
Audiovisuaalne meedia
Audiovisuaalne meedia on rahvusvaheline ingliskeelne õppekava, mille fookuses on filmi ja audiovisuaalse materjali loomine erinevatele leviplatvormidele veebist kuni tele- ja kinoekraanideni. Keskendutakse omanäoliste, loominguliste, julgete ja eksperimentaalsete lugude jutustamisele ning professionaalsete telesaadete tootmisele.
Programmi fookuses on loo jutustamine erinevates audiovisuaalsetes vormides: dokumentaal / lavastusik narratiiv / sari / multikaamera / televisioon / reklaam/ korporatiiv / muusikavideod jpt.
Õpingute ajal keskendutakse kolmele elemendile: loo jutustamisoskus, loovus ja projekti arendamine.
Tudengid töötavad projektidega nende kontseptsiooni loomisest, loo arendamisest, projekti esitamisest kuni paketi koostamise, võtte ja järeltootmiseni.
Sisseastumisel tuleb valida üks kahest moodulist: loov või tehniline. Loovmooduli tudengid õpivad stsenaristikat, režiid, režissööri assisteerimist ja produktsiooni. Tehnilise mooduli tudengid õpivad operaatoritööd, montaaži, heli salvestust ja -disaini, valgustust ja värvimääramist.
Loominguline moodul:
- Stsenaristika
- Produktsioon
- ž
- Režissööri assistent
Tehniline moodul:
- ѴDzԳٲž
- Operaator
- žöö
- Platsiheli
- äääᲹ
Kõik tudengid saavad alusteadmised filmitegemisest alatest stsenaristikast ja paketi kokkupanekust kuni tootmise ja järeltootmiseni. Enda valitud mooduli sees saavad nad süvendatud erialast teavet.
Miks tulla meile õppima?
Ennekõike selleks, et asuda omandama huvipakkuvat eriala. Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudis (BFM) saab seda teha multikultuurses rahvusvahelises keskkonnas koos õppejõudude ja kaastudengitega paljudest riikides.
Meedia õppekavas on hea tasakaal praktiliste ja teoreetiliste ainete vahel ning suur rõhk on ka rühmatööl. Omandatud erialase inglise keele oskus avardab rahvusvahelisi karjäärivõimalusi.
Eriala omandamist toetav õppekeskkond
Tudengite projektid arendatakse ja toodetakse meeskondades, kasutades uusimat tehnoloogiat ja ruume. Õpilased õpivad kasutama rahvusvahelises tööstuses kasutatavaid programme nagu ProTools, Davinci Resolve Studio ning platsitehnikat alates DSLR fotokaameratest ARRI Amira kaamerani.
Audiovisuaalse meedia tudengite poolt loodud muusikavideo Topsijumalale – FULL DECK FREESTYLE:
Õppekava ja -ained
Õ𱹴ǰi kirjeldus
Audiovisuaalse meedia bakalaureuse õppekava kestus on kolm aastat, mille jooksul õpitakse kõike läbi praktika. Eriala õpetamises lähtume praktiseerimise olulisusest, et vajalikud oskused kindlasti omandataks. See tähendab, et tudengid saavad ise teha lühifilme, dokumentaale, muusikavideoid ja reklaamvideoid.
3-aastase programmi filosoofiaks on “õppimine läbi tegemise”, mis pakuvad tudengitele läbilõike eri audiovisuaalsete vormide tootmise eri etapid. Tudengid saavad prakitilise kogemuse kuidas arendada ja toota töid eri formaatides.
Iga semester töötavad tudengid eri projektidega:
- dokumentaalfilmid ja telesaated,
- live TV,
- loomingulised dokumentaalfilmid,
- reklaamid,
- telesarjad,
- muusikavideod,
- ning lisaks mitmed teised ülesanded ning harjutused.
Kolmandal aasta keskendutakse lõputöö arendamisele mis võib olla lühifilm, muusikavideo, dokumentaal või telesaade.
