Avalik loeng

Ökoloogia keskuse teadusseminar „Eesti meteoriidikraatrid“

Tule osale ökoloogia keskuse kevadsemestri teadusseminaril!

Loodus- ja terviseteaduste instituut

26.03.2021 kell 09.00 - 10.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Reedel, 26. märtsil kell 9.00 on ökoloogia keskuse teadusseminaril rääkimas Eesti Geoloogiateenistuse mereoloogia ja geofüüsika osakonna juhataja Sten Suuroja. Seminaril räägitakse meteoriidikraatritest Eestis.

Seminarist lähemalt:

Meteoriidikraatrite arvult on Eesti maailmas esikohal, seda vähemalt nende arvu kohta pindalaühiku kohta. Aja jooksul on Eesti teadaolevast kosmilise tekkega struktuuride number küll muutunud. Hetkel on kindlat meteoriitset tõestamist leidnud neli (Neugrund, Kärdla, Kaali ja Ilumetsa kraatrid), kuid meteoriidikraatrite hulka on arvatud ka Tsõõrikmäe, Simuna, Vaidasoo, Lasnamäe ning Keava struktuure. Kraatrite mõõtmed varieeruvad mõnest meetrist (Lasnamäe) kuni enam kui 20 kilomeetrini (Neugrund). Kui Kaali kraater on üks kauneimaid kraatreid maismaal, siis Neugrund on kindlasti üks teadaolevalt kauneim ja kõige paremini säilinud meteoriidikraater maailmameres.

Kas need ongi kõik? Arvatavasti mitte. Kui viimasel ajal on ortofotode dešifreerimisel märgatud palju kraatrilaadseid struktuure maismaal, lisandub neid nüüd ka merepõhjareljeefi kaardistamiselt lehviksonariga.

Kus seminari saab jälgida?

Nagu juba tavaks saanud, siis meie teadusseminare saavad kõik huvilised kuulata ja vaadata ökoloogia keskuse Facebooki lehelt: 

Vaata ökoloogia keskuse teadusseminaride kevadsemestri ajakava SIIN.