Loomad kesk- ja varauusaja Eesti- ja Liivimaal

23.03.2016 kell 12.00 - 08.00

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Loomade uurimine on viimasel ajal – eriti post-humanistliku pöörde mõjul – muutunud üha populaarsemaks. Loomad on olnud mitte ainult inimeste toiduallikad ja töövahendid, vaid nendega jagati ka eluruume ja emotsioone. Tihtipeale näitasid loomad inimestele, mida teha, otsustasid inimeste saatuse üle või siis arvestati nende järgi inimeste tööjärke.

Keskkonnaajaloos on jõutud arusaamani, et loomadest rääkides on võimalik rääkida emotsioonidest, mida üksnes inimeste lugude kaudu ei oleks saanud väljendada ega analüüsida. Eestis on loomade-inimeste vahelisi suhteid uuritud eelkõige zooarheoloogilistes, biosemiootilistes ja ökokriitilistes töödes.

Kuid ka ajaloolased on samm-sammult teemale lähenenud ja hakanud uurima: 1) loomade olulisust inimeste igapäevaelus; 2) loomade elu ning tõugude väljakujunemist; 3) loomade agentsust ja nende tähtsust ajaloonarratiivides; ning 4) loomade tähtsust inimeste emotsioonide väljandamisel. Võtame seminaris sihikule varasema ajaloo, alustades keskajaga ning lõpetades varauusajaga.

Kutsume üles uurima, milline on siinmaal olnud inimeste-loomade kooselu moderniseerumisele eelnenud aegadel, kuidas seda uurida saab ning millised teemad oleksid kõige relevantsemad ja perspektiivikamad. Selleks vaatame erinevaid allikaid ja uurimisküsimusi ning otsime laiemaid uurimiskontekste ja teoreetilisi aluseid. Samuti lisame ajaloolaste vaatenurgale keskkonnaajaloost ja teistest uurimisvaldkondadest tulnud uurimisküsimusi ja teooriaid.

Seminari formaat on vaba, milles räägib juba toimumiskoht: ÌìÃÀÓ°ÊÓ loomaaed, mille asukaid käime seminari vahepeal ka vaatamas. Kõlab nii pikemaid ettekandeid kui ka lühemaid sõnavõtte ja allikaleidude tutvustusi. Eelistamegi vabamat formaati akadeemilisele rangusele. Samuti anname sõna mõlema keskuse liikmetele ja teistele kuulajatele ning püüame jõuda nõnda laiema aruteluni.

Seminari korraldajad paluvad huvilistel end eelnevalt registreerida meiliaadressil linda.kaljundi@tlu.ee

Loomad kesk- ja varauusaja Eesti- ja Liivimaal. Lugusid, allikaid, uurimisperspektiive

ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Ajaloo, Arheoloogia ja Kunstiajaloo Keskuse Keskkonnajaloo Keskuse ning Keskaja Keskuse ühisseminar

10.00 Sissejuhatavad sõnad

10.15–11.00 Inimene ja loom hiliskeskaja kunstis Anu Mänd ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Keskaja Keskus) Moderaator: Anneli Randla (Eesti Kunstiakadeemia)

11.15–12.45 Orduvenna (h)obune. Märkmeid uurimisteema võimalikkusest Juhan Kreem ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Linnaarhiiv / ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Keskaja Keskus) Hobused keskaegsel Liivimaal – strateegiline kaup Ivar Leimus (Eesti Ajaloomuuseum / ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Keskaja Keskus) Üks kuu jalaluumurruga hobuse elus keskaegses Viljandis Eve Rannamäe (Tartu Ülikool) Moderaator: Linda Kaljundi ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Keskaja Keskus)

12.45–13.45 Lõuna

13.45–14.30 Kalad ja kalakaubandus keskajal arheoloogiliste allikate järgi Lembi Lõugas ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool) Moderaator: Villu Kadakas ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Keskaja Keskus)

15.30–16.30 Koduloomad mõisas ja linnas 17.–18. sajandil Ulrike Plath ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Keskkonnaajaloo Keskus) Vulkaaniline tegevus ja fauna tervis Priit Raudkivi ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool, Keskkonnaajaloo Keskus) Moderaator: Kaarel Vanamölder ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikool)

16.30-17.00 Riho Undi filmi „Isand“ (2015) vaatamine

17.00–18.00 Lõpuarutelu vabas vormis koos ühise ringkäiguga loomaaias

Info:
Linda Kaljundi
linda.kaljundi@tlu.ee
tel. 56 649 342