Haridusblogi

Kliimakirjaoskust saab arendada igas 玫ppeaines 鈥 projekt "Climateracy" tuleb appi!

3. veebruaril toimus 天美影视 脺likoolis seminar, kus tutvustati veebip玫hist keskkonda "Climateracy", mille eesm盲rk on toetada 玫petajaid kliimateemade 玫petamisel.

Climaliteracy

Miks kliimakirjaoskust ikkagi vaja on?

Praeguseks on selge, et kliima- ja keskkonnamuutused on tulnud, et j盲盲da. Need on k盲tte j玫udnud ootamatult, vaatamata sellele, et teadmised selle kohta, et meie energias眉steemide erip盲rade, suure hulga fossiilsete k眉tuste tarvitamise ja elupaikade kadumise t玫ttu on muutused meile elukorralduses paratamatud, on juba 眉le sajandi vanad. 

Keskkonnaprobleemide tajumise teeb keeruliseks selle hiiliv iseloom ja tihtipeale ka abstraksus, mis kliimamuutuste 玫petamisel on kindlasti v盲ljakutseks 鈥 nagu konna keedetakse aeglaselt temperatuuri t玫stes, nii oleme ka meie n盲iliselt kuumemaks muutuva kliimaga tasapisi harjunud. On ju kliima tegelikult vaid meteoroloogilistel andmetel p玫hinev matemaatiline mudel, meeltega hoomamatu ja vaid teadusliku m玫tlemise l盲bi m玫istetav. 

脺ldist laiemat arusaamist keskkonnamuutuste kohta on takistanud selle k盲sitlemine meie hariduss眉steemis ainu眉ksi loodusteaduste valdkonna osana.

Aastak眉mneid on 眉ritatud muuta keskkonda meie 眉mber. L盲bi erinevate regulatsioonide ja mehhanismide on p眉眉tud panna keskkonda toimima meie majanduslikele eesm盲rkidele vastavalt. N眉眉dseks on Euroopa keskkonna b眉roo n盲idanud, et majanduskasv ei saa toimuda ilma keskkonnda, kliimat ja 枚kos眉steeme kahjustamata. 

See t盲hendab, edasi ei saa tegutseda keskkonda reguleerides vaid oma majanduslikest huvidest l盲htudes, vaid vaja on leida viise, kuidas muuta inimeste k盲itumist selliselt, et see tagaks piisava 枚kos眉steemide tasakaalu. Vastasel korral ei ole meil varsti midagi majandada. Selleks on vaja kliimakirjaoskust ehk teadmisi kliima kui n盲htuse kohta ja arusaamist, milliseid muutusi toob kliimamuutus kaasa ning kuidas nendega toime tulla.

Ekspertide s玫nul on 眉ldist laiemat arusaamist keskkonnamuutuste kohta takistanud selle k盲sitlemine meie hariduss眉steemis ainu眉ksi loodusteaduste valdkonna osana. See on poolik l盲henemine. Selleks, et leida praktilisi lahendusi, on vaja luua seoseid koolis 玫petatavate eri teemade ja igap盲evaelus kogetava vahel. Kliima ning keskkonna teemad peavad v盲ljuma loodusainete r眉ppest ja leidma koha k玫ikides 玫ppeainetes koolis. 

Veebip玫hine keskkond 玫petajatele kliimamuutuste k盲sitlemiseks

Oma valdkonna spetsialistina on 玫petajad tavaliselt omandanud teadmised 眉hel kitsal erialal ja edasine haridustee ei pruugi olla sisaldanud keskkonnateemade 眉le juurdlemist. Erasmus+ projektis "Climateracy" loodud veebip玫hine keskkond on kasulik t枚枚riist k玫ikidele 玫petajatele, mis sisaldab 玫ppematerjale erinevatest kliimaga seotud teemadest. Olenemata oma taustast, saab iga 玫petaja selles 盲sja valminud keskkonnas l盲bida e-玫ppe mooduleid, mis annavad kliimamuutuste k盲sitlemiseks inspiratsiooni. Lisaks pakub keskkond v玫imalust suhelda teiste 玫petajatega, jagada oma materjale ja k眉sida kogukonnalt abi. 

脮ppematerjal koosneb 眉hest sissejuhatavast moodulist ja kuuest teemamoodulist:

  1. Sissejuhatus kursusesse ja 玫petamisstrateegiad kliimateema k盲sitlemiseks.
  2. Sissejuhatus kliimamuutustesse.
  3. 脰koloogiline jalaj盲lg.
  4. S盲盲stev transport.
  5. Kodumajapidamise energiat玫husus ja j盲盲tmed.
  6. Vastutustundlik tarbimine.
  7. J盲tkusuutlik toit.

 


Climateracy veebikeskkonna loomine oli kaasrahastatud projektist 鈥溍昿etajate p盲devuste arendamine kliimaalase kirjaoskuse hariduse integreerimiseks Euroopa koolidesse鈥 2020-1-EE01-KA201-077890 raames. 

EL