
Õpetaja võimalused toetada õpilaste, õpetajate ja lastevanemate juurdekasvuuskumuse kujunemist
Haridusteaduste instituut
-
Õppeprotsessi käigus saadud tagasiside, õppimisele antava kiituse ja kriitika alusel, kujunevad lastel uskumused enda võimekuse kohta, mis mõjutavad oluliselt nende soovi pingutada ja tulemuslikkust. Seetõttu on ülioluline õpetajal kõigepealt teadvustada, milliseid arengut puudutavaid uskumusi ta ise kannab, kas jäävus või juurdekasvuuskumusi ning millist tagasisidet ta erinevatele õppijatele nende õppimise ja arengu kohta õppeprotsessis annab.
Kellele?
Koolitusele ootame töötavaid õpetajaid.
Kuidas?
Koolitusel läbiviidavate ülesannete ja arutelude eesmärk on varasemate isiklike ja tööalaste kogemuste seostamine koolituse teemaga. Kuuldule isikliku tähenduse andmine ja juurdekasvuuskumuse toetamise viisidele võimalike praktiliste rakenduste leidmine toetab õpitava omandamist ja mõtestamist. Iseseisva tööna viivad õppijad läbi vaatluse, testivad tunnikavasid, analüüsivad õppevideosid ja koostavad kursuse lõpuks tegevuskava, mis toetab omandatud teadmiste praktikasse rakendamist.
Millal?
30. september 10:15 - 17:00
26. oktoober 10:15 - 17:00
18. november 10:15 - 17:00
9. detsember 10:15 - 17:00
Koolituse eesmärk ja õpiväljundid
Koolituse eesmärk on tõsta teadlikkust jäävususkumuse mõjust õpitulemustele ja õppija enesejuhtimisele ja rakendada juurdekasvuuskumuse toetamise viise õpilaste, õpetajate ja lastevanematele suunatud tegevustes.
Koolituse tulemusel õppija:
- on teadlik, mida tähendavad juurdekasvuuskumus ja jäävususkumus;
- teab, milline on juurdekasvu- ja jäävususkumuste mõju õpitulemustele ja õppija enesejuhtimist mõjutavatele teguritele, näiteks motivatsioonile, vältivale õpikäitumisele, püsivusele ja õpiärevusele, sh matemaatikaärevusele;
- märkab juurdekasvu- ja jäävususkumuste avaldumist oma tegevuses sh õpilastele ja õpetajatele tagasisidet andes;
- toetab õpilaste ja lastevanemate teadlikkust õppimisest ja võimekususkumuste mõjust õpikäitumisele;
- kujundab juurdekasvu usku toetava õpikeskkonna;
- teab, millised seosed on jäävususkumusel ja prokrastineerimisel ning oskab ära tunda akadeemilise prokrastineerimise;
- oskab toetada õpilaste autonoomse motivatsiooni kujunemist.
Õppe sisu
Võimekus- ehk arenguuskumused. Juurdekasvuuskumuse kujunemine ja toetamine. Õppija enesejuhtimise toetamine ja seda mõjutavad tegurid. Võimekususkumuste seosed püsivuse ja vältiva õpikäitumisega, võimekususkumuste seos õpiärevuse, sh matemaatikaärevuse, õpitulemuste ja õpimotivatsiooniga. Lastevanemate ja õpetajate võimalused juurdekasvuuskumuse kujunemist toetada. Õpitegevuste vaatlus ja vaatlusjärgse vestluse läbiviimine arvestades juurdekasvuuskumuste toetamist. Juurdekasvuuskumust toetav tagasiside andmine ja seos kujundava hindamisega. Õpipädevus, metakognitsioon, prokrastineerimine, isemääramisteooria. Arenguuskumusi toetava õpikeskkonna loomine.
Koolitus viiakse läbi Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi toel.
Sarnased koolitused
Ainedidaktilised võimalused õpitahet ja õpirõõmu toetava õpikeskkonna kujundamiseks
Haridusteaduste instituut
Koolitus keskendub õpetaja ainealaste pedagoogiliste teadmiste ja oskuste arendamisele, mis on vajalikud tähenduslikku õppimist ja enesejuhtimist toetava õpikeskkonna kujundamiseks. Tegeleme tõhusate lahenduste leidmisele konkreetsetes ainetundide raames.