Fennougristikadoktor Janne Saarikivi loeng kadunud soome-ugri rahvastest
Lisa kalendrisse
iCal calendarNeljapäeval, 8. oktoobril kell 16 peab Studia Generalia sarjas avaliku loengu teemal “Kadunud soome-ugri rahvad: merjalased, muromlased, tšuudid” fennougristikadoktor Janne Saarikivi. Loeng toimub Astra hoone ruumis A-007.
Praeguse Venemaa kesk- ja loodeosas on elanud kunagi merjalased, muromlased ja tšuudid, kelle keeled on kadunud. Tänapäeval meenutavad neid rahvaid vaid arvukad hüdro- ja toponüümid. Viimastel aastatel on tehtud katseid rekonstrueerida nende keeli, samuti on leitud arvukalt arheoloogilisi mälestisi ja pühapaiku. Üha enam räägitakse Venemaa ja venelaste soome-ugrilisest minevikust. Kes aga kadunud soome-ugri rahvad tegelikult olid? Mis keeli nad rääkisid ja kas on ikka võimalik nende keeli rekonstrueerida? Kui kauged või lähedased nad meile tegelikult olid? Milles väljendub Venemaa soome-ugriline eripära ja kuidas on soome-ugri keeled mõjutanud tänapäeva vene keelt?
Hõimupäevadele pühendatud loengus kõneleb neil teemadel fennougristikadoktor, Helsingi ülikooli uurijakolleegiumi teadur Janne Saarikivi (s 1973), kelle uurimisvaldkondadeks on ajalooline leksikoloogia, toponüümika, Põhja-Euroopa eelajalugu, sotsiolingvistika ja keelte taaselustamine. 2006. aastal kaitses ta Helsingi ülikoolis doktoriväitekirja „Soome-ugri substraat Põhja-Venemaa vene keele murretes“. Saarikivi on ka ühiskondlikel teemadel aktiivne kaasamõtleja, kirjutades hoogsaid arvamusartikleid ajakirjanduses ja osaledes meediadebattides.
Ӱ Ülikool pakub Studia Generalia sarjaga üliõpilastele, ülikooli töötajatele ja kõigile teistele huvilistele võimaluse saada osa ülikooli õppejõudude, teadlaste ja välisülikoolide lektorite avalikest loengutest. Lisainformatsioon