
Õppija toetamine üldhariduskooli õpetaja abina 2024
Haridusteaduste instituut
Koolitusele ootame pedagoogilise ettevalmistuseta inimesi, kes soovivad töötada õpetaja abina üldhariduskoolis. Koolitusel omandad esmase valmisoleku, et töötada abiõpetajana eri vajaduste ning isikuomadustega õpilastega.
- 10.00 - 15.30
Koolituse eesmärk on kujundada pedagoogilis-psühholoogilisi ja ainedidaktilisi pädevusi ning valmisolekut enesearenguks ja pidevaks õppeks. Samuti õpid koolituse järel mõistma õppimise ja õpetamise tänapäevaseid põhimõtteid, õpid vastavalt sellele õppija õppimist toetama, tema õppimist toetavat õpikeskkonda kujundama, õpi- ja õpetamistegevusi kavandama ning neid läbi viima ja ka analüüsima.
Kellele?
Koolitusele ootame pedagoogilise ettevalmistuseta inimesi, kes soovivad töötada õpetaja abina üldhariduskoolis.
Lisainfo
Täienduskoolitus on toetatud Euroopa Sotsiaalfondi tegevusest "Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine" ja on osalejatele tasuta.
NB! Palume arvestada, et kursusele registreerudes ei ole te automaatselt kursuse õppegruppi arvatud. Kursusel osalejate valiku kriteeriumiks on sihtgruppi kuulumine (see on kirjeldatud õppekavas) ning motivatsioonikirja täitmine. Motivatsioonikiri saatke koolituse korraldajale e-mailil viktoria.bubukin@tlu.ee hiljemalt 31. juuliks 2024. Teiega võetakse enne kursuse algust ühendust ja antakse teada, kas olete õppegruppi arvatud.
°´Ç´Ç±ô¾±³Ù³Ü²õ±èä±ð±¹²¹»å:
Õpe on planeeritud*:
- 10.–11. september 2024 kell 10.00–15.30
- 9.–10. oktoober 2024 kell 10.00–15.30
- 29.–30. oktoober 2024 kell 10.00–15.30
- 12.–13. november 2024 kell 10.00–15.30
- 19.–20. november 2024 kell 10.00–15.30
- 26.–27. november 2024 kell 10.00–15.30
- 3.–4. detsember 2024 kell 10.00–15.30
- 10.–11. detsember 2024 kell 10.00–15.30
*Korraldajal on õigus teha ajakavas muudatusi.
Kuidas?
Kogu kursus toimub kogemusõppe printsiipidele tuginedes osalejaid kaasavalt. Õppemeetoditena rakendatakse loenguid, rollimänge, rühmatöid, ajurünnakuid, dokumendianalüüsi, individuaalseid ülesandeid ja refleksiooni.
Iseseisvaks tööks on kolme õppetegevuse kavandamine, läbiviimine ja analüüs; loetud kirjanduse lühikokkuvõtted; diferentseeritud õpiülesannete koostamine; muusika, liikumise, käelise tegevuse või digivahendi kasutamise näide õppetegevuses; ühe õppemängu läbiviimine ja analüüs.
Teemad:
- Sissejuhatus, eesmärkide seadmine ja grupi loomine. Tänapäevane õppimis- ja õpetamiskäsitus. Mis on õppijast lähtuv õppimine ja suhetel põhinev õppimine. Õpetaja/abiõpetaja roll lapse arengust lähtuvalt. Iseseisva töö juhendamine.
- Õppimise neuro-psühholoogiline olemus. Mälu ja efektiivne õppimine. Õppimiseks vajalikud keskkonna tingimused, õppimine läbi mängu.
- Sotsiaalne ja vaimse õpikeskkonna loomine. Koostöö ülesehitamine ja hoidmine õpilastega, lapsevanematega ja kolleegidega. Õpetaja/-abiõpetaja eetikakoodeks. Õppe protsessi kavandamine, gruppide toimimine.
