Andragoogika eriala õppejõud käisid Leedus kogemusi hankimas
Ӱ Ülikooli andragoogika eriala õppejõud Katrin Karu, Larissa Jõgi, Riina Stahl, Cynne Põldäär, Kaire Povilaitis, Andrea Annus ja Piret Jeedas osalesid 24.–27. novembrini traditsioonilisel sügisesel Erasmus+ õppereisil, mis seekord viis Leetu Vilniusesse. Õppevisiit toimus Erasmus+ programmi "Staff mobility for training" raames, pakkudes võimalust tutvuda Leedu täiskasvanuhariduse uuenduslike suundadega ja arendada koostööd andragoogika valdkonnas.

Inspireerivad kogemused kogukondlikust eluviisist ja loomekeskusest
Õppereisil külastasime Švenčionėliai linnas asuvat loomekeskust „Miško uostas“ ja saime osa keskuse eestvedaja unikaalsest õpiteekonnast, mis kestis pea 20 aastat erinevates riikides ja õppeasutustes, näiteks rahvaülikoolides Taanis ja Rootsis, KAOSPILOT-i õppes ja MoveMakersi projektis. Kogesime, kuidas mitteformaalõppesse, sh huviharidusse panustamise kaudu luuakse võimalusi täiskasvanutele arenguks ja koosloomeks. Eriti mõjus oli keskuse asukoht – see asub linna tõmbekeskustest eemal ning 15 km kaugusel Valgevene piirist. Selles linnas elavad nii valgevene, leedu, vene kui ka poola kogukonnad ning nende liitmine hariduse kaudu on võimas väljakutse.
Koostöö ja teadmistevahetus Mykolas Romerise Ülikoolis
Kohtusime Vilniuse Mykolas Romerise Ülikoolis professor Irena Žemaitaitytė ja Leedu Täiskasvanuhariduse Assotsiatsiooni esindajatega. Saime ülevaate Erasmus+ projekti tulemustest ning arutasime kuidas kriitilise mõtlemise oskusi täiskasvanuõppes paremini rakendada projekti partnerite poolt loodud mudeli abil.
Arutlesime Eesti ja Leedu täiskasvanuhariduse teemadel ja vaatlesime nii ühisosa kui ka väljakutseid. Erilist tähelepanu pöörati koostöövõimalustele ülikoolide vahel, sealhulgas ühisprojektidele Blended Intensive Program (BIP) raames. Visiidi tulemusena sõlmisime kokkuleppeid rahvusvahelise koostöö arendamiseks ja jagasime häid praktikaid, mis toovad lisaväärtust nii õppejõudude igapäevatöösse kui ka üliõpilaste õpiteekonna kujundamisse.
Lisaks tutvusime Vilniuses resideeruva Eesti jazzmuusiku . Teema teekond Leetu kujunes läbi muusikaõpingute Pärnus, Ӱs ja Taanis, Odenses. Rahel esineb oma ansamblitega üle Euroopa, sh detsembris saame teda taas kohata Eestis Jazzkaare festivalil.
Õppereis oli tähenduslik ja tõeline inspiratsiooniallikas, mis aitab rikastada Ӱ Ülikooli andragoogikaõpet ja toetada edasist rahvusvahelist koostööd. Inimestena kogesime, kuidas valides oma teed, on oluline unistada suurelt, jääda kindlaks endale kindlaks, leida viisid oma unistuste täitmiseks ja hoida inimesi enda ümber.
Erasmus+ programm pakub õppejõududele väärtuslikke võimalusi rahvusvaheliseks kogemusvahetuseks ja professionaalseks arenguks. Ӱ Ülikool jätkab aktiivselt rahvusvaheliste suhete arendamist, et pakkuda parimat võimalikku haridust oma tudengitele.