Ökoloogia keskuse teadusseminar „Kuidas ehitada mõõteseadet: LainePoiss näitel"
Tule osale ökoloogia keskuse sügissemestri teadusseminaril!
Loodus- ja terviseteaduste instituut
Lisa kalendrisse
iCal calendarReedel, 3. detsembril kell 9.00 on ökoloogia keskuse teadusseminaril rääkimas TTÜ meresüsteemide instituudi vanemteadur Victor Alari. Seminaril räägitakse mõõteseade ehitamisest LainePoiss näitel.
Seminarist lähemalt:
Tavapärased lainepoid on mõõtmetelt suured, väga kallid ning nende paigutamine merre keerukas ja seetõttu samuti aeganõudev ning kulukas protsess. Lisaks eelnevale ei suuda suured poid mõõta lühikesi lained ja neid ei ole testitud jäistes, põhjamaistes tingimustes. See ajendas käivitama arendustööd, et konstrueerida mõistliku hinnaga, väikeste mõõtmete ja kaaluga lainepoi, mis peaks vastu ka jäistes tingimustes ning oleks suuteline mõõtma lühikese lainepikkusega laineid. Oluliseks kriteeriumiks seati ka aku kestvus, et see oleks oluliselt pikem kui tänastel suurtel lainepoidel. Tänaseks on jõutud sinnamaale, et välja on töötatud väike ja kerge kaaluga lainete mõõtmise poi, mida on võimalik merre paigutada nii väikese paadiga kui ka suurema drooniga. See kõik vähendab oluliselt lainetuse mõõtmisega seotud kulusid. Võrdlused suurte lainepoidega ja katsed laboritingimustes (lainekanalis) on näidanud, et poi on täpne ja suudab registreerida ka väga väikese lainepikkusega laineid. Niisugune lainetuse info on väga oluline rannikualade planeerimisel ja majandamisel, eelkõige keeruka rannajoonega ning madala merega piirkondades – nagu seda on suurem osa Läänemere rannikust. Tänaseks on juba õnnestunud mõõta ka Läänemere laineid jää sees ja järgneva sammuna püütakse laineid mõõta Antarktika jääs. Kõigest sellest lähemalt juba seminaris.
Kus seminari saab jälgida?
Nagu juba tavaks saanud, siis meie teadusseminare saavad kõik huvilised kuulata ja vaadata ökoloogia keskuse Facebooki lehelt:
Vaata ökoloogia keskuse teadusseminaride sügissemestri ajakava SIIN.