ղٳܱõٳ on jagatud kaheks mooduliks: loov ja tehniline. Tudeng peab sisseastumisel valima ühe suuna ning vastavalt suunale läbima vastuvõtueksami.
ղٳܱõٳ
Üldised nõuded
-
Erialale kandideerimise aluseks on keskharidus või sellele vastav kvalifikatsioon.
-
Kandideerimiseks on vajalik inglise keele oskus vähemalt B2 tasemel vastavalt
Õppekaval on 40 õppekohta. ղٳܱõٳܱi tulemus 75 ja enam punkti tagab kandidaadile õppekoha. Ülejäänud õppekohad täidetakse pingerea alusel lävendi ületanud kandidaatidega.
ղٳܱõٳܱ
ղٳܱõٳܱ koosneb kolmest osast, mis kokku moodustavad 100% tulemusest:
- varasemate tööde portfoolio, CV ja filmograafia - 30%
- loovülesanded (saadetakse emailile) - 35%
- intervjuu - 35%
Loovülesanded saadetakse kindlaks määratud ajal. Põhjendatud juhul saab kandidaat paluda uut loovülesande esitamise aega. Selleks tuleb kirjutada aadressile media@tlu.ee. NB: Intervjuu aega pole võimalik muuta.
Üldine struktuur
I voor: Kandidaadid peavad SAISi üles laadima oma motivatsioonikirja, CV, filmograafia ja portfoolio hiljemalt avalduste esitamise tähtajaks.
II voor: Kaks loovülesannet. Kandidaadi SAISi sisestatud e-mailile laekub esimese loovtöö kirjeldus, mille täitmiseks on kandidaadil aega 90 minutit. Kui esimene loovülesanne on tagasi saadetud, laekub kandidaadile uue töö kirjeldus, mille täitmiseks on kandidaadil aega 24 tundi.
III voor: Individuaalne vestluste aeg teatatakse kandidaadile e-maili teel. Igale kandidaadile on vestluseks komisjoniga ette nähtud 15 minutit.
Komisjon hindab I ja II vooru. Kandidaat peab saama vähemalt 40 punkti 65st, et pääseda III vooru (intervjuu).
Portfoolio, CV ja filmograafia: max 30 punkti
I loovülesanne: max 18 punkti
II loovülesanne: max 17 punkti
Maksimaalne punktide summa: 65 punkti
Lävend: 40 punkti
Hindamiskriteeriumid loovmoodulisse kandideerijale
Hinnatakse esitatud töid ja kandidaadi kaasatust audiovisuaalse meedia valdkonda ning huvi filmitegemise vastu. Samuti hinnatakse loovust, struktureeritust ja eneseväljendust.
Portfoolio, CV ja filmograafia:
Tudengite varasem kokkupuude kunstivaldkonnaga (kirjutamine, kunst, muusika, film, näitlemine jne). Tööde loomingulisus ja struktuuriline ülesehitus.
ǴDZüԻ:
Loominguline ja kunstiline võimekus.
Intervjuu hindamiskriteeriumid:
Hinnatakse kandidaadi võimet töötada meeskonnas ja meeskonnatööga seotud tegevustes, analüütilisi oskusi kunstivaldkonnas ning enesereflektsioonivõimet enda tehtud projektides.
Loovmoodulisse kandideerija portfoolio nõuded
- Motivatsioonikiri (PDF fail)
- CV - muuhulgas ka varasemad kogemused kunsti, filmi, kirjanduse vm audiovisuaalse aspektiga valdkondades (PDF fail). Europass CV vm sarnases formaadis.
- Filmograafia - nimekiri filmidest/audiovisuaalsetest projektidest, kus olete osalenud ja mis rollis. Projekti nimi, valmimise aasta, lavastaja, sisseastuja roll(id) projektis (PDF fail) (valikuline).
