ÕIS tagasisideküsitluse Erasmus+ vahetusõpingute ja –praktika teemade analüüsist
Välismaal õppimine on rikastav kogemus. Lisaks saadavatele erialastele teadmistele ja teises ülikoolis õppimise kogemusele võimaldavad välisõpingud muuhulgas arendada suhtlemisoskust, kohanemisvõimet, praktiseerida võõrkeeli ning luua rahvusvaheline tutvusvõrgustik.
Erasmus+ programm on suurepärane võimalus Euroopa-siseseks õpirändeks. Mõistmaks ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli üliõpilaste teadlikkust Erasmus+ programmist ja analüüsimaks välisõppe planeerimisega seotud muresid ja probleeme, analüüsisime õppeosakonnas ÕISis läbiviidud tagasisideküsitluse rahvusvahelistumise teemaliste küsimuste vastuseid. Fookus oli suunatud Erasmus+ vahetusõpinguid ja –praktikat puudutavatele teemadele. Erilist tähelepanu pöörasime vabas vormis antud kommentaaridele, et analüüsida, kuidas Erasmus+ programmi osas teadlikkust tõsta ja kandideerimine välisõppesse või -praktikale tudengitele võimalikult meeldivaks teha.
Meie rõõmuks oli üheks populaarseks kommentaariks, et Erasmus+ vahetusõpingute võimalustest levib infot palju ja üliõpilased on oma võimalustest teadlikud. Sellegipoolest toodi kohati välja, et TLÜ veebis on info välisõppe ja –praktika võimaluste kohta ebapiisav. Kui koduleheküljel jääb midagi arusaamatuks või on sealne info puudulik, siis võtke palun ühendust välisõppe peaspetsialisti Maarika Nimmoga, kes selgusetuks jäänut selgitab või täiendab vajadusel tagasisidest lähtuvalt kodulehekülge parendab. Julgustame teid kindlasti ühendust võtma, kui teil on soovitusi kodulehekülje täiendamiseks.
Kuna tagasisides mainiti, et info on puudulik just välispraktika osas, siis vaatasime selle lehe eriti tähelepanelikult üle, et kindlustada vajaliku olemasolu. Küll aga tuletame meelde, et Erasmuse veebilehe eesmärk on tutvustada programmi reegleid, juhendada kandideerida soovijaid ning anda nõu, kuid praktikabaasi praktika sooritamiseks peab iga tudeng siiski endale ise leidma. Oleme avaldanud mõned lingid, et praktikakoha otsingutele veidi kaasa aidata, kuid nende eesmärgiks on pigem suunata ja olla abiks kui garanteerida sobiva praktikabaasi leidmine.
Tagasisides toodi veel välja, et infotunnid võiksid toimuda ka Haapsalu kolledžis. Infotundide toimumise ajal veebruari alguses palusid ka ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli Helsingi filiaali üliõpilased, et Helsingis infotund korraldataks. Seega plaanime järgmisest õppeaastast Erasmus+ infotunde läbi viia ka Haapsalu kolledžis ning Õigusakadeemia Helsingi filiaalis.
Peatudes kommentaaridel, mille kohaselt vajab Erasmus programmi kandideerimine liialt palju asjaajamist, siis tõepoolest,Erasmus+ programmi kandideerimine nõuab ka tudengipoolset initsiatiivi. Üritame omalt poolt protsessi võimalikult lihtsaks ja sujuvaks teha. Seetõttu korraldame ka juba ülalmainitud infotunde, et anda ülevaade Erasmus+ programmi üldtingimustest, pakkuda võimalus kohtuda välisõppes viibinud tudengitega ja vastata tekkinud küsimustele ja muredele. Ka TLÜ Erasmus programmi veebilehele oleme koondanud vajaliku ning abistava informatsiooni. Välisõpingute planeerimisel on üliõpilasele lisaks veebile toeks välisõppe peaspetsialist ning instituutide Erasmus koordinaatorid, kes on hea meelega valmis nõu andma.
Üksikutel juhtudel anti tagasisides ka kommentaare, et õppeaineid ei ole võimalik üle kanda, välisülikoolis ei ole võimalik valida õppekava täitvaid aineid ning välisõppes viibitud aja võrra ei soovita õpingute nominaalaega pikendada. Sellised mured on küll mõistetavad, kuid probleemid on suuresti välditavad, kui välisõpinguid juba varakult planeerima hakata ning konsulteerida oma õppenõustaja või õppekava kuraatoriga ning programmi tingimuste osas oma üksuse Erasmus koordinaatori ja välisõppe peaspetsialistiga. Nii on võimalik iga üliõpilase jaoks sobivaim lahendus välja selgitada. Seega, kui tead juba õpingute alguses, et tahad semestri või aasta välisõppes veeta, siis tasub selleks varakult valmistuma hakata.
Väga meeldiv oli lugeda, et mitmed tudengid on juba välisõppes käinud ja kogemusega rahule jäänud. Meil on hea meel näha, et mitmed erasmuslased on jaganud oma kogemusi ka . Soovitame sealt lugeda tudengite lugusid ka neil, kes märkisid, et välismaal õppimine tundub nende jaoks liialt hirmutav. Loomulikult võib ka selliste muredega pöörduda välisõppe peaspetsialisti või välisõppe spetsialisti poole, ehk saame aidata!
Küsimused on teretulnud ÌìÃÀÓ°ÊÓ Ãœlikooli välisõppe spetsialistile.