Teaduspõhiselt õpimapini
Kuidas teha nii, et akadeemilised ja mitteakadeemilised töötajad saaksid teha omavahel tulemuslikumalt koostööd?

Õppejõu teadusELU „Õpimapi“ töögrupil on kaks eesmärki: analüüsida 2020. aasta kevadel toimunud atesteerimise protsessi ning saadud kogemuste põhjal ette valmistada atesteerimise edukaks läbiviimiseks praktiline juhend, sh näidisvorm, mis toetaks akadeemilisi töötajaid õpimapi koostamisel. Uurimisgrupis osalevad humanitaarteaduste instituudi dotsent Merilyn Meristo ning personaliosakonna töötajad Jana Veenpere ja Merje Olm.
Akadeemilise töötaja atesteerimine viiakse läbi iga viie aasta järel ning ettevalmistus selleks on pidev protsess. Alates septembrist 2024 tuleb peamiselt õppetööd läbiviivatel töötajatel esitada atesteerimisel kirjaliku eneseanalüüsi osana ka õpimapp*. Juhtidel soovitatakse töötaja õpimapi kujunemist arutada töötajaga iga-aastasel arenguvestlusel.
Juhendi koostamiseks küsiti tagasisidet atesteerimiskomisjonidelt ja atesteeritud töötajatelt, kes osalesid atesteerimisprotsessis 2020. aasta kevadel. Vestluste käigus saadud informatsiooni alusel plaanitakse tegevusi, kuidas edaspidi atesteerimist tõhusamalt ette valmistada ja läbi viia; kuidas toetada akadeemilise töötaja eneseanalüüsi koostamist, sh akadeemiliste töövaldkondade tõendamist, analüüsimist ja andmete esitamist; ning kuidas toetada komisjone hindamisel. Tervikprotsessi analüüsi tulemustest valmib ka teadusartikkel.
Õpimapi juhendi koostamine on hea näide, kuidas akadeemilised ja mitteakadeemilised töötajad teevad ühise eesmärgi nimel koostööd, kasutades teadmisi, kogemusi ja parimaid praktikaid.
* Õpimapp on akadeemilise töötaja õpetamise ja üliõpilaste õppimise kohta käivate materjalide kogum, milles töötaja annab ülevaate ja analüüsib enda õpetamisarusaamu, õpetamistegevust ja õpetamisalast arengut, esitades selle kohta tõenduspõhised andmed.