- Lühifilm/video/showreel (kokku maksimaalselt 15 minutit). Link veebilehele (YouTube, Vimeo, Google Drive või analoogne). Instagram, TikTok vm registreerimist nõudvad lingid pole aktsepteeritavad. Täpsustage oma positsioon (lavastaja, produtsent, stsenarist vm).
- Enda tehtud tööd: essee, stsenaarium, käsikiri, luuletus jne, mis peaksid meile näitama teie loomingulist väljendusoskust kirjakeeles (kohustuslik) (ühes PDF-failis); lisaks illustratsioonid, maalid, installatsioonid vms (valikuline).
Kogu portfoolio sisu peab olema ingliskeelne (vajadusel subtiitritega).
Portfoolio struktuur:
- CV, filmograafia, motivatsioonikiri ühes kaustas
- Videomaterjalid jm loovtööd ühes kaustas (PDF failina)
Kogu nõutava portfoolio sisu tuleb esitada Drive’i lingina. NB! Drive'i kaustale/lingile peab olema tagatud juurdepääs ilma registreerimata/eraldi kutseta!
Hindamiskriteeriumid tehnilisse moodulisse kandideerijale
Portfoolio, CV ja filmograafia:
- Kõik dokumendid on inglise keeles, selged ja järgivad ühtset vormingut;
- Portfoolio audiovisuaalne valik peab olema vähemalt 9 minutit, kuid mitte rohkem kui 12 minutit;
- Portfoolio ja filmograafia peegeldavad selgelt kandidaadi huvisid ja oskusi kas kahes valitud spetsialiseerumissuunas või kõigis kolmes (operaatoritöö, heli, montaaž);
- Portfoolios olevad tööd on tehniliselt korrektsed;
- Portfoolio toob esile kandidaadi tugevused. Mõelge, mis eristab teie tööd teistest;
- Portfoolio fotograafia osa avaldab kandidaadi arusaama erinevatest žanritest ning näitab tema tehnilisi ja kunstilisi oskusi.
I loovülesanne:
- Ülesanne on hästi kirjutatud ja selge struktuuriga (algus, keskosa ja lõpp)
- Ülesanne tuleb kirjutada kui loovlugu, mitte sisaldama kaamera perspektiive, montaažimärkusi ega muid filmitehnilisi kommentaare
- Ülesanne peab näitama kandidaadi võimet rääkida lugu kaasahaaravalt ning peegeldama tema audiovisuaalset maailmatunnetust.
II loovülesanne (1-minutiline video antud teemal):
- Tehniliselt korrektne;
- Näitab kandidaadi loomingulist lähenemist ülesande teemale;
- Sisaldab ainult kaadreid, mis on tehtud 24 tunni jooksul, mis ülesande täitmiseks anti.
Intervjuu:
- Kandidaat annab küsimustele selged ja konkreetsed vastused;
- Kandidaat tunneb hästi tehnilise mooduli spetsialiseerumisvaldkondi ning suudab teha oma esimese ja teise valiku;
- Kandidaadil on hea arusaam filmivaldkonnast ja ta oskab analüüsida filmi või audiovisuaalse teose komponente (operaatoritöö, heli, montaaž);
- Kandidaat näitab meeskonnatöö ja probleemide lahendamise oskusi;
- Kandidaadil on hea arutlemisvõime, ta oskab analüüsida nii oma õnnestumisi kui ka ebaõnnestumisi.
Tehnilisse moodulisse kandideerijate portfoolio nõuded
- Motivatsioonikiri (PDF fail). Peab sisaldama, millised spetsialiseerumissuunad kandidaati hetkel kõige rohkem huvitavad (nt 1. Heli, 2. ѴDzԳٲž). Kui teil on varasemaid kogemusi kunsti, kirjutamise, muusika või muu audiovisuaalse valdkonnaga seonduvalt, palun lisage need samuti.
