
Innovatsiooni- ja teadusmahukas ettevõtlus
Koolitus- ja konverentsikeskus
Teadus- ja arendusvõimekus tagab nii alustavale kui ka küpsele ettevõttele elujõu ning edu. See programm viib kokku teadlased ja ettevõtjad, vähendab osapoolte mõtteviiside vahelist lõhet ning loob soodsa aluse edaspidiseks pikaajajaliseks koostööks.
Statistikaameti 2018-2020 innovatsiooniuuringu andmetel on 64% Eesti ettevõtetes innovaatilised. Eesti juhtimisvaldkonna uuringu (2021) kohaselt soodustab ettevõtetel uuendusi, nutikaid lahendusi ja efektiivsemat toimimist teadus-arenduskoostöö kõrgkoolidega ja/või tööstusdoktorantuuri läbimine. Õ辱Ա ja võrgustikesse kuulumine on ettevõtte kasvu jaoks hädavajalik eeldus.
Teadus- ja arendustegevus on investeerimismahukas ning pole ilma subsideerimiseta paljudele ettevõtetele jõukohane. Ülikoolide ja ettevõtete ühised arendus- ja innovatsioonitegevusi toetavad projektid ja rahastusmeetmed saavad pakkuda siin tuge.
Programmi kohta mõtteid avaldab õppekavajuht Janika Leoste täpsemalt SIIN.
Kellele?
Mikrokraadiprogrammi on oodatud nii tänased kui tulevased ettevõtjad, arendus- ja innovatsioonijuhid, spin-off’e plaanivad teadlased, ettevõtluskeskuste- ja klastrite projektijuhid, tugiorganisatsioonid, kelle tegevus seostub nutika spetsialiseerumise kasvualaga ja teised 2-3 liikmelised meeskonnad. Programm suurendab nelikheeliksipõhist ehk sektoriteülese koostöö võimekust erinevate sihtgruppide meeskondade vahel.
Programmi arendamisse oleme kaasanud ka Mainor AS ja Ülemiste City ning Ӱ ettevõtluskeskuse.
Programmis osalemise eeldused
Valmidus panustada moodulite raames antud iseseisvasse töösse, paindlik ajakasutus, mis võimaldab osaleda kõikides arenguprogrammi tegevustes eeldatavalt 75% ulatuses, inglise keele oskus B2 tasemel, isikliku sülearvuti (millel on kaamera) kasutamisvõimalus, kõrvaklapid, kvaliteetne internetiühendus kaugosalusroboti või telekonverentsi platvormi vahendusel osalemise korral.
Mikrokraadiprogrammis osalemiseks palume, et kirjeldad lühidalt oma ootusi programmile, seda saab teha vajutades lehe üleval paremal olevat nuppu "Lisa motivatsioonikiri".
Kuidas õpe toimub?
Õpe toimub täiendõppekursusena ühe semestri jooksul 2023. õa kevadsemestril.
Programm viiakse läbi kuue moodulina. Iga mooduli läbiviimiseks on neli nädalat (sõltuvalt riigipühadest võib olla moodulite vahel 1-2 vahenädalat). Peamiselt reedeti (kuid sekka ka mõned teisipäevad) toimub üks 4-tunnine kontaktõppepäev Ӱ Ülikooli Mare majas (Uus-Sadama 5, Tallinn), kus saab vajaduse korral osaleda ka hübriidvormis distantsilt. Iga mooduli juurde kuulub 1-tunnine grupimentorlus õppijatega kokkulepitud ajal mooduli läbiviinud õppejõudude poolt ja 1-tunnine individuaalne mentorlus meeskonna ja meeskonnale määratud mentori vahel. Igas moodulis on neli erineval teemal õppijaid kaasavat lühiloengut, millele järgneb uue teema kinnistamine aktiivõppemeetoditega: paaristöö, rühmatöö, refleksioon, diskussioon, koosloome, praktikum, töötuba jms. Rühmatöödeks moodustatakse õppijatest neli ajutist meeskonda.
Kursuse hind ja registreerimise tingimused
Kursuse hind on 2400 eurot (lisandub käibemaks). Hind 1800 eurot (lisandub käibemaks) kehtib, kui osaleb mitu inimest ühest organisatsioonist, samuti kehtib hind koostööpartner Ülemiste City linnaku ettevõtetele.
ä
Tutvuda teadmuspõhise ettevõtluse võtete ja vahenditega ja kujundada valmisolek nende rakendamiseks. Õppida teadlaste ja ettevõtjate koostööst ja luua edaspidiseks koostööks sobiv pinnas Eesti ja rahvusvahelise innovatsiooni maastikul. Programmi läbimine arendab nii arenguprogrammi läbiviivaid teadlasi kui ka programmis õppivaid innovatsiooni nelikheeliksi teisi osapooli: ettevõtteid, avalik sektor ja kolmas sektor. Programm vähendab osapoolte mõtteviiside vahelist lõhet ning loob soodsa aluse edaspidiseks pikaajaliseks koostööks Eesti ja rahvusvahelis innovatsiooni maastikul. Programmi osapooltele tutvustatakse programmi käigus läbi parimate praktikate teadmuspõhise mõtteviisi kasulikkust ning neid kutsutakse liituma Ӱ Ülikooli nelja teadmussiirde koostööklastri ja huvipõhiste kogukondadega.
