Erialasid Lõimiv Uuendus - Kommunismi kuriteod rahvusvahelisel areenil

2021. aasta kevadsemestril liitusime ELU projektiga “Kommunismi kuriteod rahvusvahelisel areenil”.

bänner

 Projekti eesmärk oli äratada huvi ja suurendada arusaamist kommunistlike režiimide ajaloo ja nende poolt toime pandud inimsusevastaste kuritegude vastu ning tutvustada neid rahvusvahelisel tasandil. Eesmärgi elluviimiseks koostasime virtuaalnäituse märtsiküüditamisest “Teekond tundmatusse”.

Projektis osalejatega tutvusime esimesel kohtumisel ning jagasime varasemaid teadmisi ja perekondlikke kokkupuuteid kommunismi kuritegudega. Alustasime materjalide tutvumisega kahes grupis, mis andis võimaluse läheneda materjalide analüüsimisele kahest grupidünaamilisest perspektiivist. Koosloome põhimõtetel lõime näituse kontseptsiooni ning struktuuri. Seejärel jagasime end väiksematesse rühmadesse, keskendusime just oma alateemale ning otsisime veel huvitavaid materjale, sobilikke pilte ja fotosid ning küüditatute mälestusi, mis annaksid näitusel edasi nii üldist kui ka personaalset perspektiivi küüditamise protsessist. 

E-näituseks materjalide valimisel lähtusime eelkõige Meelis Saueauk ja Meelis Maripuu poolt toimetatud “Toimik “Priboi”: Artikleid ja dokumente 1949. aasta märtsiküüditamisest” toimikust. Operatsioon “Priboi”,  eestikeelses tõlkes tähendab “Murdlaine”, ning selle eesmärgiks oli salastatult ja süsteemselt planeerida ning 25. - 29.märtsil ellu viia inimeste massiline sundümberasustamine Siberisse. See Nõukogude Liidul ka õnnestus - Eestis küüditati Siberisse üle 20 000 naise, lapse ja mehe. 

Küüditamised on jätnud sügava haava eestlaste südametesse ning tahtmatult kanname seda valu tänaseni endaga kaasas. George Santayana on öelnud “Need, kes ei mäleta minevikku on määratud seda kordama" ("Those who cannot remember the past are condemned to repeat it”). E-näitusega soovime hoida küüditatutega isiklikku kontakti, mälestada toimunut ning loota, et mäletades hoidume minevikku kordamast. 

“Teekond tundmatusse - virtuaalnäitus märtsiküüditamisest” avaldatakse edaspidi Eesti Mälu Instituudi portaalis .