Kristi teekond käsitöö bakalaureusekraadini
Tänavu lõpetas Kristi Olesk Integreeritud tehnoloogiad ja käsitöö õppekava. Kristi armastus käsitöö vastu tärkas juba koolieelikuna. Loe lähemalt tema teekonda käsitöö bakalaureusekraadini.

Esimesed sammud käsitöö suunas
Kõik sai alguse juba varases eas. Vanaema õpetas selgeks lihtsaimad õmbluspisted ja heegelsilmused ning parem- ja pahempidise kudumisvõtte, ehkki ta ise suurem käsitöö tegija polnudki. Vanaisa oli hinnatud rätsepmeister, ehk võru keeles “nõglamurdja”, kahjuks lahkus ta juba siis, kui olin vaid kuueaastane. Mäletan, et juba lasteaias õmblesin pruunist velvetist ja jänesenahast tutiga “Äpu”. Umbes 4. klassis leiutasin "Burda" abiga ise igasuguseid lõikeid, otsides võimalusi kuidas säästlikult õmmelda. 90-ndate alguses ei olnud riiete valik just kõige suurem ja tegin paljud rõivad endale ise.
Armastan katsetada ja kõik eksperimendid muidugi ennast praktilises mõttes ei õigusta, aga annavad tohutult palju võimalusi loomulikul teel arenemiseks. Oskusi saab alati edasi lihvida, aga avastamisrõõm on omaette maailm.
Teekond ülikooli
Gümnaasiumi järel olin millegipärast kindel, et ülikooli ma küll ei lähe, kuigi hinnete poolest olnuks sissesaamine mistahes erialale garanteeritud. Ajapikku süvenes vajadus õppida, nagu oleks mingi ora tagant torkimas - üleöö tuli otsus minna ülikooli. Esimese valikuna soovisin minna Haapsallu disaini erialale, aga asukoht muutis selle paraku võimatuks. Tegelikult kandideerisin lisaks integreeritud tehnoloogiad ja käsitöö ka noortetöö erialale ning mõlemasse sain maksimumtulemusega sisse. Enne lõpliku valiku tegemist avastasin end tikkimispisteid käsitlev raamat näpus poest koju tulemas - mõistsin, et käsitöö on osa minust olnud väikesest peale, miks peaksin veel kahtlema.
Vastuvõtueksamite ajal pabistasin väga, samas tundsin ennast sõiduvees. Ülesanded olid minule arvatust lihtsamad ja interjööriülesanne andis palju võimalusi oma loovust näidata.
Bakalaureusetööks praktiline diivan
Bakalaureusetöö ideed oli vaja vastavaks seminariks, aga mul puudus tol hetkel ettekujutus ja konkreetsem mõte, missugust käsitöö valdkonda diplomitööks valida. Kodus aga tekkis praktiline vajadus diivani järele, nii mõtlesingi, et ühendaks need kaks vajadust ja otsustasin, et diivanist saab minu lõputöö.
Minu diivan “Istung” valmis mulle omasel viisil - etapikaupa. Lõpuni välja puudus selge pilt, mis sellest täpselt tuleb. Protsessi käigus kasutasin olemasolevaid teadmisi, hankisin juurde infot, mida töö käigus pidasin vajalikuks ja lihtsalt kulgesin parima äranägemise järgi. Püüdsin selle teostamise protsessi jooksul teha omamoodi sisevaatlust, kes ma olen käsitöölise ja inimesena. Lähtusin taaskasutuse ideest, raam sai saekaatris kasutuna vedelevast, kuid imelise mustriga puidust ja tekstiiliosad vilditud mööblikangast ning vanadest kampsunitest. Jooksvalt kujunes “Istungist” ka kohvilaua abil “Puhang” ja “Lamang” – lebotamis- ning magamisase.
Mis saab diivanist edasi?
Minu kodu ootab diivanit näituselt tagasi, et see võtaks sisse algse funktsiooni pakkuda mõnusat olemist ja ühiseid hetki minu armsate inimestega. Mulle meeldb ainulaadsete tarbeesemete valmistamine, kus püüan ühendada praktilise vajaduse kunstipärase lahendusega.
Kuivõrd olen oma erialavalikuga rahul?
Mõtlesin erialavalikul, et laiendan oma teadmisi ja oskusi selles valdkonnas, sest kõiksuguseid käsitöötehnikaid tahaks proovida, vaimustun kergesti. Seepärast igatsen jätkuvat õppida ka akadeemilises mõttes. Mulle meeldiks teadmisi edasi anda ja julgustada eksperimenteerima, et nii protsessist kui omavalmistatud esemetest osataks rõõmu tunda. Kindlasti ei tohiks last oma loovust blokeerida, sest ka mõne hooletu ütlusega võib tahtmatult külvuda ebakindluse alge ja hiljem ei söandatagi oma ideid välja käia, veel vähem järele proovida.
Minu vilistlastsitaat tulevastele Integreeritud tehnoloogiate ja käsitöö üliõpilastele...
Loo, sest kõik algmaterjalid selleks on juba loodud! Ennast ise piirata ei ole mõtet.
Liigu, sest paigal seistes pole suunavalikust mingit kasu.
Ӱ ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut - plaan A neile, kes hoolivad tervest maailmast.Tule ja tutvu Integreeritud tehnoloogiad ja käsitöö õppekavaga tlu.ee/craft.
Septembri keskpaigani on üleval meie Integreeritud tehnoloogiate ja käsitöö BA eriala näitus. Näitus asub Astra hoone Teadlaste Foorumi klaaspüramiidides ning kohvik Astrariumi ees. Kuraator Tiia Artla. Tulge uudistama!