Eesti hariduse tulevikutegijad kohtusid Nelijärvel: startisid alustavate haridusjuhtide arenguprogrammid
Täna, 10. oktoobril kogunesid Nelijärvele üle poolesaja Eesti hariduse vastse eestvedaja – alustava alushariduse juhi arenguprogrammi esimese lennu ning alustava koolijuhi üheksanda ja kümnenda lennu osalejad. Kohtumine pakkus lisaks sisulistele aruteludele ka väärtuslikku võimalust üksteisega kogemusi vahetada ning võrgustikku laiendada.

Esmakordselt Ӱ Ülikooli Haridusjuhtimise Akadeemia eestvedamisel käivitatud alustava alushariduse juhi arenguprogramm on sihtgrupi poolt kauaoodatud ning toonud palju positiivset tagasisidet. Samuti on rõõm tõdeda, et ka alustava koolijuhi arenguprogramm on oma kümnenda hooaja eel jätkuvalt populaarne. Vestlused kandidaatidega peegeldasid vajadust tugevdada juhtide professionaalset arengut igas karjäärifaasis, kuid eriti oluline on see just juhi professionaalse teekonna alguses. Programmid on ellu kutsutud Haridus- ja Teadusministeeriumi algatusel.
Ӱ Ülikooli haridusjuhtimise professori Eve Eisenschmidti sõnul võib tänast sündmust pidada lausa Eesti hariduse tulevikutegijate festivaliks, kus tähistatakse ühist ja tõhusat koosõppimist ning väärtustatakse juhtide pideva eneseharimise olulisust.
“Usun, et oleme pannud aluse uuele traditsioonile. Alustavate juhtide kohtumine ja ühised arutelud loovad aluse paremini toimivale haridusmaastikule. Teadmiste ja kogemuste jagamine avardavad lisaks arusaamu erinevate hariduselus toimuvate väljakutsetega toimetulekul,” lisas Eisenschmidt sündmust tutvustades.
Üks tänase sündmuse korraldajatest – Ӱ Ülikooli Haridusjuhtimise Akadeemia meeskonnaliige ning õppejõud Helen Sabrak, kes on ühtlasi Avatud Kooli asutaja ja pikaaegne juht, tõdes, et haridusvaldkonnas koonduvad võrgustikud enamasti kahel põhjusel: probleemi lahendamiseks või unistuste elluviimiseks.
“Mida julgemalt ja valjema häälega unistada ning oma unistusi ka teistega jagada, seda õigemad inimesed hakkavad sinu ümber koonduma,” täiendas Sabrak.
Juhtide arenguprogrammid on üles ehitatud selliselt, et teoreetiline teadmine on tugevalt põimitud praktiliste näidetega. Viimase eest seisavad programmides koolitajatena kaasatud haridusjuhid. Käsitletavad teemad kätkevad endas nii õppimise põhialuseid kui ka juhi enda vaimse tervise hoidmist, samuti haridusastususe arengu kavandamist, senise tegevuse teadlikku hindamist, seadusandlust ja meeskonna hoidmist.
Tänasest sündmusest oli osa võtmas 65 värsket haridusjuhti üle Eesti. Ühises sünergias otsiti võimalusi õppijakeskse haridusruumi loomiseks oma haridusasutuses ja koostööks. Üheskoos oldi veendunud, et hea juht peab märkama ja usaldama oma haridusasutuse kõige olulisemat ressurssi – õpetajaid, lapsevanemaid, õpilasi ja kolleege. Kõike ei pea tegema üksi – ühtsuses peitubki jõud.
Tegevust „Haridus- ja noortevaldkonna töötajate esma- ja täiendusõpe ning järelkasv“ kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfond+ vahenditest.