Ökoloogia keskuse teadusseminar „Jääksood, tuhk ja süsinik"
Tule osale ökoloogia keskuse sügissemestri teadusseminaril!
Loodus- ja terviseteaduste instituut
Lisa kalendrisse
iCal calendarReedel, 12. novembril kell 9.00 on ökoloogia keskuse teadusseminaril rääkimas Eesti Maaülikooli teadur Katri Ots. Seminaril räägitakse jääksoodest, tuhast ja süsinikust.
Seminarist lähemalt:
Eesti Geoloogiakeskuse poolt läbi viidud mahajäetud turbatootmisalade inventuuri järgselt anti soovitus, et eelistada võiks metsastumist/metsastamist pea kolmandikul aladel ehk 22 jääksoos. Eesti Maaülikooli metsakasvatuse ja metsaökoloogia õppetoolis on alates aastast 2009 katsetatud erinevaid metsapõlvkonna rajamise võtteid toitainevaestel jääkturba lasunditel. Külvatud/istutatud liikideks on seni olnud arukask, harilik mänd, harilik kuusk ja hall lepp ning ''abivahenditena'' on kasutatud tootmisjäätmetena tekkivaid tuhkasid (puu-, turba- ja põlevkivituhk). Senised tulemused on osutunud paljulubavateks: võrreldes mineraalmudadega on jääksoodes täheldatud oluliselt paremat puude kasvu. Toitainete sisalduse paranemine turba ülemises kihis soodustab soontaimede ja samblarinde arengut, liigirikkus kasvab ajas hüppeliselt, esindatud on ka rabataimed (näit raba-karusammal) ja kaitsealused liigid (näit. soo-neiuvaip). Palju on juttu olnud sellest, et jääksood on Eestis ühed suuremad CO2 emiteerijad ja maailma kirjandus väidab, et tuhkade kasutamine intensiivistab turba pealmise kihi mikrobioloogilist aktiivsust. Vaatame, kuidas mõjutab tuhkade kasutamine Puhatu (Oru) ja Ulila jääksoos mullahingamise intensiivsust.
Kus seminari saab jälgida?
Nagu juba tavaks saanud, siis meie teadusseminare saavad kõik huvilised kuulata ja vaadata ökoloogia keskuse Facebooki lehelt:
Vaata ökoloogia keskuse teadusseminaride sügissemestri ajakava SIIN.