Kursuse läbimise tulemusena osaleja:
- tunneb võimalusi, kuidas organisatsioon saab areneda innovatsiooni- ja teadusmahukaks ettevõtteks ja kuidas luua paremaid võimalusi oma innovatsioonide elluviimiseks;
- on saanud uusi ideid tootearenduseks ja valideerib oma toodet teadmuspõhiselt (mis annab konkurentsieelise);
- kasutab teaduslikku lähenemist oma tootearenduses.
Ettevõttete ja iduettevõtete perspektiivist lähtuvalt arvestab programmi sisu Eesti iduettevõtluse ökosüsteemi tulevikuseesmärkidega aastateks 2021-2027: võimaldada elukestvat eneseteostust ning ettevõtlusvõimalusi igale Eesti elanikule, arendada teadus- ja tehnoloogiamahukate kasvufirmade ökosüsteemi ning suurendada sidusust teadus- ja arendusvaldkonna prioriteetidega.
Programmis osalemine on kasulik, kui:
● on soov suurendada oma organisatsiooni nähtavust meedias ja paremini jõuda uutele sihtturgudele;
● saada uusi ideid tootearenduseks ja valideerida oma toodet teadmuspõhiselt, mis annab turul potentsiaalse konkurentsieelise;
● saada ligipääsu Ӱ Ülikooli teadmussiirde klastritele ja kasutada teadlaste avastusi oma tootearenduses;
● võrgustuda nii omavahel kui nelikheeliksi teiste osapooltega ning luua pikaajalisi suhteid ühiste innovatsiooniprojekti pakkumuste esitamiseks ja läbi selle tootearenduse rahastamiseks;
Lisaks aitab mikrokraadiprogramm ka osalevatel teadusmeeskondadel tõsta oma ettevõtlusalast pädevust ja valmistada neid ette spin-off-ide loomiseks.
Moodulite kirjeldus ja koolitajad
- Andmepõhine ettevõtlus (20., 24., 27.jaanuar 2023; 3. veebruar 2023, kell 11.00 - 14.30) - Sirje Virkus, Janika Leoste. Mooduli eesmärk on võimaldada omandada teadmised ja oskused teadmus- ja andmepõhise ettevõtluse ning muutuste juhtimise ja andmepõhise otsustamise põhimõtetest ettevõtluses.
- Ettevõtte kommunikatsiooni planeerimine ja rakendamine teaduse võtmes (10.,17.,21. veebruar 2023; 3. märts 2023, kell 11.00 - 14.30) - Mart Soonik. Mooduli eesmärk on anda ettevõtetele juhiseid nii kommunikatsiooni planeerimise, hindamise kui ka täideviimise faasis.
- Uute toote või teenuste valideerimise võimalused: toote/teenuse idee valideerimine ja teaduspõhise perspektiivi jätkusuutlikkuse kaardistamine (10.,14., 17., 31. märts 2023, kell 13.00 - 16.30) - Külliki Tafel-Viia, Ermo Säks. Mooduli eesmärk on valideerida ettevõtte toodet/teenust, et mõista, millist probleemi toode/teenus ja millise sihtgrupi jaoks lahendab ning kaardistada toote/teenuse teaduspõhisus, teaduspõhine arenduspotentsiaal ning skaleerimisvõimalused.
- Tööstus 5.0 ja tehisintellekti võimalustega arvestamine toote või teenuse disainis (4.,14.,21.,28. aprill 2023, kell 11.00 - 14.30) - Merja Bauters, Marwa Samih Mahmoud Seoudy Ibrahim (toimub inglise keeles!)
Mooduli eesmärk on õppida tundma teaduspõhise disaini tausta, kus ja kuidas seda ettevõtte teadmusloomeks (innovatsiooniks) kasutada, digitaalse ja kaksikülemineku (digital and twin transition) olemust ning tehisintellekti kasutamisega seotud eetilisi aspekte. - Rahastusvõimekuse tõstmine projektitaotlustes osalemisel (5.,12.,19.,26. mai 2023, kell 11.00 -14.30) - Katrin Kangur, Janika Leoste.
Mooduli eesmärk on arendada osalejate pädevust leida ja kasutada erinevaid teadmuspõhise ettevõtluse toetuseks suunatud rahastusvõimalusi, keskendudes ettevõtja ning teadusasutuse vaheliseks edukaks projektikoostööks vajalikele lähtekohtadele. - Innovatsiooni kasu lõpptarbija vaates (2., 6., 9.,16.juuni 2023, kell 11.00 - 14.30) – Janika Leoste, Aleksei Talisainen, Meidi Sirk. Mooduli eesmärk on suurendada osalejate arusaama innovatsiooni olemusest ja innovatsiooni protsessi juhtimisest tutvustades neile erinevaid innovatsiooni ja tehnoloogia aktsepteerimise mudelid, tehnilise valmiduse tasemeid ning viies läbi juhtumianalüüs kaugosalusrobotite (telepresence robots) kasutamisest osaleja sektoris.