- CV - muuhulgas ka varasemad kogemused kunsti, filmi, kirjanduse vm audiovisuaalse aspektiga valdkondades (PDF fail). Europass CV vm sarnases formaadis.
- Filmograafia - nimekiri filmidest/audiovisuaalsetest projektidest, kus olete osalenud ja mis rollis. Filmi nimi, valmimise aasta, lavastaja, sisseastuja roll(id) projektis (PDF fail) (valikuline).
- Kandidaat peab valima või tegema 10 fotot järgmiselt:
- 2x portree
- 2x maastik/linnapilt
- 2x vaikelu
- 2x igapäevaelu
- 2x vaba teema, kandidaadi valikul
Portfooliosse võib lisada nii värvilisi kui ka mustvalgeid fotosid. Lisage fotod Drive’i lingina, JPG formaadis.
5. Audiovisuaalne portfoolio (heli, video, montaaž jm). Valige oma parimatest projektidest kuni 10 minutit. Kaustale/lingile peab olema tagatud juurdepääs ilma registreerimata.
6. Valikuline: Drive link või kodulehe link (YouTube, Vimeo) tehtud töödele (filmid, fotod, muusika) jne. Instagram, TikTok vm registreerimist nõudvad lingid pole aktsepteeritavad.
Kogu portfoolio sisu peab olema ingliskeelne (vajadusel subtiitritega).
Portfoolio struktuur:
- CV, filmograafia, motivatsioonikiri ühes kaustas
- Fotod ühes kaustas
- Videomaterjalid ühes kaustas (PDF failina)
Kogu nõutava portfoolio sisu tuleb esitada Drive’i lingina. NB! Drive'i kaustale/lingile peab olema tagatud juurdepääs ilma registreerimata/eraldi kutseta!
Filmograafia näidis
Title: Self Reflection
Year: 2023
Length: 3 min
Role: Director, Producer, Writer, Cinematographer, Editor, Composer.
Genre: Short film
Title: Cooking Show 101
Year: 2024
Network: TV1
Role: Camera assistant
Genre: Television
Short Film
Title: Yesterday
Year: 2021
Length: 10 min
Director: John Doe
Role: Camera operator, editor
Genre: Student film
Title: Today
Year: 2022
Length: 1 min
Director: Joe Black
Role: Actor
Genre: TV commercial
Title: Music Video“Blue” for Pink Flip Phone
Year: 2023
Length: 3 min
Director: Joe Black
Role: Graphic Designer
Genre: Music Video
Title: The Square
Year: 2022
Role: Sound design
Genre: Art Installation
ä徱üܲ
1. Loomingulisus ja väljendusoskus
Näidake oma loomingulist mõtlemist oma portfoolio näidete alusel ja arutlege, kuidas olete ideid erinevates meediumites edasi andnud?
2. Tehnilised oskused
Tehniline moodul: näidake oma tehnilisi oskusi. Teadmised audio-, video- ja montaažitehnika vallas.
Loominguline moodul: kogemused kirjutamise valdkonnas, näitlejatöös, kaameratöös jne.
3. Kommunikatsioonioskus
Sõnastage oma mõtteid selgelt ja jagage intervjuu käigus ülevaateid varasematest projektidest, kus saite näidata oma kommunikatsioonialaseid oskuseid?
4. Audiovisuaalse tööstuse trendid
Tehniline moodul: teadmised audiovisuaalse meedia uusimate tehniliste ja loominguliste trendide osas.
Loominguline moodul: teadmised hetkel valitsevate trendide, filmitegijate, festivalide, telesarjade ning filmižanrite osas.
5. Kirg valdkonna vastu
Kuidas sinu soovid ja kaugemad eesmärgid on seotud kirega audiovisuaalse meedia valdkonna vastu?
6. ѱDzԲԲöö
Kirjeldage oma meeskonnatöö oskusi ja kogemusi.
