Konverents: HÄÄL JA ERGONOOMIKA, 17.aprill 2017 kell 9:30-17:00

-

Lisa kalendrisse

iCal calendar

TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut, AS Ida- ÌìÃÀÓ°ÊÓ Keskhaigla ja Liikumistervise innovatsiooni klastriga SportEST kutsuvad Teid

Konverentsile: HÄÄL JA ERGONOOMIKA

17.aprill 2017 kell 9:30-17:00

Tänapäeva ühiskonnas on järjest olulisem roll kõnelemisel, mis baseerub hääle kasutamisel. Kui aastasadade jooksul on inimese peamiseks töövahendiks olnud tema käed, siis järjest enam on käte osatähtsus vähenenud ning mitmete ametite puhul on peamiseks töövahendiks kujunenud hääl. Häälehäired võivad olla tingitud mõnest haigusest, traumast, pingest, halvast kehahoiust , liigsest häälekoormamisest või valedest häälekasutamise harjumustest. Et keha oleks pingetest vaba, tuleks jälgida oma tervist, füüsilist vormi ning eluviise.

Konverentsile on oodatud osalema arstid, logopeedid, spetsialistid, lauljad, õpetajad ja füsioterapeudid.

Osalejad saavad ülevaate hääleprobleemide põhjustest, hääle ergonoomikast ja ümbritseva keskkonna mõjust häälekvaliteedile. Räägitakse mitmetest kõne- ja lauluhääle treeningmeetoditest ning hääleteraapia võimalustest.

(pdf):

Päevakuraatorid: Kristel Kalling, Ida- ÌìÃÀÓ°ÊÓ Keskhaigla (ITK);
                          Kirsti Pedak ,TLÜ Loodus- ja terviseteaduste Instituut (LTI)

09:30 - 10:00      Tervituskohv, võimalus tutvuda näitusega
10:00 - 10:15      Muusikaline tervitus
                           Avasõnad - Kristel Kalling, ITK; Kirsti Pedak , LTI;  
                                              Allan Vurma, Eesti Muusika- ja teatriakadeemia (EMTA)
10:15 - 10:20      Mis on rahvusvaheline häälepäev? -  Kristi Arefjeva, ITK  kõrva-nina- kurguarst

10:20 - 10:50      Väliskeskkonna mõju häälele - Kristel Kalling, ITK  kõrva-nina- kurguarst
Mitteinfektsioossed häälehäired, millest sagedaseim on krooniline larüngiit, on tingitud väliskeskkonna füüsiko-keemiliste ja keskkonnafaktorite kombinatsioonist. Need on temperatuur, müra, õhk ja õhu saastatus ning õhu madal niiskusesisaldus. Õhus mängivad rolli nii osoon, üldine saastatus, kui ka kindlad ärritid.

10:50 - 11:20      Sisekeskkonna mõju häälele - Kirsti Pedak ,LTI lektor, füsioterapeut
Töökeskkonna nii füüsikalised kui mehaanilised tegurid  mõjutab  inimese füsioloogilist kui ka psühholoogilist tervist . Inimene veedab oma töökeskkonnas valdavalt suurema osa oma päevast. Sageli ei osata oma hääleprobleeme seostada oma elukutse ja töökohaga. Ettekanne käsitleb põhilisi töökeskkonnast tulenevaid riskitegurid  ja nende toimet hääle kvaliteedile.

11:20 - 12:05      Ruumi akustiliste omaduste võimalik mõju kõnehäält kasutavate inimeste hääle tervisele                                                                    Linda Madalik, ehitusakustika projekteerimine ja konsulteerimine.
Ruumi akustilised omadused mõjutavad kõne edastamist selles ruumis. Soodsa akustikaga ruum toetab hääle levikut. Liiga kõlavas ruumis on aga kõnest arusaadavus madal ja ruumi taustmüra tase kõrge, mis sunnib häält pingutama. Liigne hääle koormamine sellises tööruumis kahjustab pikema aja vältel hääle tervist.Ruumide akustilisi tingimusi reguleerivad vastavasisulised normdokumendid. 

