Sümpoosion "Kultuurideülesed mäluvormid"

-

Lisa kalendrisse

iCal calendar
Põhjamaade Suveülikooli ja Eesti kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli ühissümpoosion “Kultuurideülesed mäluvormid: sõja, ümberasumise ja poliitiliste konfliktide mäletamine nüüdisajal”

Põhjamaade Suveülikooli teadusvõrgustiku “Narratiiv ja mälu: eetika, esteetika, poliitika” ja Eesti kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli koostöös toimuv ühisüritus uurib kultuurideüleste mäluvormide rolli sõja, ümberasumise ja poliitiliste konfliktide mäletamisel nüüdisajal.

Mitmed kultuurimälu uurijad on viimasel kümnendil juhtinud tähelepanu sellele, et sõja ja paguluse mälestused vajavad avalikuks esilekerkimiseks teiste mälestuste tuge. Andreas Huyssen on väitnud, et holokausti mälu on hakanud toimima mudelina teiste ajaloosündmuste mälestamisel. Michael Rothbergi uurimus mitmesuunalisest mälust näitab holokausti mälu mõju orjanduse ja kolonialismi mäletamisele vastavalt USA-s ja Euroopas. Ann Rigney on käinud välja idee, et mäluvormide arv on piiratud ja neid laenatakse üksteiselt. Alison Landsberg on oma proteesmälu mõistega näidanud, kuidas ühe kogukonna kultuurimälu läbib massikultuuritehnoloogiate abil pikki geograafilisi ja ajaloolisi vahemaid ja saab osaks hoopis teiste inimeste ja kogukondade mälestustest, kellel ei ole nendega mingit kogemuslikku sidet. Sümpoosion uurib, kuidas holokausti mäletamisel kujunenud mäluvorme kasutatakse üha rohkem teiste sõja- ja poliitiliste konfliktide mälestamisel Põhja- ja Baltimaades ning kogu Euroopas. 

Sümpoosion tegeleb esteetiliste, poliitiliste ja intermediaalsete mäletamispraktikate kasutamise ja ärakasutamise eetiliste ja poliitiliste probleemidega. Need praktikad toimivad tihti rahvusüleste mäluvormidena ja võivad nii hõlbustada kui ka takistada regionaalsete erinevuste ja ajaloolise spetsiifilisuse esiletoomist mäletamisel. Mida on meil võita, kui võtame omaks teiste inimeste või kogukondade mälestusi, ja mis on selle ohud? Meie hüpotees on, et erinevalt Euroopa totalitarismide teemalisest võistlevast poliitilisest diskursusest leidub kunstis palju viljakamaid võrdlevaid lähenemisi, mis võtavad arvesse rahvuslikke ja regionaalseid erinevusi ja juhivad tähelepanu sõjast, poliitilistest konfliktidest ja pagulusest tulenevate traumaatiliste kogemuste mälestamise eetilisele keerukusele. 

  • Tutvu konverentsi programmiga .
  • Tutvu peaesinejatega .
  • Registreerimine sümpoosionile kuni 13. märtsini 2017 aadressil elaanes@tlu.ee
Korraldajad

Eneken Laanes, Tallinn Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse dotsent, elaanes@tlu.ee

Hanna Meretoja, Turu Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse professor

Põhjamaade Suveülikooli teadusvõrgustiku koordinaatorid

Korraldajad: Põhjamaade Suveülikooli teadusvõrgustik “Narratiiv ja mälu: eetika, esteetika, poliitika” koostöös Eesti kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooliga (Tallinn Ülikooli ASTRA projekt, TLÜ TEE (Euroopa Liit, Euroopa Regionaalarengu fond))

Partnerid: Ӱ Ülikool, Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus; EUROM: Euroopa Mäluobservatoorium, Barcelona Ülikool; SELMA: Jutustamise, kogemuse ja mälu-uuringute keskus, Turu Ülikool