7. Kohanemisoskus ning võime tagasisidet vastu võtta
Kuidas suudad adapteeruda ja kriitikale reageerida kiiresti arenevas tööstuses?
Miks BFM?
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut on parim koht meedia õppimiseks, sest:
- BFMis on Eesti moodsaim meedia ja kommunikatsiooniõppe võimalus koos oma ala parimate professionaalidega.
- BFMi tudengid, vilistlased ja õppejõud on noppinud auhindu nii reklaami- kui filmimaailmas, saanud stipendiume nii välismaistelt organisatsioonidelt kui Eesti Kultuurkapitalilt.
- Instituut osaleb erinevates ja ülipõnevates uurimisprojektides nii rahvusvahelise teaduskoostöö kui ka rakendusuuringute vallas.
- BFMis saad kasutada moodsat tehnikat, arvutiklasse, saad osa mõnusatest üritustest ja asjalikest aruteludest.
- BFM on noor, innovatiivne, paindlik, rahvusvaheline, mitmenäoline, paljukeelne ja väga-väga sõbralik akadeemiline kodu uudishimulikele ja innustunud õppijatele.
- BFMis on Sul võimalus omandada laiahaardeline haridus rahvusvahelises keskkonnas.
- Bakalaureuseõppes omandatud baasteadmisi ja oskusi saab süvendada magistrantuuris.
- Vabal ajal on võimalik nautida tasuta kinoelamust BFMi oma , kus toimuvad regulaarsed kinoseansid. Samuti on võimalik liituda BFMi segakooriga.
Lisaks on eriala lõpetanutel suurepärane ja laiahaardeline portfoolio audiovisuaalsete materjalidega, mis edaspidiseks karjääriks kindlasti vajalik on.
NB! Võimalik on taotleda ka stipendiume.
Audiovisuaalse meedia tudeng Jennifer Marisse Cohen räägib videos, miks ta valis just selle eriala; mida audiovisuaalse meedia erialal õppida on võimalik ning kui palju talle BFMis meeldib. Vaata edasi:
Kuhu edasi?
Silmapaistvad vilistlased
Meedia õppekava on lõpetanud teiste seas näiteks Raadio 2 peatoimetaja Heidy Purga, telesaatejuht Toomas Luhats, filmirežissöör Liina Paakspuu, teleprodutsent Jevgeni Supin, telerežissöör Hanna Šein-Meier, telekanali kommunikatsioonispetsialist Heili Klandorf, filmitehnika innovaator Kaspar Kallas. Õppekava rahvusvahelised vilistlased tänaseks tuntud telenäod Läti ja Leedu teleekraanidel.
Millistel erialadel võib tööd leida?
Lõpetajad leiavad esmataseme tööd loovates ajakirjanduslikes, toimetamis- ja režiiametites, samuti produtseerimise ja tootmiserialadel televisioonis ja filmitootmisfirmades nii avalikus- kui erasektoris.
岹õ辱õܲ
Bakalaureusetase annab põhiteadmised selleks, et jätkata erialaõpinguid Balti filmi, meedia ja kunstide magistrantuuris, mõnel teisel seotud erialal Ӱ Ülikoolis või mujal. Edasi õppida on võimalik ka paljudel osaliselt avatud õppekavadel ja kõikidel avatud magistriõppekavadel.
Õõܻ
Mart Raun
Operaator, värvimääraja, stsenarist ja illustraator Mart Raun õppis BFMis režissööri ja operaatori erialal. Alates 2005. aastast töötab ta illustraatori ja vabakutselise piltstsenaariumi joonistajana kohalikele ja rahvusvahelistele reklaamidele. Suure filmiarmastajana hakkas ta 2012. aastal veebis arvustusi kirjutama ning töötas ka Äripäevas filmikriitikuna.
