Muldade määramise abimees

Mullateadusega tegelevate inimeste arv Eestis on läbi aastate vähenenud, mistõttu on ka inimeste teadmised muldadest ja nende heaolust täna pigem tagasihoidlikud. Seetõttu ongi oluline teadvustada ühiskonnale muldade vajalikkust. Kuna enamasti saavad inimeste teadmised alguse koolis, on oluline täiendada õpilaste mulla teemalisi teadmiseid. Ühtlasi tuleb tekitada ja säilitada huvi mullateaduse edasiõppimise vastu kooliõpilaste seas. Sellest tulenevalt valisin oma bakalaureusetöö teemaks õpiobjekti loomise. Selleks sai veebirakendus muldade määramiseks, mis oleks sobilik just õpilastele ja teistele algajatele õppijatele.
Internetis leidub erinevaid õpiobjekte, mis on muldadega seotud, kuid selleteemaline interaktiivne muldade määraja puudub. Digitaalsel kujul on saadaval pikka aega peamise muldade määramise meetodina kasutusel olnud maatrikstabelid, mille järgi on võimalik muldasid määrata Eesti muldade klassifikatsioonist lähtudes.
Bakalaureusetöö teooriaosas andsin ülevaate USDA, WRB ja Eesti muldade klassifikatsioonist. Uurisin erinevaid muldadega seotud materjale nii Eestis kui välismaal ja kirjeldasin erinevaid määrajate tüüpe. Praktilise poolena valmis veebileht, mille üheks osaks on rakendus. Võimalik on määrata kümmet mullarühma, millest kolm ei olnud klassikalised: soomullad, turvastunud mullad ja gleimullad. Lisaks muldade määramise abimehele on veebilehele lisatud huvitavaid fakte muldade kohta. Lehel on võimalus anda tagasisidet rakenduse kohta ja lisatud on erinevad viited veebilehtedele, mis on seotud mullateadusega. Samuti on lehel muldade määramisega seotud mõisted ja kirjeldused.
Rakenduse testimisel saadud tagasiside põhjal selgitati välja probleemsed kohad ja kõrvaldati need võimalusel. Töö tulemusel jõuti järeldusele, et rakendust on võimalik veelgi detailsemaks arendada ning seeläbi muuta rakenduse tulemusi usaldusväärsemaks. Mõeldes õpilastele võiks lisada ka muldadega seotud katseid ja mänge, kuid vaadeldes töö hulka, siis selle töö raamidesse need ei mahtunud. Valminud rakendus võimaldab rahuldavalt määrata normaalse arenguga muldasid, on atraktiivne ja jõukohane algajatele ning üldhariduskoolide õpilastele.
Oma bakalaureusetöö tegemise jooksul sain mitmeid uusi teadmisi programmeerimise ning muldade määramise kohta. Leian, et taoline rakendus võiks kasutusel olla koolides, et muuta koolitunde huvitavamaks. Muidugi tuleks rakenduse kasutamine kasuks ka õuesõppe tundides. Rakendusega on võimalik tutvuda .
Kirjutas Katariina Linde, kes kaitses oma bakalaureusetöö teemal "Mitmesisendiline veebirakendus muldade määramiseks" 3. juunil 2016 (juhendajad Piret Vacht ja Jaagup Kippar)