Montaažiteooria ja selle rakendamine mängufilmi montaažis
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
- 09.00 - 14.00
Montaažiteooria ja selle rakendamine mängufilmi montaažis HTM RKT 2024.a
Kuna Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku koolitustellimuse (HTM RKT) koolitused toimuvad osaliselt Euroopa Sotsiaalfondi rahastusel, on osalejatel allpool küsitud andmete esitamine statistilistel põhjustel kohustuslik.
Motivatsioonikirjas palun kirjeldage mõne lausega, miks soovite koolitusest osa võtta, kas Teil on olemas osalemiseks vajalikud eeldused, mis on märgitud koolituse veebilehel ning millised on Teie senised teadmised ja kogemused montaaži valdkonnas? Ja kõige olulisem, milliseid pädevusi-omadusi soovite endas arendada ja kuidas omandatut tulevikus kasutada?
Täname allpool küsitud isikuandmete ja CV ning motivatsioonikirja esitamise eest!

Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku koolitustellimuse (HTM RKT) koolitust rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi „Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine" (ESF VÕTI) tegevuse raames Euroopa Sotsiaalfondi ja Eesti riigi vahenditest.
HTM RKT koolitustel osalemine on TASUTA, kui osaletakse täies mahus ja kuulutakse seatud sihtrühma, milleks on töötavad täiskasvanud (sh nii väike- kui ka suurettevõtetes) ning FIE-d, kes vajavad erialast täiendust või uusi teadmisi ja oskusi erinevate tehnoloogiate, tootearendusprotsessi ja/või sotsiaalmeedia turunduse alal.
Kursusele registreerimine
Kandideerija peab vastama HTM RKT poolt seatud sihtrühma ning kuuluma kursuse sihtgruppi! Kursusele osalema valitakse motivatsioonikirja alusel, kus osaleja on lühidalt lahti kirjutanud oma huvi ja/või senise kokkupuute ja kogemuse filmitootmisega ning kirjeldanud lühidalt, kuidas antud kursusel osalemine aitab teda tema tänasel töökohal või erialasel arengul. Motivatsioonikirja saab esitada üleval paremal punasel nupul asuva lingi kaudu!
Kursusel osalemiseks tuleb kursusele registreeruda ning esitada motivatsioonikiri ja CV (mõlemad tehtavad lehekülje üleval punaste nuppude alt). Kursusele osalema valitakse sihtgrupile vastavuse ja motivatsioonikirja alusel.
KANDIDEERIMISE TÄHTAEG ON 28.OKTOOBER 2024.a.
Kõik, kes on registreerinud ja esitanud motivatsioonikirja, saavad vastuvõtu või sel korral kursuselt välja jäämise kohta teate e-posti teel hiljemalt 04.novembril 2024.a.
Kursuse sihtgrupp ja eeldused osalemiseks
Ootame kursusele aegunud või väheste oskustega monteerijad, kes kasutavad mingit montaažiprogrammi ja on kursis montaažiteooria põhimõtetega ning ning tunnevad, et antud kursus on arendav ja tuleb igapäevases töös kasuks.
Osalemise eelduseks on arvutikasutusoskus vähemalt keskmisel tasemel ja huvi või ka eelnev kogemus audiovisuaalsete teoste järeltöötlemise vastu.
Kursuse eesmärk ja sisu
Kursuse eesmärgiks on omandada või kaasajastada teadmisi audiovisuaalse teose montaažiteooriast ja rakendamisest eri programmide kasutamisel.
Õpe on üles ehitatud nii loengutele kui ka omandatud teadmiste rakendamisele mängufilmi montaažis:
- Montaaž, filmi osad, kaadri suurused ja nende kasutamine, klassifikatsioon inimeste arvu järgi kaadris, "mise-en-scène" (plaan), dialoogide montaaž, 180-kraadi reegel, kaadrite kokkusobitamine;
- Montaaži tüübid, 30-kraadi reegel, järjepidevuse reegel, "double cut", kaadrisagedus;
- Kulešovi efekt, Kulešovi geograafiline eksperiment, liikumise montaaž, liikumise montaaž (kordus), külgede suhe, resolutsioon;
- Lineaarne ja mittelineaarne montaaž, paralleelmontaaž, ristmontaaž, telegrafeerimine, L- ja J-lõiked, hüppelõiked (jump cut), kaadrite kokkusobitamine (match cut);
- Montaaži tasemed, kaaderhaaval montaaž, stseeni emotsionaalne kõver, kaadri suuruse muutmine, kaadri suuruse säilitamine, pilkude joone sobitamine (eye-line match), kolm küsimust stseenis, assotsiatiivne montaaž;
- Plaani pikkus, üleminek üldplaanile (Got in - Stay in), kuus küsimust stseenis, peategelane, kompositsiooniline montaaž, kontrastne montaaž, tagasivaated/edasi-hüpped (flashback/flashforward), vaatenurk, heli roll montaažis, ekraani jagamine, tempo ja rütm;
- Montaažiprojekti loomine ja struktuuri põhimõtted, mõju vaatajale;
- Töö heliga;
- Dialoogi montaaž;
- Dublaažide valik, masterplaan;
- Erinevate stseenide montaaž (põgenemisstseen, action, komöödia);
- Montaaž erinevate mängufilmide stseenide põhjal.
ձ辱±¹Ã¤±ôÂá³Ü²Ô»å¾±»å
Kursuse läbinu mõistab montaažiteooria põhimõtteid ja kasutab neid teadmisi audiovisuaalse teose post-produktsioonis eesmärgipäraselt, monteerib erinevat liiki stseene.
Koolituse läbinutele väljastatakse ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi tunnistus. Tunnistuse väljastamise aluseks on osalemine kontaktõppes vähemat 80% ulatuses ning arvestuslike tööde sooritamine.
Juhendajast
Lauri Laasik on töötanud video ja filmi järeltootmises 1993. aastast. Tema erialaks on montaaž, digiefektid ja värvimääramine. Ta on teinud erialast koostööd mitmetele auhinnatud filmidele, nende hulgas Viimane vahipost, Georg, Klass, Sigade revolutsioon, Malev jpt. Täieliku ülevaate Lauri filmograafiast saab tema .
Lauri on aastaid tegelenud erialase koolitamisega EKA-s ja BFM-is juhendades nii algajaid, erineval tasemel eriala spetsialiste kui BA ja MA üliõpilasi.
AJAKAVA
12.11 | kl 9 - 14 | Lauri Laasik |
19.11 | kl 9 - 14 |
Lauri Laasik |
26.11 | kl 9 - 14 | Lauri Laasik |
28.11 | kl 9 - 14 | Lauri Laasik |
03.12 | kl 9 - 14 |
Lauri Laasik |
05.12 | kl 9 - 14 | Lauri Laasik |
10.12 | kl 9 - 14 | Lauri Laasik |
Sarnased koolitused
Eri liiki audiovisuaalteoste monteerimise põhimõtted ja meetodid
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
Adobe Premiere Pro kasutamine filmi- ja videotöötluses
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
KOOLITUS TOIMUB BFM-is KOHAPEAL KOLMEL PÄEVAL: K, L ja P kl 10:00 - 17:30.
Sihtgrupp
Final Cut Pro intensiivkursus
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
Kolmepäevase intensiivkursuse jooksul antakse põhjalik ülevaade spetsiaalselt Apple'i toodetele loodud montaažiprogrammist Final Cut Pro. Praktiseeritakse montaaži põhivõtteid, õpitakse programmi seadistamist, videomaterjali sisse võtmist, erinevate montaažitööriistade kasutamist, helitöötlust, efektitööd ning projekti masterdamist.