
Filmikunst: operaatoritöö ja valgus
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
Filmikunsti ehk kinematograafia sissejuhataval kursusel keskendutakse valgustusmeetoditele ja operaatoritööle. Teoreetiliste teadmiste ja praktiliste harjutuste kombinatsioonis õpivad osalejad manipuleerima valgustustehnika ja kaameratööga, et saavutada soovitud filmikunstilikke efekte.
- 09.00 - 14.15
Ankeet - Filmikunst: sissejuhatus operaatoritöösse ja valgusesse HTM RKT 2025.a kevad
Kuna Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku koolitustellimuse (HTM RKT) koolitused toimuvad osaliselt Euroopa Sotsiaalfondi rahastusel, on osalejatel allpool küsitud andmete esitamine statistilistel põhjustel kohustuslik.
Motivatsioonikirjas palun kirjeldage mõne lausega, miks soovite koolitusest osa võtta, kas Teil on olemas osalemiseks vajalikud eeldused, mis on märgitud koolituse veebilehel ning millised on Teie senised teadmised ja kogemused av-meedia tootmise valdkonnas? Ja kõige olulisem, milliseid pädevusi-omadusi soovite endas arendada ja kuidas omandatut tulevikus kasutada?
Täname allpool küsitud isikuandmete ja CV ning motivatsioonikirja esitamise eest!
Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku koolitustellimuse (HTM RKT) koolitust rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi „Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine" (ESF VÕTI) tegevuse raames Euroopa Sotsiaalfondi ja Eesti riigi vahenditest.
HTM RKT koolitustel osalemine on TASUTA, kui osaletakse täies mahus ja kuulutakse seatud sihtrühma, milleks on töötavad täiskasvanud (sh nii väike- kui ka suurettevõtetes) ning FIE-d, kes vajavad erialast täiendust või uusi teadmisi ja oskusi erinevate tehnoloogiate, tootearendusprotsessi ja/või sotsiaalmeedia turunduse alal.
Kursusel osalemise tingimused ja registreerimine:
Kursus toimub 07.04 - 29.04.2025 esmaspäeviti ja teisipäeviti kl 9:00 - 14:15 (va. 28.04).
Kursusel osalemiseks tuleb kandideerida! Kandideerija peab vastama HTM RKT poolt seatud sihtrühma ning kuuluma kursuse sihtgruppi! Kandideerimiseks palun täita ankeet ja esitada motivatsioonikiri ja CV (lehekülje üleval punane nupp). Osalejad valitakse sihtgrupile vastavuse ja motivatsioonikirja alusel. Motivatsioonikirjas kirjutab soovija lahti oma senise valdkondliku kokkupuute ja kogemuse ning kirjeldab lühidalt, kuidas antud kursusel osalemine aitab teda tema tänasel töökohal.
KANDIDEERIMISE TÄHTAEG ON 24.MÄRTS 2025.a.
Teavitame kandideerimise tulemustest kõiki e-posti teel hiljemalt 28.märtsil 2025.a.
Kursuse sihtgrupp:
Fotograafia, filmikunsti ja audiovisuaalse meedia valdkonnas tegutsevad inimesed, kes oma töös vajavad täiendavaid kinematograafilisi teadmisi. Eelnev kogemus kinematograafiast pole vajalik, kuid filmitegemise põhimõttete ja peamise terminoloogia tundmine tuleb kasuks.
Kursuse eesmärk ja sisu:
Kursuse eesmärk on arendada oskusi filmikunstis ja saada julgust, et reflekteerida enda professionaalset tegevust, et suurendada enda töö kvaliteeti. Osalejad uurivad visuaalselt kaasahaaravate stseenide loomise põhialuseid, mõistes valguse, varju ja kompositsiooni omavahelist mõju, et tõhusalt luua erinevaid meeleolusid ja viia jutustust edasi.
Kursusel käsitletavad teemad:
- Sissejuhatus valgusesse filmikunstis: valguse roll, valgusallikate tüübid ja nende omadused filmikunstis.
- Valgustuse põhimõtted: põhitehnoloogia, täite- ja tagavalgustus; meeleolu ja atmosfääri loomine valgustuse kaudu; värvustemperatuur ja selle mõju loojutustusele, valguse tasakaal, stseeni fotomeetrilised parameetrid.
