Loomisel on uutmoodi haridusuuringute tippkeskus

Eesti teadusasutustel õnnestus Horisont 2020 programmi ERA Chair tänavusest taotlusvoorust saada rahastus kolme uue tipptasemel õppetooli rajamiseks.
Kaks uut ERA õppetooli asutatakse Tartu Ülikooli juurde, neist esimene keskendub sünteetilisele bioloogiale ja teine personaalmeditsiinile. Kolmas ERA õppetool tekib ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli digitehnoloogiate instituudi ja haridusteaduste instituudi koostöös. Selle uurimisvaldkond on tänapäevase andmeteaduse ja õpianalüütika rakendused haridusuuenduse mõjude uurimisel.
Konkursisõela tiheduse ja Eesti teadlaste võimekuse kinnituseks on fakt, et Läti ja Leedu ülikoolidel ei läinud korda sellest taotlusvoorust ühtegi granti saada.
2,5 miljonit eurot
Meie ERA õppetool ja selle käivitamist toetav projekt kannab nime CEITER: Cross-Border Educational Innovation thru Technology-Enhanced Research (piiriülene haridusuuendus tehnoloogiapõhiste uuringute kaudu). Viis aastat kestva projekti eelarve on 2,5 miljonit eurot, sellest 98% moodustab Euroopa Komisjoni rahastus.
Projekti peamine eesmärk on nii organisatsiooniliste, inimressursi kui ka muude eelduste loomine maailmatasemel teadustöö käivitamiseks haridusuuenduse uurimisel ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikoolis. Kombineeritakse kolme teadusharu – haridusteaduste, psühholoogia ja arvutiteaduse – uurimismeetodeid, instrumente ja lähenemisi.
Projekt panustab otseselt Euroopa ühise teadusruumi edendamisse, aga ka Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegias püstitatud nutika spetsialiseerumise eesmärgi täitmisse (IKT arendamine horisontaalselt läbi teiste sektorite).
Asjast huvitatud leiavad projekti kohta rohkem infot veebilehel .
Juht tuleb välismaalt
Praegu on CEITER-i projektis poole peale jõudnud välisprofessori värbamine, kellest saab rahvusvahelise tippteadlaste meeskonna juht. Valimiste viimasesse vooru on jõudnud neli kandidaati, kes on pärit Saksamaalt, Šotimaalt, Soomest ja Hollandist.
Hiljemalt aprillis peaks senatis valitud CEITER-i õppetooli juht alustama tööd ÌìÃÀÓ°ÊÓs. Tema esimene ülesanne on 5−7 teadlasest koosneva meeskonna kokkupanek.
Meeskond alustab tööd juba enne sügist, asudes looma uudseid digivahendeid ja metoodikaid, mille abil on võimalik koguda senisest rohkem, mitmekesisemaid ja detailsemaid andmeid õppeprotsessi ja kooliuuenduse kohta nii ühe klassi, kooli kui ka terve riigi tasandil.
Plaanis on kombineerida unikaalsel moel tänapäevase arvutiteaduse, psühholoogia ja haridusteaduste uurimismeetodeid, et hinnata ja ennustada senisest täpsemalt hariduspoliitiliste otsuste, programmide ja projektide mõju õppimisele, õpikäsituse muutumisele ja õppija arengule.
Juba eeloleval suvel plaanime CEITER-i projektis korraldada Eestis rahvusvahelise haridustehnoloogia doktorantide suvekooli, milles osaleb üle 80 kraadiõppuri kogu Euroopast ja kaugemaltki.
Kahel järgmisel aastal on kavas tuua Eestisse olulised tehnoloogiat ja õppimist uurivad teaduskonverentsid EC-TEL ja ICALT.
Ideaalsed tingimused
Eesti e-riigi taristu ja elukestva õppe strateegia kavandatud uuendused loovad CEITER-i meeskonna jaoks ideaalilähedased tingimused, et uurida ja arendada uudsetel tehnoloogilistel lahendustel põhinevaid metoodikaid haridusuuenduste mõju hindamiseks ja tagasisidestamiseks.
Tehnoloogilistest lahendustest olulisimad on seotud suur-, link- ja avaandmetega, privaatsust säilitava andmekaeve ja masinõppega, aga ka eri allikatest pärit andmestike lõimimisega. Nende ambitsioonikate eesmärkide täitmine on võimalik üksnes mitme osapoole tihedas koostöös, mistõttu on CEITER-i projekti käigus kavas viia uuele tasemele sotsiaal- ja arvutiteadlaste, aga ka ülikoolide, riigiasutuste ja ettevõtete koostöö teadustulemuste senisest mõistlikumal rakendamisel hariduspoliitiliste ja -ökonoomiliste otsuste langetamisel.
Mis on ERA?
Akronüüm ERA (European Resaesarch Area) tähistab 15 aastat tagasi Euroopa Komisjoni käivitatud algatust Euroopa ühise teadusruumi loomiseks rahvusvahelise teaduskoostöö ja teadlaste liikuvuse edendamise kaudu.
ERA Chairi alamprogrammi vahendusel toetatakse struktuurseid muutusi teadusasutustes, mille tulemusena aidatakse häid teadustulemusi saavutanud uurimisrühmadel tõusta rahvusvahelisele tipptasemele.
Selle eesmärgi saavutamiseks toetab Euroopa Komisjon uutele õppetoolidele välisprofessori ja 5−7-liikmelise teadlaste meeskonna värbamist, teadlaste järelkasvuga tegelemist, doktorantide suvekoolide ja teaduskonverentside korraldamist.
Autor: Mart Laanpere