Supernova Kinoülikooli hingedekuu esimesed seansid on teisipäeval, 1. novembril ja kolmapäeval, 2. novembril. Seansid algavad, nagu ikka, kell 18.00.
Teisipäeval, 1. novembril toimuval seansil meenutatakse hiljuti lahkunud Poola filmikunsti suurkuju Andrzej Wajdat (1926 – 2016).
Ekraanil on 1950. aastate “Poola filmiime” tähtteos, Wajda mängufilm “Tuhk ja teemant” (Popiol idiament / Ashes and Diamonds; 1958), peaosas on tollane Ida-Euroopa kinokunsti superstaar, tänaste Eesti filminoorte vanaisade ja vanaemade lemmik, Zbigniew Cybulski.
Kolmapäeval, 2. novembril linastub valik Eesti Kunstiakadeemia tudengite uusi filme. EKA animaosakonna töötoad asuvad samas, BFMi Nova maja 4. korrusel, kus tegutseb ka SuperNova kino. Nüüd siis on nende “põliselanike” filmid ka meie kinosaali suurel ekraanil: kokku 13 noore autori animateosed. Publikuga kohtuvad ka filmitegijad. See seanss on ka väikeseks eelsoojenduseks peagi algava 20. PÖFFi raames toimuvale rahvusvahelisele animafestivalile Animated Dreams.
Novembrikuu teise nädala seansid on pühendatud vastavalt kinematograafia Eestisse jõudmise 120. aastapäevale ning Eesti dokumentalistikale.
Ӱs näidati Edisoni kinematograafi-aparaadiga esimest korda “elavaid pilte” oktoobris 1896 ja Tartus sama aasta novembrikuus. Meenutame kinokunsti esimesi samme Eestis ajalooliste filmide valikuga teisipäeval, 8. novembril.
Kolmapäeval, 9. novembril on ekraanil Ruti Murusalu kaks tantsukunsti filmi: portree Estonia teatri lavastajast Mai Murdmaast “Ballettmeister” (Ballett Master) ning noorte tantsuõpingutele pühendatud “Ühe unistuse maja” (House of a Dream).
Novembrikuu kolmandal nädalal valgustavad Supernova ekraani PÖFFi ja Uneskõndijate tudengifilmifestivali Sleepwalkers kinopildid.
Balti filmikoostöö teema on seoses mängufilmide “Seneca päev” ja “Teesklejad” hiljutise linastumisega taas päevakorrale tõusnud. Naabrite filme ei näidata Eestis praegu kuigi sageli. Meenutatagu, et veel 1980ndate keskpaiku jooksis meie kinodes viis-kuus Lätis tehtud mängufilmi hooajal. Laila Pakalnina on teinud Eesti filmiloojatega koostööd juba ammu. Tema mängufilm “King” (Kurpe / The Shoe) esilinastus 1998. aastal Cannes’i filmifestivalil. Üht peaosa täidab selles filmis eestlane Jaan Tätte. Pakalnina esimene mängufilm “King” on Supernova ekraanil teisipäeval, 22. novembril.
Kolmapäeval, 23. novembril on linal Eesti sõltumatu kino värskeim näide, Rain Rannu filmiettevõtte Alarahastatud Kinokompanii toodetud teekonnakomöödia “Ameerika suvi” (American Summer), peategelasteks mõistagi Eesti noored, kes oma esimesi ettevõtluskogemusi omandavad suvel Ameerikamaal ukselt uksele raamatuid müües.
Hingedekuu viimasel nädalal on ekraanil kaks karmi kinopilti.
Teisipäeval, 29. novembril näidatakse itaallase Stefano Sollima lavastatud maffialugu “Suburra”, mis on pälvinud paljude maade filmikriitikute heakskiidu.
Kolmapäeval, 30. novembril on linal alles hiljuti valminud Eesti-Soome-Saksa film, soome režissööri Hannu Saloneni lavastatud “Vasha” (2009), mis põhineb Mart Kivastiku ideel. See on lugu eesti koolipoisist, kelle tee ootamatult ristub suurema maailma karmide meeste ohtlike ettevõtmistega. Peaosas praegu üle Eesti kuulus Mart Müürisepp, selle filmi tegemise ajal samuti alles koolipoiss. Mõnikord juba kategooriasse “unustatud Eesti film” sattunud “Vasha” on 2016. aasta karmis maailmas äkki üllatavalt kõnekas teos.
Jaak Lõhmus