Tšehhis ökoloogiat avastamas

Ühes toredas ja esmapilgul väikeses Tšehhi linnas asub nii olemuselt kui ka sisult väga suur ülikool – Lõuna-Boheemia Ülikool. See linn, Ceske Budejovice, ei peaks olema eelkõige tuntud oma õlletehase Budweiseri, vaid tõesti juba eelpool nimetatud ülikooli tõttu. Esindusliku linnakuga ülikool on üks Tšehhi suuremaid ja tuntud just loodusteaduste poolest. Meie leidsime ennast 2015. aasta sügisel küllaltki väsinud olemisega 11 korruselisest ühikast, kus järgmisel päeval ootas meid ees kohtumine oma tulevaste rahvusvaheliste kursusekaaslaste, unikaalsete õppejõudude, soojusest pakatavate kaasüliõpilaste ja lummava Tšehhi loodusega. Nimelt olime otsustanud osaleda rahvusvahelistele üliõpilastele mõeldud kvantitatiivse ökoloogia programmis ja esimese asjana ootaski meid koosluseökoloogia välikursus Cesky Krumlovi lähedal.
Kvantitatiivse ökoloogia programm toimub iga kahe aasta tagant ja seni on igal korral võtnud ka eestlased sellest osa. Meie aastal oli eestlasi kokku neli – kaks ÌìÃÀÓ°ÊÓ ja kaks Tartu Ülikooli üliõpilast. Meie läksime sinna eeskätt taimeökoloogilise statistika pärast, mida õpetavad oma ala gurud Petr Å milauer, Jan LepÅ¡, Francesco de Bello ja Lars Götzenberger. Kuna programmist sai valida just need kursused, mis endale huvi pakkusid, kujunes õppeperiood kõigile osalejatele veidi erinevaks nii sisu kui õppetöö intensiivsuse poolest.
Lisaks kursustele saime osa imelisest tšehhi sõbralikkusest ja vastutulelikkusest (absoluutselt kõik on läbiräägitav), kohalikust toidu ja pubikultuurist, kohtasime palju sõbralikke koeri ning paljut muud, millega nende mõne kuu jooksul täiesti ära harjusime. Koju tulles tundsime puudust köögiakna all rahulikult rohtu söövatest hobustest, muusikaõhtutest ja pikkadest jalutuskäikudest Budejovice vanalinnas. Väga sümpaatne oli kogu ülikooli ja eriti botaanika kateedri rühmavaim – koos tehti lisaks teadus- ja õppetööle ka bändi, käidi matkamas ja pubis ning korraldati üritusi, millest kõigist võeti aktiivselt osa. Samas oli heameel Eestisse naastes taas näha, et asju planeeritakse ette ja süsteemid on paigas – ses osas on Boheemia sellele piirkonnale väga sobilik nimi.
Programmi ja selle kursuste kohta saab täpsemalt lugeda . Uus lend alustab juba selle aasta sügissemestril ja Erasmuse rahastusega on sinna mugav minna. Soovitame kindlasti ka teistele magistrantidele ja doktorantidele!
Tekst ja fotod: Liisa ja Martin Küttim (TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituudi ökoloogia eriala doktorandid).