ICLASP18 konverentsi 3. päev

18. rahvusvahelise keele- ja sotsiaalpsühholoogia konverentsi kolmas päev algas põneva plenaarettekandega ning jätkus mitmekülgsete arutelude ja mõttevahetustega, mis soodustasid keele, identiteedi, stereotüüpide, eelarvamuste ja kultuuridevahelise suhtluse teemalist diskussiooni.
Hommikuse konverentsi osa tähtsündmus oli Gudykunst'i mälestusloeng, mille pidas emeriitprofessor Felix Ameka Leideni ܱô¾±°ì´Ç´Ç±ô¾±²õ³Ù, Hollandist. Professor Ameka esitlus teemal "Keelelised ja kultuurilised tervise ning heaolu kontseptsioonid" pakkus väärtuslikke teadmisi keele, kultuuri ja heaolu keerukate seoste kohta.
Pärast seda osalesid konverentsil olijad mitmetes aruteludes. Käsitletud teemad hõlmasid keelt ja identiteeti, stereotüüpe ja sotsiaalseid tajusid, keelehoiakuid, kakskeelsust, emotsionaalset ja kultuurilist mõju, kultuuridevahelisi võrdlusi, kultuuridevahelist suhtlust, suhtlemise eelarvamusi, sotsiaalseid tajusid ja kultuurilisi mõjusid keelele ning identiteedile. Jätkusid silmapaistvad ettekanded, mis käsitlesid mitmekesiseid teemasid, alates keele rollist Hongkongi identiteedi kujundamises kuni poliitilise karisma keeleliste vihjete ja keeleliste eelarvamuste tajumiseni uudismeedia kaudu.
Lõunapausil esines ettekandega dr Rachyl Pines (teadustöötaja Stanford Health Care'ist), kes on 2022. aasta Bradaci varajase karjääri auhinna laureaat, andes osalejatele võimaluse tähistada tema silmapaistvaid saavutusi valdkonnas. Pärastlõunased arutelud keskendusid suhtlemise eelarvamustele, tööhõivele kohaldatavale ekspertiisile ning kultuuri ja keele mõjudele stigmatiseerimise tajumisel.
Kolmandal päeval süvenesid osalejad keerukatesse aruteludesse, mis puudutasid aktuaalseid küsimusi keele- ja sotsiaalpsühholoogias. Aruteluteemad varieerusid keele ja identiteedi vahelistest suhetest stereotüüpide ja sotsiaalsete tajudeni, uurides keelehoiakuid, kakskeelsust, suhtlemise eelarvamusi ja kultuurilisi mõjusid keelekasutusele. Teadlased esitlesid läbimurdvaid uurimusi teemadel nagu regionaalsete dialektide mõju internetis keele omandamisele, stereotüüpide ohu mõjud sotsiaalsetele suhtlustele ning strateegiad keeleliste eelarvamuste vastu võitlemiseks erinevates kontekstides. Need arutelud mitte ainult ei demonstreerinud valdkonna uurimistööde mitmekesisust ja rikkust, vaid ärgitasid ka kriitilist mõtlemist keerukate viiside üle, kuidas keel kujundab sotsiaalseid dünaamikaid ja mõjutab üksikisikute ning kollektiivide identiteete.
Päev lõppes ekskursiooniga ÌìÃÀÓ°ÊÓ vanalinnas, pakkudes osalejatele võimalust tutvuda linna kultuuripärandiga, millele järgnes ametlik bankett Eesti Teaduste Akadeemia ruumides. Need sotsiaalsed üritused pakkusid teadlastele ja praktikutele võimaluse suhtlemiseks ja mõttevahetuseks ilusas suvises ÌìÃÀÓ°ÊÓs.
18. rahvusvaheline keele- ja sotsiaalpsühholoogia konverents aitab paremini mõista ja soodustab koostööd keele ja sotsiaalpsühholoogia alal. Lisainfo saamiseks külastage konverentsi ametlikku veebilehte: /en/bfm/iclasp18.
Teksti autor on dr Anastassia Zabrodskaja, kes on kultuuridevahelise kommunikatsiooni professor, ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi kommunikatsioonijuhtimise magistrikava kuraator ning European Masters in Intercultural Communication (EMICC) õppe- ja uurimisvõrgustiku tegevdirektor.