Pärast filmikooli lõpetamist ning enne täiskohaga operaatori ametisse asumist töötas ta mõned aastad operaatori assistendi ja valgustajana. Ta on filminud reklaame, telesarju, mängufilme ja dokumentaale. Täispikad filmid operaatorina: „Kormoranid ehk Nahkpükse ei pesta“ (2011) ja „Öölapsed“ (2021), milles ta oli ka kaasstsenarist.
Alates 2015. aastast töötab ta kuraatori ja õpetajana Ӱ Ülikoolis rahvusvahelistes magistriprogrammides „Kino Eyes“ ja „Viewfinder“.
Miguel Llansó
Suur eksperimentaal-, punk- ja veidra muusika ning filmide austaja. Enne seiklustele asumist õppis ta filosoofiat ja filmikunsti. Tema jaoks on filmitegemine sõprus, risk, provokatsioon, õõnestustegevus ja vabadus.
Alates 2017. aastast elab Llansó Ӱs ning töötab BFMis stsenaristika ja režii õppejõuna. Ta on oma teostega saavutanud rahvusvahelise tuntuse pärast seda, kui hakkas filmima Etioopias. Tema filmid on linastunud ja auhindu saanud niisugustel rahvusvahelistel filmifestivalidel nagu Sundance, Rotterdam, Locarno, Fantasia, Sitges, Buenos Aires ja Los Angeles.
Tema debüütfilm „Crumbs“ (2015) linastus enam kui sajal filmifestivalil ning teles, lennukites ja kinodes üle maailma. Selle kohta ilmus kiitvaid arvustusi muu hulgas New York Timesis, Hollywood Reporteris ja Filmmaker Magazine‘is.
Etioopias, Eestis, Lätis ja Hispaanias filmitud poliitilise satiiriga ulmefilm „Jeesus juhatab Sind kiirteele“ (2019) on valitud enam kui 60 filmifestivalile. Selle on välja andnud õudus-, ulme- ja kultusfilmide levitaja Arrow Films. Film sai positiivset tagasisidet Variety, Screen Anarchy ja CineEuropa festivalil.
Dirk Hoyer
Saksa juurtega filmitegija, stsenaariumikonsultant ja teadlane. Ta on lõpetanud magistrantuuri Sorbonne’i Ülikoolis ja doktorantuuri Aalto Ülikoolis. Hoyer on kahe raamatu autor ning olnud kahe dokumentaalfilmi ja ühe mängufilmi režissöör ja stsenarist. Tema film „Hinterland Hideout“ võitis 2021. aastal Artists Forumis New Yorgis parima täispika dokumentaalfilmi auhinna. 2023. aastal avaldas Routledge tema uusima raamatu „Retopia: Creating New Spaces for Possibility“. Oma uurimistöös keskendub Hoyer loojutustusele, filmiajaloole, loovale uurimistööle ja poliitilistele kujutlustele.
Astrīda Konstante
Tehnilise mooduli juht ja lektor
Operaator, värvimääraja ja toimetaja Astrīda Konstante on lõpetanud Läti Kultuuriakadeemia bakalaureuseõppe televisiooni ja video erialal ning magistrantuuri BFMis filmikunsti erialal. Aastatel 2000–2005 töötas ta Läti produktsioonifirmas SIA TV un Video Parks operaatori ja toimetajana ning aastatel 2010–2015 produktsioonifirmas Vesilind vabakutselise värvimääraja ja operaatorina.
Marianna Kaat
Dokumetalistika dotsent
Marianna Kaat on üks edukamaid Eesti dokumentaalfilmide autoreid ning Kesk- ja Ida-Euroopa dokumentaalfilmide kogukonnas hinnatud filmitegija. Ta on lõpetanud doktorantuuri Peterburi Riiklikus Teatriakadeemias. 1998. aastal asutas Kaat produktsioonifirma Baltic Film Production (BFP) ning on sellest ajast alates tootnud ja lavastanud teleseriaale ja dokumentaalfilme nii Eesti kui ka rahvusvahelisele filmiturule. „Suguvõsa“ (2016), „Tööpealkiri: Imelaps“ (2012) ja „Auk nr 8“ on ühed tema tuntuimatest filmidest, mida on näidatud ja mis on võitnud auhindu nii Eestis kui ka kogu maailmas. Tema filmid on läbi ajaloo osalenud East Silveri festivalidel ja „Viimane reliikvia“ võitis 2018. aastal East Doc Platformil Prahas peaauhinna.