- Valgustehnika ja tarvikud, valgustehnika paigutus, tarvikute kasutamine, kaamerate tüübid ja nende funktsioonid, sissejuhatus objektiividesse ja fookuskaugustesse, tehnika hooldus, tehnika võrku ühendamine, tööohutus võtteplatsil.
- Valgusskeemid: erinevad dramaatilised valgused, tavaline valgustus, must-valge filmi valgustamine, valguse ja värvi sättimine, valguse määramine stseenide vahel.
- Valguse- ja värviefektid, ruumilisus ja pildi sügavus, kompositsioon ja rakursid ning kaadrisisene muutumine.
- Kompositsioon ja kaader: kolmandiku reegel ja muud kompositsioonitehnikad; kaadrite loomine visuaalse mõju ja jutustamise jaoks; teravussügavus ja selle loovad rakendused.
- Kaamera liikumine ja tehnikad: kaamera liikumiste mõistmine (panoraam, kaldus, dolly, zuum jne); käsi vs statiivivõte; dünaamilised kaameratehnikad narratiivse pinge suurendamiseks.
- Praktilised rakendused: praktilised harjutused valgustusseadmete seadistamiseks; võtteplatsil filmimine ja kohanemine erinevate keskkondadega; ikooniliste stseenide ja kasutatud kinematograafia tehnikate juhtumianalüüsid.
ձ辱±¹Ã¤±ôÂá³Ü²Ô»å¾±»å
Kursuse läbinu:
- oskab kasutada valgus- ja kaameratehnikat (valgustehnika, valgusskeem, kaamera, objektiivid, filtrid, tarvikud);
- omab põhjalikku arusaamist valguse rollist filmikunstis ja kuidas see mõjutab visuaalset jutuvestmist;
- on arendanud oskusi valgustustehnikates, et tõhusalt edastada meeleolu ja atmosfääri filmistseenides;
- on omandanud praktilisi oskusi kaamera käsitsemises, kompositsioonis ja kaadrite loomisel visuaalselt kaasahaaravate kaadrite loomiseks;
- on õppinud kasutama saadud teoreetilisi teadmisi reaalsetes olukordades läbi praktiliste harjutuste ja juhtumianalüüside;
- oskab luua filmikaadri kompositsiooni valguse ja kaamera tehniliste vahenditega;
- teab oma edasiõppimisvajadustest ja -võimalustest filmimaailmas.
Juhendajast
Kristjan-Jaak Nuudi, Eesti tele- ja filmioperaator, õppis 1995–2004 ÌìÃÀÓ°ÊÓ Pedagoogikaülikoolis audiovisuaalteose operaatori erialal (bakalaureuseõpe). 2006–08 jätkas õpinguid Inglismaal National Film and Television Schoolis, kus omandas magistrikraadi operaator-lavastaja erialal. 1990. aastate lõpust teinud operaatorina üle 50 tudengi-, dokumentaal- ja mängufilmi ning telesarja, sh mängufilmid „Elavad pildid“ (2013), „Kertu“ (2013), „Väikelinna detektiivid ja Valge Daami saladus“ (2013), „Klass“ (2007) jm; telesarjad „Väikelinna detektiivid“, „Kättemaksukontor“, „Klass: elu pärast“, „Tuulepealne maa“, „Pehmed ja karvased“, „Härrad abikaasad“; dokumentaalfilmid: „Naine pildil“ (2017), „The Lost Paradise“ (2015), „Cubaton“ (2011), „Aja meistrid“ (2008) jm; animafilm „Pärlimees“ (2006). Olnud telesaadete „OP!“ (1999–2000), „Terevisioon“ (2000–04) ja „Klassikatähed“ (2013–16) operaator. Tunnustus: EFTA konkursil nominatsioon parima operaatori kategoorias (2017). Kristjan-Jaak Nuudi on Euroopa Filmiakadeemia liige. ()
PostiaadressNarva mnt 27, 10120 Tallinn
Telefon(+372) 6199903
E-posttiiu.maar@tlu.ee