- Uskumused ja hoiakud abiõpetaja töös. Tagasiside andmine. Õppija motivatsiooni toetamine ja jõustav tagasiside. Keerulised vestlused ja vestluse ülesehitus. Nõustamisoskused: kuulamine, peegeldamine ja nõustamine.
- Uskumused ja hoiakud abiõpetaja töös. Tagasiside andmine. Õppija motivatsiooni toetamine ja jõustav tagasiside. Keerulised vestlused ja vestluse ülesehitus.
- Motivatsioon. Psühholoogilised baasvajadused. Õpimotivatsiooni toetamise võimalused. Õppimist mõjutavad tegurid.
- Tänapäevane õppimis- ja õpetamiskäsitus. Põhikooli riiklik õppekava, kooli õppekava. Õppe- ja kasvatusprotsessi käivitumise eeldused ja tingimused. Õppeprotsessi kavandamine. Õpetaja töökava analüüs.
- °Ã¤¾±³Ù³Ü³¾¾±²õ°ù²¹²õ°ì³Ü²õ±ð»å.
- Õppeprotsessi ettevalmistamine ja juhtimine. 3-faasilise õppe-protsessi mudel. Õpetaja/ abiõpetaja tegevused õpilase õpimotivatsiooni toetamiseks. Õppijat toetava tagasiside andmine. Õppetegevuse kavandamine.
- Õppija eripära ja selle märkamine.
- Mõistestruktuuri ja mõtlemise areng.
- Arusaamist soodustavad strateegiad. Toetaja roll ja eesmärgid. Õpioskuste kujundamine ja toetamine. HEV õppijaga seotud dokumentatsioon; koostöö HEV lapsevanemaga.
- Töö organiseerimine õpiraskustega õpilastega. Õppija individuaalsete õpivajaduste toetamine.
- Abiõpetaja ülesanded ja vastutus õppijast lähtuvalt. Suhtlemisoskused: suhtlemistasandid, suhtlemistõkked, jõustavad suhted ja selge eneseväljendus. Erinevate suhtlusolukordade lahendamine. Võimalused erinevate keeruliste suhtlusolukordade lahendamiseks. Refleksioon. Õpetaja/ abiõpetaja koostöö kolleegidega, suhete loomine ja juhtimine, usaldussuhted ja suhtlemisoskused.
- Emotsionaalsete ja sotsiaalsete oskuste arendamine ja toetamine. Tähelepanu ja täidesaatvad funktsioonid, eneseregulatsioon, pidurdus. Õppimisega seotud eneseregulatsiooni ja pingutuse suunamise toetamise võimalused.
- Võimalused õpilaste ennastjuhtiva käitumise kujundamiseks.
- Refleksioon. Abiõpetaja enesehoid ja vaimne tervis. Iseseisvate tööde esitlused ja tagasiside. Kokkuvõte kursusest. Koolituse lõpetamine.
Koolituse tulemusel õppija:
- tunneb õppimise alusprotsesse (sh õppimise neuropsühholoogiline olemus, tunnetusprotsessid, täidesaatvad funktsioonid, mõtlemise areng, metatunnetus) ja oskab nende omadustest, arengust ja eripärast lähtuvalt õppimise toetamiseks õpiprotsessi kujundada;
- mõistab õpimotivatsiooni, õppimisega seotud eneseregulatsiooni ja pingutuse suunamise toetamise võimalusi;
- teab, kuidas ehitada üles ja säilitada koostööd nii kolleegide kui ka õpilastega ning toimida tõhusalt erinevates suhtlusolukordades, et tagada õppetundide läbiviimine aineõpetaja poolt nii, et kõigile õpilastele oleks loodud soodne õpikeskkond;
- teab mängu, liikumise, muusika, kunsti, käelise tegevuse ja IKT vahendite kasutamise võimalustest õppimise toetamisel, omab esmast praktilist kogemust selles vallas;
- on teadlik oma edasise täiendusõppe vajadusest.
Küsi lisa Ole kursis haridusuuenduse uudistega