Michael Keerdo-Dawson
Professor Michael Keerdo-Dawson on auhinnatud lektor ja loovuurija, kes on spetsialiseerunud eksperimentaalsetele meetoditele stsenaristikas, loojutustuses ja filmitootmises. Tal on audiovisuaalkunsti doktorikraad ning 20 aasta jagu kogemusi filmi- ja televisioonivaldkonnas. Keerdo-Dawson on kirjutanud stsenaariume ning lavastanud lühi- ja täispikki filme, mida on valitud mainekatele filmifestivalidele. Tema viimasel interaktiivsel filmil „The Limits of Consent“ (2022) on üheksa võimalikku lõppu, mis olenevad publiku valikutest.
Kaur Kokk
Kaur Kokk (sündinud 1987) on Eesti režissöör ja stsenarist. Tal on Ӱ Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi (BFM) bakalaureuse- ja magistrikraad filmikunstis režissööri erialal. Ta on mitme auhinnatud lühifilmi autor. Tema film „Olga“ pälvis 2014. aasta Clermont-Ferrandi lühifilmifestivalil žürii äramärkimise. Tema esimene täispikk film „Põrgu Jaan“ esilinastus 2018. aastal.
Peale enda projektide lavastamise ja kirjutamise töötab ta ka vabakutselise stsenaariumitoimetaja, lektori ja dokumentaalfilmi toimetajana.
Sangam Panta
Sangam Panta on helisalvestuse, helikujunduse ja kinoheli spetsialist. Tal on Katmandu Ülikooli magistrikraad etnomusikoloogia erialal ja „Kino Eyesi“ õppekava magistrikraad helirežii erialal nii Ӱ ÜǴDZ kui ka Universidade Lusófonast.
Aastatel 2015–2020 oli Sangam lektor Katmandu Ülikooli muusikaosakonnas, kus ta õpetas Ida klassikalise muusika heli- ja muusikafilosoofiat. Alates 2022. aastast on ta BFMi lektor. Ta õpetab filmide ja dokumentaalide helisalvestuskunsti ja helikujundust. Ta on ka BFMi filmiprojektide juhendaja ja kinoadministraator.
Peale akadeemilise karjääri on Sangam loonud Maya Satsangi organisatsiooni, kus ta õpetab teadvelolekut ja meditatsiooni. Tema meetodi keskmes on nii väliskeskkonna kui ka sisemiste helide mõistmine ja aktsepteerimine.
Liis Nimik
Liis Nimik (sündinud 1979) on dokumentalist, mängufilmide montaažirežissöör, lektor ja teadlane. Ta lõpetas 2012. aastal BFMi bakalaureuseõppes montaažirežissööri erialal ja 2015. aastal magistriõppes dokumentaalfilmi erialal. Liis on alates 2010. aastast aktiivne filmitegijate kogukonna liige nii Eestis kui ka välismaal. Ta on monteerinud neli täispikka mängufilmi ja töötanud koos tuntud filmilavastaja Veiko Õunpuuga kahe mängufilmi – „Free Range“ (2013) ja „Roukli“ (2015) – valmimisel. Ta on monteerinud ka laialt levinud festivalihiti „Risttuules“ (2014), olles üks esialgse idee autoritest. Liis Nimik tegeleb praegu dokumentaalfilmide tootmise ja lavastamisega. Tema debüütdokumentaalfilm „Päikeseaeg“ esilinastus Visions du Réeli ja HotDocsi filmifestivalil 2023. aastal ning võitis 2024. aastal Beldocsi rahvusvahelise võistlusprogrammi parima filmi auhinna. Viimased filmid, mille ta on tootnud oma ettevõtte Klara Films kaudu – „Lembri Uudu“ (2017), „Süda Sõrve sääres“ (2019), „Üht kaotust igavesti kandsin“ (2020) ning kaks koostööprojekti „Jeesus juhatab Sind kiirteele“ (2019) ja „Ilvesmees“ (2023) – on kõik olnud rahvusvahelistel filmifestivalidel edukad. Need on esilinastunud ja auhindu saanud sellistel festivalidel nagu DocLeipzig, Sarajevo, HotDocs, Melbourne IFF, Jihlava, Vision du Reél, CPH:DOX, Fantasia jne. „Süda Sõrve sääres“ osales 2021. aasta Oscaritele kandideerimisel lühidokumentaalfilmide kategoorias. Liis usub, et elu kolm kõige olulisemat komponenti on juhused, uudishimu ja huumor, ning ta uurib Ӱ Ülikoolis nooremteadurina filme just sellest vaatenurgast. Tema loovuurimusliku doktoritöö pealkiri on „Filmimonteerijad kui võimaluste otsijad“ ning ta tugineb selles oma pikaajalisele kogemusele filmitegija ja montaažilektorina ning keskendub nii montaažipraktikale kui ka pedagoogikale. Liis on Euroopa Filmiakadeemia liige ja Emerging Producers 2024 vilistlane.
Marianne Ostrat
Marianne Ostrat, kes omandas 2009. aastal BFMis magistrikraadi filmikunstis, on Eesti filmiprodutsent ning Alexandra Filmi ja Fork Filmi asutaja ja tegevjuht. Ta on aktiivne mängu-, dokumentaal- ja animafilmide produtsent, kelle varasemad filmid on linastunud sellistel festivalidel nagu Venice, San Sebastian, Karlovy Vary ja SXSW. Ta on koos Priit Pääsukesega tootnud mängufilmid „Keti lõpp“ ja „Öölapsed“. Tema kolmas täispikk film „Savvusanna sõsarad“ (2023) on üks viimaste aastate edukamaid Euroopa dokumentaalfilme, mis on pälvinud arvukalt tunnustusi nii Euroopas kui ka USAs, sealhulgas Sundance‘i parima režissööri auhind, Euroopa 2023. aasta parima dokumentaalfilmi auhind ja Ameerika Produtsentide Gildi nominatsioon Ostratile 2024. aastal. Tema stop-motion’i lühifilm „Linnud läinud“ (2024) esilinastus Locarno IFFi festivalil, lühidraama „Ääremängijad“ auhinnati Odense IFFi ja Alice nella Città festivalil ning Poola-Eesti-Tšehhi koostöös valmis mängufilm „Veepidu“. Ostrat on Eesti Filmitööstuse Klastri, Euroopa Filmiakadeemia ja Ameerika Produtsentide Gildi liige.
Võta ühendust!
Maria-Silvia Kaarep
Õppenõustaja ja -spetsialist
Sarnased erialad
Ristmeedia
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
Ristmeedia eriala on segu audiovisuaalsisu loomisest, loo jutustamisest ja meediamajandusest. Õppes keskendutakse nii teoreetilisele kui ka praktilisele.
Kui otsustad ristmeedia õppekava valida, õpid loo jutustamist, nii et see liigub eri suundades ja eri platvormidel. Näiteks võib lugu tutvustada filmina, laiendada teleseriaalidena ja lõpuks isegi elava esitlusena.
Filmikunst
Balti filmi, meedia ja kunstide instituut
BFMi filmikunsti õppekava on ainus koht Eestis, kus on võimalik erialase spetsialiseerumisega filmikunsti õpet läbida.