvega inimestele
Punane värv esindab kirge, jõudu ja vastupidavust
Hollandi aednikud on isegi aretanud spetsiaalse Parkinsoni tulbi sordi "Dr. James Parkinson", mille müügist saadud tulu läheb osaliselt haiguse uurimiseks
aastal tunnustas Maailma Parkinsoni Tõve Föderatsioon (WPD) punase tulbi kui ametliku rahvusvahelise sümboli Parkinsoni haigusele, tugevdades selle rolli globaalse teadlikkuse tõstmisel.

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli seos Parkinsoni tõvega

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool on aktiivselt seotud Parkinsoni tõve uurimisega, kus olulist rolli mängib professor Toomsoo juhitav Parkinsoni haiguse uurimisrühm. ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Loodus- ja terviseteaduste instituudis on head võimalused viia läbi aktuaalseid uuringuid selles valdkonnas.

Ülikool on ka eestvõtjaks Parkinsoni tõve teemalistel üritustel koostöös ÌìÃÀÓ°ÊÓ ja Harjumaa Parkinsoni haiguse seltsiga. Igal aastal korraldatakse erinevaid teadlikkust tõstvaid ja haigust käsitlevaid üritusi, mis toovad kokku spetsialistid, patsiendid ja nende lähedased, et jagada teadmisi ja kogemusi selle haiguse paremaks mõistmiseks ja raviks.