12:05 - 12:35      Valest ergonoomikast tingitud häälehäired Ãµ±è±ð³Ù²¹Âá²¹³Ù±ð±ô&²Ô²ú²õ±è;Meeri Kompus, ITK logopeet

12:35 - 13:20      ³¢Ã•±«±·´¡

Konverents jätkab paralleelselt kahes töötoas:
13:20 – 13:50     Telefoniäpid hääle uurimiseks Erik  Luht, ITK kõrva-nina- kurguarst
                            
Millised hääleanalüüsi app-id on saadaval?; mis on nende app-ide võimekus?; kas need konkureerivad                                           olemasoleva analüüsi tarkvaraga?; kas ja kuidas kasutada hääleanalüüsi app-e igapäevatöös?
13:20 – 13:50     Arvutiprogrammi Voce Vista kasutamisest abivahendina hääletreeningu tundides
                           Allan Vurma , EMTA vanemteadur, vokoloog 
                          Töötoas tutvustatakse tööd hääle akustilise analüüsi programmiga VoceVista Pro. Osalejatele demonstreeritakse nii reaalajas lauldud/kõneldud kui ka salvestatud hääle analüüsimise protseduuri. Õpitakse mõõtma lauljaformandi kõrgust ja selle tugevust. Demonstreeritakse ja analüüsitakse vokaaltehnilisi võtteid lauljaformandi tekitamiseks. Õpitakse, kuidas võrrelda arvutiekraanil kahe erineva häälenäite akustilisi omadusi. 
14:00 – 15:00     Scientific Secrets of Singing Voice – (Ettekanne toimub inglise keeles)
                           Ilter Denizoglu, MD, Assitant Professor
                          The doctorVOX  marks a revolution in vocology, combining  laryngology and vocal pedagogy in a 2in1.     DoctorVOX  is designed to help to motor learning and cognitive processes involved in voice therapy and vocal                   training.  DoctorVOX uses the mechanisms of LaxVox Voice Therapy Technique for voice therapy and                             professional voice development. The main mechanism involves artificial elongation of the vocal tract and a secondary vibrating resistance (i.e. water bubbles) for vocal tract inertance.

15:00 – 15:45     Laulja ergonoomika ja bioakustilised suunad kehas 
                        Sirje Medell, MA vokaalpedagoog ja muusikaõpetaja
15:45 – 16:15     Näitleja ergonoomika - Anu Lamp,  ÌìÃÀÓ°ÊÓ Linnateateri näitleja
16:15 – 16:45     Ooperilaulja häälehügieen teatris&²Ô²ú²õ±è;–&²Ô²ú²õ±è;Andres Köster, Rahvusooper Estonia ooperilaulja
16:45 – 17:00     ³¢Ãµ±è±è²õõ²Ô²¹»å&²Ô²ú²õ±è;–&²Ô²ú²õ±è;Kristel Kalling, ITK;  Allan Vurma, EMTA
                           Muusikaline lõpetamine

Toimumiskoht: Räägu 49, Tallinn ( ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli õppehoone, IV korrus, ruum 401)
Osalustasu: 90 EUR (sh km, sisaldab tervituskohvi, lõunat, esitlusmaterjale). Osaleja saab ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli täiendkoolitustõendi mahus 8 ak tunndi. Pakutud täiendkoolituspunkte saab kasutada resertifitseerimisel.

Registreerimine: allpool oleval registreerimisvormil või e-posti teel katrin.soidra-zujev@tlu.ee kuni 01.04.2017. Palun näidata osaleja nimi, isikukood, telefon ja e-post ning asutus koos täpse registrinumbri ja aadressiga, kellele arve väljastada. Registreerimisel tuleb valida üks töötuba milles olete osalemas.

TLÜ Loodus- ja Terviseteaduste Instituut korraldab konveretsi koostöös  Ida- ÌìÃÀÓ°ÊÓ Keskhaiglaga ja Liikumistervise innovatsiooni klastriga SportEST ning kaasrahastus on Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondist.