Noorte Heliloojate Labor - Treffpunkt 2016: "Sädelevad teemandid"
Lisa kalendrisse
iCal calendar9. juunil leiab kohvik-kinos "Sinilnd" aset Noorte Heliloojate Labori poolt korraldatud Treffpunkt 2016 "Sädelevad teemandid". Tegemist on interdistsiplinaarse nüüdisloomingu sündmusega, omavahel on läbi põimunud ümarlaud ja audiovisuaalne kontsert noorte uudisloominguga. „Treffpunkti“ mõtte on pakkuda kohtumispaika ja vabas õhkkonnas suhtlemiskeskkonda kolmel kõrgema haridusasutuse õppuritel ja valitud koolide auhinnatud õpilastel koos publikuga.
Saksakeelne sõna „Treffpunkt“ tähendab eesti keeles „kohtumispaika“ ja selle ajendiks on 20. sajandi ühe olulisema avangardmuusika helilooja ja tulevikumõtleja Karlheinz Stockhauseni (1928–2007) samanimeline (kuulub 1968. aasta tsüklisse „Aus den sieben Tagen“ – Seitsmest päevast) intuitiivse muusika ansambliteose pealkiri. Ümarlaua seekordseks teemaks on „Identiteet“ kõikidel võimalikel tasanditel: ootame mõtisklusi noorte (ja ka kogemustega tegijate) heliloojaks ja kunstiloojaks olemisest, võimalustest ja vajadustest; interpreedi ja kuulaja rollist; inimeseks olemisest praeguses ühiskonnas ja tulevikus; loovuse ja tehnoloogia rollist; interdistsiplinaarsusest jne jne … Tänapäeva noorte mõttemaailma, tundeid, esteetikat ja digitaalset tehnoloogiavaistu keskmesse seadev ühissündmuse eksperimentaalsus väljendub korraldajate idees esmakordselt sulandada ümarlauda kontserdiga nõnda, et pannakse vahelduma vestluste ja muusikaga plokid kohvik-kino „Sinilind“ vabamas (ümarlaudadega) õhkkonnas. Meie soov ongi seeläbi võimaldada kokku saada ja suhtlusesse asuda omavahel ja publikuga kolme Eesti haridusasutuse juures heli- ja audiovisuaalse loomingu õppuritel ning konkursil auhinnatud koolinoortel – seega luua otseses mõttes kohtumispaika ja ideede foorumit.
2013. aastal ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis endise Kunstide Instituudi muusika osakonna (nüüdsest BFM) poolt KIMP festivali raames asutatud kontserdisari Noorte Heliloojate Labor (NHL) tutvustas esimesel kolmel aastal TLÜs heliloomingut ja helidisaini õppivate tudengite loomingut. 2014. aastal ja järgnevatel aastatel lisandus samal aastal endise muusika osakonna poolt asutatud Digitaalse heliloomingu konkursi võiduteoste esmatutvustamine laiemale publikule. 2015. aastal toimus NHLi kontsert kevadel koostöös Kumu kunstimuuseumiga Kumu muuseumiöö raames (ligi 3500 külastajale) ning samal aastal talvel leidis teine kontsert esmakordselt aset koos ümarlauaga (tuleviku muusika teemadel) noorte heliloojatega TLÜ BFMi SuperNova kinosaalis audiovisuaalse kontserdina „Põnevate kõlade maailm“, ning see kontsert toimus siis esmakordselt koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) kompositsiooni osakonna ja elektronmuusika stuudioga. 2016. aastal on koostöö uuesti laienenud, liitunud on nüüdsest Heino Elleri muusikakool ning interdistsiplinaarne ja institutsioonide vaheline nüüdismuusika sündmus toimub sel kevadel esmakordselt kohvik-kinos „Sinilind“ uuenenud eksperimentaalse kontseptsiooniga. See väljendub otseselt pealkirjas nimega TREFFPUNKT, millele võib lisanduda ka poeetiline või illustreeriv alapealkiri, käesoleval aastal on selleks „Sädelevad teemandid“, mis viitab otsapidi Digitaalse heliloomingu konkursi Grand Prix võitja Charlie Karnioli loomingule, teisalt aga sellele, et kõik tutvustatud teosed ongi lihvitud vääriskivid.
Kõlab EMTA kompositsiooniosakonna ja elektronmuusika stuudio ning Tartu H. Elleri muusikakooli (üli)õpilaste audio(visuaalne) (uudis)looming, TLÜ BFMi kursuse Muusikalise kompositsiooni alused uudislooming, TLÜ BFMi 3. Digitaalse heliloomingu konkursi võitjate looming, TLÜ BFMi kursuse Helidisain lühifilmihelindus ning TLÜ BFMi muusikaõpetaja magistrandi Olga Savkina lühifilm TLÜ BFMi muusika bakalaureuse lõpetaja ja „Eesti laulu“ 2016 poolfinalisti Joonas Alvre muusikaga.
Osa teostest on elektroakustiline, elektrooniline ja audiovisuaalne, osa muusikat esitatakse ka laivis erinevatel instrumentidel ja häälega.
Initsiaator ja peakorraldaja: Gerhard Lock (TLÜ BFMi helilooja ja õppejõud)
EMTA-poolsed korraldajad: Hans-Gunter Lock, Malle Maltis (heliloojad ja õppejõud)
Tartu H. Elleri muusikakooli poolne korraldaja: Age Veeroos (helilooja ja õppejõud)
Korraldajate assistent: Inge Jegorenkov (TLÜ BFMi helidisaini tudeng)
Ümarlaua moderaator: Joonas Hellerma (ERR kultuuriajakirjanik)
Eriline tänu: Marit Mõistlik-Tamm, Avo Ulvik, Tiina Selke, Vaike Kiik-Salupere (TLÜ BFMi õppejõud), Priit Pajusaar (helilooja ja Digitaalse heliloomingu konkursi žürii esimees), Kersten Kõrge (kohvik-kino Sinilind), Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut (BFM)
Kontserti toetab EV Kultuurkapital.
Kontserdi publikuna ootame noorte heliloojate kõrvale eelkõige nüüdismuusikast ja nüüdiskunstist huvitatud noori ja professionaalseid tegijaid, aga ka laiema silmaringiga kultuuritarbijaid eri taustaga, ning samuti kohviku „Sinilind“ publikut, kellel on uudishimu noorte avangardse mõttemaailma ja loomingu vastu.