Avalik loeng: Rahvusvaheliste inimõiguste loomine

03.10.2016 kell 06.00 - 07.30

Lisa kalendrisse

iCal calendar

Kutse avalikule loengule: “Rahvusvaheliste inimõiguste loomine: ajaloolise evolutsiooni ümbermõtestamine pärast 1945. aastat“

Käesoleva aasta alguses startis Ӱ Ülikoolis kolm aastat kestev Euroopa Komisjoni rahastatud teadus- ja arendusprojekt : Human Rights - Mutually Raising Excellence. Projekti eestvedajaks on Ӱ Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi õigusteaduse akadeemiline suund ning partneriteks inimõiguste valdkonnas rahvusvaheliselt tunnustatud akadeemilised institutsioonid – Taani Inimõiguste Instituut ning Walther Schückingi Rahvusvahelise Õiguse Instituut (Kieli Ülikool, Saksamaa).

HURMUR on hetkel suurim Euroopa Komisjoni rahastatud õigusvaldkonna ning täpsemalt inimõigustega tegelev uurimusprojekt Eestis. Üks projekti eesmärkidest on piirkondliku inimõiguste uurimiskeskuse loomine, mille eesmärk on osaleda rahvusvahelistes inimõiguste uurimus- ning innovatsiooniprojektides ning kujuneda regionaalseks inimõigusi puudutava informatsiooni levitajaks ja allikaks. Uurimiskeskus soovib luua Eesti inimõiguste foorumi, mis ühendades inimõiguste valdkonnas tegutsevaid asjatundjaid kujundab platvormi diskussiooniks ning inimõiguste teema paremaks avalikuks mõistmiseks.

Projekti HURMUR meeskond kutsub teid Eesti inimõiguste foorumi liikmeks ning osalema esimesel avalikul loengul inimõiguste uurimiskeskuse loengute seerias. 3. oktoobril kell 15.00-16.30 esineb Taani Inimõiguste Instituudi teadur Steven Jensen. Loeng toimub Ӱ Ülikoolis (ruum M-225).

Steven Jensen “Rahvusvaheliste inimõiguste loomine: Ajaloolise evolutsiooni ümbermõtestamine pärast 1945. aastat“

Inimõiguste ajalugu on kirjeldatud uue transnatsionaalse historiograafia “paradigmaatilise punktina”, mis näitab selle järjest areneva uurimisvaldkonna suurt potentsiaali. Ometi jääb seejuures selgusetuks asjaolu, et inimõiguste historiograafia ei ole suutnud tabada inimõiguste evolutsiooni taga peituvat dünaamikat, kaotusi ning mõjutajaid. Inimõiguste liikumine on küll tulihingeliselt võidelnud inimõiguste universaalsuse eest, kuid samal ajal presenteerinud kitsamat versiooni inimõiguste universaalsusest. Meie ajaloolisi tõdemusi on kujundanud metodoloogiline, tõlgenduslik ning ideoloogiline konservatism. Käesolev loeng võtab vaatluse alla ja vaidlustab inimõiguste ajaloo tavapärase tõlgenduse, ehk teisisõnu ka „õpiku versiooni“ ning esitab sellest erineva ajaloo, mis puudutab meie arusaamist nii inimõiguste ajaloolise evolutsiooni mõjutajatest kui kaotustest, omades tähtsust inimõiguste uurimise laiemas kontekstis.

Steven L. B. Jensen on ajaloo doktorikraadiga Taani Inimõiguste instituudi teadur. Ta on raamatu The Making of International Human Rights. The 1960s, Decolonization and the Reconstruction of Global Values (Cambridge University Press 2016) autor; 2015. aasta Rene Cassin Thesis Prize (Special mention) ning 2015. aasta Ester Boserup Thesis Prize auhindade võitja. Ta on avaldanud töid järgmistel teemadel: 20. sajandi genotsiidid, HIV/AIDS, globaalne tervis ning areng. Enne Taani Inimõiguste Instituudiga liitumist 2007. aastal töötas Jensen nii Taani Välisministeeriumis kui ka ÜRO HIV ja AIDS-I programmis UNAIDS. 2011. aastal oli Jensen Yale’i Ülikooli Õigusteaduskonnas külalisteadur ning sügisel 2016 on ta samal positsioonil Oxfordi ülikoolis. Tema praegune uurimisteema keskendub majandus- ning sotsiaalõigustele ning rahvusvahelisele ajaloole pärast 1945. aastat.

Avalik loeng on tasuta!
Palume loengule registreeruda .

Lisainfo Mariliis Rannama
mariliis.rannama@tlu.ee